Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

19 yaşında 174 boyundayım. Tip konusunda çok iddialı değilim orta üzeri diyim ama boyumdan bir memnun olamadım. Body yapıcam ama az daha uzamak istiyorum. şöyle 177-178 falan olmak için ne yapmalıyım? Kendi haline bıraksam sanırım 1 cm belki uzarım , bunu 3-4 cm e çekmek mümkün mü?

1 0

Çok Süper Cevap

 • Erkek ve Kadınlarda Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  Kadına ve erkeğe göre değişiklik gösteren bir durum bu aslında. Genellikle kadınlarda 20, erkeklerde ise 22 yaşına kadar da boy uzaması devam etmektedir. Fakat ergenlik başlangıcıyla birlikte boy uzaması biraz daha yavaş olmaktadır. Ergenlikten sonra da epey boy atanlar var, bu durum genetik de olabilmektedir.

  18 Yaşından Sonra Boy Uzaması Durur mu?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  Hayır, durmaz. Genellikle yanlış bilinen bir algı var. Kızlarda ilk adet kanaması görüldükten sonra, erkeklerde de ergenliğe ilk geçtiği anda boy uzamasının durduğu düşünülür ama bu yanlış bir algıdır.

  15 Yaşından Sonra Boy Ne Kadar Uzar?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  Erkeklerde ergenlikle birlikte boy uzaması da artış göstermektedir. 20-25 cm kadar bir uzama meydana gelebilir. Kızlarda ise 15 yaşından sonra bu durum erkeklere göre biraz daha az değişkenlik gösterse de genellikle ilk adet kanaması meydana geldiğinde boy uzaması aşırı yavaş olur 5-10 cm arası bir uzama meydana gelebilir.

  Erkeklerde Boy Uzaması Ne Zaman Durur?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  Erkeklerde genellikle 16-20 yaşa kadar boy uzaması tamamen durur. Kişiye göre değişkenlik gösterse de genel itibariyle durum budur. Genetiğe bağlı olarak değişse bile bu yaşlarda genellikle uzama görülmez.

  Kadınlarda Boy Uzaması Ne Zaman Durur?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  14-18 yaşlarında kızlarda boy uzaması tamamen durur. Kızlarda erken görülen ergenlik sebebiyle erkeklere göre daha hızlı geliştikleri için bu rakam biraz daha aşağılarda olmaktadır.

  Boy Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  Genellikle genetik faktör boy uzamasını %95 etkileyen önemli bir unsurdur. Egzersiz ve spor yapmak da önemli faktörlerdir. Diğer faktörler genel sağlık durumu, beslenme düzeni, günlük fiziksel aktiviteler ve uyku düzeni gibi çevresel durumlar da %5 oranında boy uzamasını etkilemektedir.

  Boy Uzamasının Durduğu Nasıl Anlaşılır?

  Erkeklerde Boy Kaç Yaşına Kadar Uzar? Boy Uzama Sınırı

  Bu saydığım faktörler ve bu yaşlar dışında eğer boyunuzu ölçtüğünde hiçbir uzama meydana gelmezse bu yaşları aştığınız zaman boyunuzun uzamasının artık mümkün olmadığını anlamanız gerekmektedir.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Dostum ben bu konuda ihtisas yapmış sayılabilecek biriyim; şöyleki boy uzaması %50 genetiktir. Özellikle anne tarafın kısa ise yatkınlığın kısa olabilir. Elbetteki dayılarının teyzelerinin kısa olması onların uzun boy geni taşımadığı anlamına gelmiyor. Yani hala uzun olma şansın var. Eğer 20-25 yaş arasındaysan uzamak için daha bir şansın var denilebilir. akşam 00.00 sabah 07.00 arasını mutlaka uykuda geçirmen gerekiyor. Bu büyüme hormonunun salgılandığı zamanlar. Mümkünse karanlıkta yat uyu. Ayrıca dengeli beslenmek ikinci önemli faktör. Aşırı yağlı ve şekerli gıdaları tüketme, düzenli bir yemek saati oluştur. Bunlara ilaveten aklında bir şüphe kalmaması için ve o yardımcı mineral ve vitaminleri alman için bitkisel hapları takviye olaraktan kullanabilirsin. Spor yapabilirsin. Ama futbol ve ağırlık kaldırma gibi kasları yoran ve kıkırdakları kapatan değil, basketbol yüzme voleybol su topu gibi olanları tercih edebilirsin. Barfiks, barfikste asılı kalma da önemli bir taktik. Benim de boyum 1.80. ailemin hepsi kısa. Süt yumurta yoğurt gibi besinleri bol tüket. taekwondo bale gibi esnetme sporları yardımcı olur; ben de böyle yaptım. Ben de 3-4 santim daha uzun olmak isterdim ama bu kadar oldu. Bir yorumcu arkadaşın da dediği gibi; sırt üstü dik bir pozisyonda uyumaya, günlük hayatta dik durmaya özen göster. Sağlıklı günler dilerim.

 • Ben 18 yaşına girdiğımde yüzme için doktora onay gittim 178 di 1 ay yüzme 180 sonra 1 ay daha yüzme yaptım kendime dikkat ettim,esneme hareketleri, beslenmeye biraz dikkat ettim 184 oldu . Haftada en az 3 günYüzme ,en az 3 gün basket oyna günde 2 dakka barfikse asıl günde 50 zıplama 10 taneden 5 set ve 50 tane en az 60 cm yüksekliğe 5 setten her set 10 taneden yap her set arasi 1 dk dinlen, sigara,kahve,şeker ve tuzdan uzak dur. Hergün 2 bardak süt,2 kaseyoğurt ve 70 gram peynir tüket.proteinli besinler tüket,güneşli havalrda güneşlen, gece sırt ustu yat. Yaş sınıri kişıden kişiye değışmekle beraber 24 yaş sınır olması lazım

  • merhaba . Ben 18 yaşındayım eylülde 19 olacam boyum 1.82 açıkcası 3 , 4 cm almak istiyorum ne yapabilirim. 18 den sonra boy uzamaz diyorlar yardımcı olabilir misiniz?

  • @Birrrdosttt Merhaba arkadaşlar Ben e-vitamin Bugünkü Konumda Sizlerin Nasıl Boy Uzatma İle İlgili Söylediğiniz Takviyelere Baktım En Önemlisi Hangi Takviye Size Daha Çok Uyuyor Boy Uzatmak için Yaş-Genetik-Psikoloji-Beslenme-Spor a Bağlıdır O Yüzden bu gibi Faktörler Önemlidir. 20-21 Yaşındaysanız Boyunuz 1-2 cm ataBilir. 18-19 yaş arası sanız Genetik-Psikoloji-Beslenme-Spor Etkiler Genetikte Biraz Etkiler Psikoloji ise ne olmalı Mesla Boy Atacağına İnanıyorum Uzayacağım Gibi Sözlerle Kendinizin Boyuyla İlgili Gelişimi Olan Psikolojiyi Tamamlamış Olurswunuz. Beslenme ise Günlük olan Süt Tüketimidir Kaliteli Organik Süt Alın Ve Bunu Günlük İçecek Listenize Katın yani günlük ihtiyacınıza göre tüketin Balık Ürünleri Tüketin Mutlaka Haftada 1-2 kere Balık tüketin Hayvansal Ürünler den Tüketin Yumurta Et gibi vb. Spora Geleceksek Teakwando Jimnastik Gibi Esnek Olan Sporları Seçin MESLA Esneme Hareketleri Ypın En Sonunda İSE Rahatlayın.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 11
 • Body boy uzatmak için yapmicaksın heralde :) ben öyle anladım sanrım birde yüzme yapabilirsin yazın işe yarar omuz genişletir belden uzatır boyu

  • body i kilo almak için yapıcam ama body e başlamadan boyumu biraz yükseltmek istiyorum. yanlış anladınız

 • ben askere 1,76 olarak gittim 1,80 olarak döndüm gerisini bilmem :)

  • sülale uzunsa öyle olabiliyo, benim sülale paso 1.70

  • yoo benim sülalede kısa bizim sülalenin en uzunun 5 yaş küçük erkek kardeşim onun boyu 1,85 2. uzunu benim diğerlerinin ortalaması 1,70

 • biraz genetik aslından. benim boyum 16-17 gibi durmuştu. en fazla 21 ve genel olarak da 18de duruyor

 • boy genetiktir hiçbir dıs unsun boyunun uzamasına etken değil

  • boy genetik olduğu kadar modifikasyonla alkalıdır. kanıtı ise tek yumurta ikizlerinin boyunda fark olabilmesidir

  • @Afanasyevo Bilginiz Yanlıştır. Hatta Kanıt olarak Bneim Arkadaşım 175 CM Dİ BOYU Şimdise 7 cm attı 182cm oldu Genetik-Psikoloji-Beslenme-Spor Bu Faktörler Çok Etkiliyor.

 • Genetiğe bağlı daha çok. Basket oyna,süt ve balık ürünlerini bol tüket.

 • Basket oyna

 • boy 1.85 kilo 60 yaş 16 onemli olan dengede tutabılmek aşırı zayıfım uzamak istemiyorum artık :D

  • Arkşm boy kaç oldu şimdi.2 yıl grçmiş

 • Ben 18 yaşındayım. Boyum 1,62. Ailede kısa boylu genden gelen birşey heralde. Bundan sonra boy uzar mı sizce. Sigarada kullanıyorum. Ne yqpmam lazım... Hedef 1,70

  • Sigara kullanımı gelişimi durduruyor, uzamaz yani maalesef.

  • bende öyleyim bro inş uzarız :)

  • ama sigara hiç kullanmadım ve kullanıyorm sende bırak :)

  • Hepsini Göster
 • Kardeşim daha ne istiyorsun boyun 1.74 kötü değil benimki 1.55 ben napcam önemli o

 • Mümkün değil.

 • 20de biter.

 • Ben 1.88 boyundayım ama benim ailemde uzundu birde çok süt içerdim