Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

Uyuz oldum sanırım, uçuk çıkacak dudağımda çünkü dudağım kaşınıyor. Dudakta çıkan uçuğa ne iyi gelir? Uçuk nasıl geçer bilen var mı? Kesin bir çözüm sunabilene duacı olurum arkadaşlar, nefret ediyorum uçuk çıkarmaktan.
2 0

En İyi Kız Görüşleri

 • Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir? Ne Geçirir?

  1- Sarımsak

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Uçuğa ne iyi gelir sorusunun en güzel cevabı sarımsak olabilir. Her derde devam olan sarımsak uçuğu geçirmek için etkili bir yöntem. İkiye böldüğünüz sarımsağı uçuğun çıktığı bölgeye sürebilirsiniz. Günde 2-3 kere bunu uygularsanız, uçuk kısa sürede geçecektir.

  2- Uçuğa Tahta Kaşık

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Uçuğa tahta kaşık basmak en etkili yöntemlerden bir tanesi. Henüz yeni çıkmaya başlayan uçuğa dayanabileceğiniz sıcaklıkta ısıttığınız tahta kaşığı basarsanız, uçuğun büyümesini engellersiniz. Ve tahta kaşık sayesinde uçuğunuz kısa sürede geçer.

  3- Vazelin

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Dudak çıkan uçuk nasıl geçer sorusuna bir diğer cevap ise vazelin. Uçuk çıkan bölgeye vazelin sürerseniz bu onu yumuşatacaktır. Uçuğunuzun üzerini kaplar ve bakterilerden korunmasına yardımcı olur. Bakterilerinde yayılmasını engellediği için, uçuğunuz kısa sürede geçer. Bir kulak pamuğuna vazelin sürüp, uçuk çıkan bölgeye dikkatlice sürün. Gün boyunca bu işlemi uygulayabilirsiniz.

  4- Vanilya

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Vanilya da dudak uçuğuna yönelik uygulayabileceğiniz en etkili yöntemlerden biri. Vanilya uçuğa neden olan bakterilerin vücuttan en hızlı şekilde atılmasını sağlıyor. Kulak pamuğu yardımıyla vanilya özünü uçuk çıkan bölgeye uygulayabilirsiniz. Vanilya yöntemini günde en az 2 kere uygulayabilirsiniz. Hem uçuğun yayılmasını önler hem de kısa sürede uçuğu iyileştirir.

  5- Çay Ağacı Yağı

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Uçuğa iyi gelen şeylerden bir tanesi de çay ağacı yağıdır. Çay ağacı yağının birçok şeye faydası olduğu gibi dudakta çıkan uçuğu da kısa sürede geçirir. Antiseptik, antifungal, antiviral ve antibiyotik özelliklerine sahip olduğu için uçuğu kurutup, tedavi eder. Bir pamuğa damlatarak gün içerisinde uçuk çıkan bölgeye tampon yaparak sürebilirsiniz.

  6- Çay

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Yeşil çay, siyah çay ve beyaz çay içerisinde tanenler vardır. Tanenler, antiviral özelliklere sahiptir. Bu yüzden uçuğun iyileşme sürecini hızlandırır. Demlediğiniz çayın poşetini biraz soğuduktan sonra direkt olarak uçuğun çıktığı bölgeye koyabilirsiniz. 5 dakika boyunca bekletip, 2-3 gün bu şekilde devam edebilirsiniz..

  7- Süt

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Süt, salgına neden olabilen bir amino asit olan argininin inhibe edilmesine yardımcı olan L-lizin içerir. Bu yüzden uçuğa çok iyi gelir. Bir yemek kaşığı süte bir pamuk topunu batırıp uçuğun çıktığı bölgeye tampon yapabilirsiniz. Kısa sürede uçuğunuz geçecektir. Ayrıca sütün yatıştırıcı bir özelliği olduğu için kaşıntıyı da kesecektir.

  8- Elma Sirkesi

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Sirkenin temizleyici ve bakteri yok edici etkisi bulunuyor. Bu yüzden dudakta çıkan uçuğa çok iyi geliyor. Bir pamuğun üzerine biraz elma sirkesi damlatıp, uçuk çıkan bölgeye tampon yapabilirsiniz. Uçuk sönene kadar bu işleme devam edebilirsiniz. Kısa sürede uçuk geçecektir.

  9- Buz

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Uçuk çıkan bölgeye soğuk kompres uygulama yaparak yayılmasını ve geçmesini sağlayabilirsiniz. Buz dudağı nemlendirir ve enfeksiyonun atılmasını sağlar. Buzu uçuk bölgesinin üzerinde gezdirerek kısa sürede kurtulabilirsiniz. Ayrıca uçuğun neden olduğu kaşıntıyı ve sızlamayı da giderir.

  10- Nane Yağı

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Dudak çıkan uçuk nasıl geçer sorusuna verebilecek cevaplardan bir tanesi de nane yağıdır. Nane yağında bol miktarda antiviral bileşenler bulunur. Bu yüzden uçuğun kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Bir pamuk üzerine birkaç damla nane yağı damlatıp uçuk çıkan bölgeye uygulayabilirsin. Gün içerisinde 2-3 kere bu işlemi tekrarlayabilirsin.

  11- Bal

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Uçuğu geçirecek bir diğer yöntemlerden biri de bal. Antiviral özellikli bal uçuğun iyileşmesine yardımcı olur. Uçuk çıkan bölgeye bir miktar bal sürdükten sonra dudaklarınız eski haline dönmeye başlar. Uçuk sönene kadar bu işlem uygulayabilirsiniz. Hem uçuktan kurtulursunuz hem de dudaklarınız nemlenir :)

  12- Aloe Vera

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Aloe vera, cilt için yararlı olan ve pek çok bileşen içeriyor. Bu yüzden uçuğunda kısa sürede iyileşmesine yardımcı olacaktır. 1 çay kaşığı aloe vera jelini uçuğun üzerine masaj yaparak yayıp, uçuk kuruyana kadar bu işlemi yapabilirsiniz.

  13- Limon

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Limon, uçukla savaşmaya yardımcı olacak antibakteriyel ve antiviral özellikler taşıyor. Bu yüzden uçuğun hızlı bir şekilde kurumasına ve yok olmasona yardımcı olur. Birkaç damla limonu uçuk çıkan bölgeye damlatabilirsiniz. Ayrıca limon uçuğun kaşıntısını da geçirecektir.

  14- Meyan Kökü

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Meyan kökü glisirizin adında içerdiği madde ile antiviral ve anti-inflamatuar bir etki yaratır. Bağışıklığı güçlendiren bu madde virüslerle mücadeleyi kolaylaştırıyor. Bakterinin neden olduğu virüsleri öldürürken, uçuğun hem yayılmasını engeller hem de hızlı bir şekilde kurumasına yardımcı olur. 1 çorba kaşığı toz halde meyan kökünün 1 buçuk çorba kaşığı su ile karıştırılarak uçuklu bölgeye sürebilirsin. Hatta su yerine vazelinde kullanabilirsiniz.

  15- Kantaron Yağı

  Dudakta Çıkan Uçuklara Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

  Uçuğa iyi gelen şeylerden biri de kantaron yağı. Kantaron yağı dudak uçuğunu geçirir ve hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlar. Ayrıca yara izi bırakmaz. Uçuğun neden olduğu sızlamayı ve kaşıntıyı da giderir. Bir kulak pamuğuna birkaç damla kantaron yağı damlattıktan sonra, uçuk çıkan bölgeye uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde birkaç kere bu şekilde tekrarlayabilirsiniz. Kısa sürede uçuk kuruyacaktır.

  Uçuğa ne iyi gelir, dudakta çıkan uçuk nasıl geçer gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Bunlar işe yaramazsa bir doktora danışarak antiviral içeren kremler kullanabilirsin. Geçmiş olsun.

 • Bir uzmanın söylediğine göre içinde asiklovir içeren diğer uçuk kremleri de aynı etkiyi yapar. Uçuk kremini sürmek ilk tedavi yolu , ben uçuğum varken kesinlikle ruj sürmüyorum yada makyaj fırçalarımı uçuk yakınına değecek şekilde kullanmıyorum. Havlunuzu da sık sık değiştirmenizde yarar var . Uçukta bulaşabiliyor maalesef… Ayrıca bir kere bu virüsü vücuda alınca kalıyor ve zayıf olduğunuz ilk an kendini gösteriyor.Uçuğunuza kesinlikle dokunmayın , başka yerlerede yayabilirsiniz ve eğer dokunduysanız eller iyi yıkanmalı.Buz tedavisi yada sarımsak tedavisininde iyi geldiğini söyleyenler var . Uçuğa sarımsak sürülmesi yada üzerine buz konulması ve gün içinde bu yöntemlerin sık sık tekrarlanması alternatif tedavi yollarından birisi …

 • çıkmadan önce farkedenler için tahta kaşıkla yakma yöntemi var... uçuk bir virüs olduğundan en dirençsiz anınızda çıkarlar, hissettiğiniz an kızaran noktayı ısıttığınız tahta kaşığı yada bezle sardığınız metal kaşığı üstüne tutun. sarımsak sürmek de işe yarıyor diyenler var.

En İyi Erkek Görüşleri

 • ilk cıkmaya basladıgını hissettiginde boca buz bastır..uçuğun yayılımını ve buyumesini sınırlıyor soguk press.

  Hissettin an aklında olsun...direk buz pres.

  Ama artık cıktıysa zovirax gibi merhemlerle hızlı iyilesme saglarsın

  • Buz hıc duymamıştım .. ben çıkcagını hıssedınce sıcak bırşeyler koyuyorum demek kı çok sogukta sıcakta mıkrobu öldurdugu kanıtlanmış oldu yıne :))))

  • mikropu oldurmuyor, siskinlige neden olan damarları büzüyor böylece büyümüyor.

 • Uçuğun çıkacağı varsa engellemek imkansız. Her sene 1 kere bende de olur. Ancak eczaneden alacağın bir uçuk kremiyle (Zovirax sanırım) hafif geçmesini sağlayabilirsin. Geçmiş olsun.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 2
 • Kesinlikle bir dr gitmeni öneriirm çünkü bu uçuk mikrobu vücudunda herzman var eğer etkin bir antibiyotik tedavisi olmassan her zman seninle olcak ve vücudun zayıf düştüğünde hortlayacak .. Sinsi sinsi uyur o herpes simplex seninle ..

 • Henüz çıkmadıysa kaşınan yeri kolonyayla iyice dezenfekte et ben bir keresinde öyle durdurmuştum.Çıkmaktan vazgeçmişti uçuk...

 • eczaneye git soyle bir ilac var krem hemen geciriyor gece yatmadan onu surersen iki gunde falan gecer

 • victavir, zovirax ve fucidin en iyi ilacları..bana victavir ii geldi tavsiye ederim..ama ilk cıktığı andan gecene kadar sür ki cabuk gecsin..öyle bir kere sürmek işe yaramıyor.

 • Bunlar ilaçla milaçla falan geçmez. En iyi öpüşerek geçer öpüşerek :)

 • Zovirazx Uçuk kremi, nette araştır.

  Çok etkili.

 • Antiviral uçuk kremleri kullanmanı bide ağrısı varsa Ağrı kesici ilaçlar kullanmanı tavsiye ederm ağrıyı azaltır...

 • suan benimde çıktı ve aşırı derecede yanıyorr, dudağım tamamen şişti ya:))

  Ben eczaneden bir şey aldım, etkisi olup olmadığını birkaç gün sonra göreceğim..