Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

Saçlarım çok bakımsız duruyor. Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır? Nelere dikka etmem gerekiyor?
Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Erkekler için Saç Bakımı

  Bir erkeğin saçı genel görünümünün önemli bir parçasıdır. Erkeklerde kadınlar gibi kendilerine saç bakım rutinleri oluşturabilirler. İyi bir saç bakım rutini, basit ve etkili bir rutindir. Saçın kimyası hakkında doğru rutinler ve bilgilerle bakım yapmak en iyi ilk adımdır. Hangi saç tipine ve dokusuna sahip olursanız olun, rutininizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecek ve harika görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

  Erkeklerde Saç Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

  Günümüzde kadınların saçı kadar erkeklerin saçları da dikkat çekiyor. Saç bakımı saç derisine bakmakla başlar. Sonuçta, saç kökleri farklı kalınlıklarda ve farklı şekillerde olabilir ve bu nedenle düz, dalgalı, kıvırcık neden olabilir. Ancak saç tellerini aslında canlı değildir. Bu nedenle uygun saç bakımı saç derisinden başlar. Saç derisine ne kadar iyi bakarsanız saçlarınız da o kadar bakımlı gözükecektir. Saç derisinin bakımı da doğru beslenme ile alakalıdır. Doğru ve sağlıklı beslenme sonucunda parlak ve bakımlı saçlara ulaşabilirsiniz. Saç derisi bakımı, saç dökülmesini engelleme gibi bakımlar saç bakım tekniklerini içerir. Sağlıklı bir saç bakımı rutini oluşturmak için, temel planlamayla başlamalısınız.

  Erkekler için Saç Bakım Önerileri Nelerdir?

  Hem kadınların hem de erkeklerin rutin olarak uygulaması gereken saç bakım teknikleri vardır. Rutin olarak saçlarınıza uygulayabileceğiniz saç bakım önerileri aşağıdaki listededir;

  1. Saç Derinizi Temiz Tutun.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Temiz bir saç derisi sağlıklı bir saç derisidir. Yağlı bir saç deriniz varsa, muhtemelen zaten bunun farkındasınızdır saçlarınız sürekli yağlı bir görünümdedir. Saç derinizi arındırmak için yağlı saç derisine yönelik ürünlerden kaçınmalısınız. Daha çok saçı güçlendirme ve dengeleme içeriklerine sahip ürünlere yönelmelisiniz. Kuru saç derisiniz var ise size uygun olan bakım ürünlerine yönelmeniz gerekmektedir.

  Saçlarınızı gün aşırı yıkamanız ve saç derisine masaj yaparak kan akışını sağlamanız saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Saçlarınızı sert bir tarak ile taramamalısınız. Saç derinizi aşırı derecede uyarırsanız daha fazla sebum üretecek ve bu da saç derinizi sağlıksız bir hale getirecektir.

  2. Saçınız için Doğru Ürünler Kullanın.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Her saç tipi ve ürünleri farklıdır. Kıvırcık, düz, dalgalı, yağlı, kuru sizin saç tipiniz hangisine uygunsa ona göre üretilen saç bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermelisiniz. Saç ürünleri iki kritik ihtiyacı karşılamalıdır: nem ve protein. Saçınızın ihtiyaç duyduğu nem ve protein birkaç faktöre bağlıdır. Birincisi, saç tipinizi ve gözenek seviyenizi bilmelisiniz. Saçlarınıza öncellikle; şampuan, saç kremi ve saçınıza uygun saç bakım ürünü uygulanmalı, ardından ısıya karşı koruma, hacim verici veya köpük ve parlatıcı serum uygulanmalıdır.

  Saçınıza en uygun ürünleri bulmak için sadece erkekler için üretilen erkek saç ürünlerine bakabilirsiniz.

  3. Saçlarınızı Sürekli Taramaktan Kaçının.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Saçlarınızı sürekli fırçalamak saçlarınızın kırılmasına neden olacaktır. Çok sık taramak tek tek saç tellerine de zarar verebilir. Her saç teli, kütikül adı verilen koruyucu bir kaplama ile kaplıdır. Saçın üzerinden geçen bir taraktan kaynaklanan sürtünme, zamanla kütikülün hasar görmesine neden olabilir. Bu da saçlarınızı daha güçsüz hale getirir. Sabah ve akşam olmak üzere saçlarınızı günde 2 kere taramalısınız.

  Saçlarınızı hasarsız bir şekilde taramak istiyorsanız; saçlarınızı bölümler halinde taramalısınız. Saç köklerinden başlayıp, uçlarına doğru taramalısınız.

  4. Saçlarınıza Düzenli Olarak Saç Maskeleri Uygulayın.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Şampuan ve saç kreminin onaramadığı şeyi, bir saç maskesi onarabilir. Saçlarınıza nem sağlamak ve yıpranmış saçlarınızı onarmak için düzenli olarak saçlarınıza saç maskesi uygulamalısınız. Saç maskesi kullanmanın pek çok faydası vardır ve faydaları, içeriğine ve saç tipinize göre değişir. Genel olarak bir saç maskesi kullanmanın faydaları şu şekildedir;

  • Daha parlak, daha yumuşak saçlara sahip olmanızı sağlar
  • Saçınızı ve saç derinizi besler, saçlarınızı nemlendirir
  • Saçlarınızı güçlendirip, sağlıklı uzamasını sağlar
  • Saçınızın kütikülünü korur ve güçlendirir

  5. Saç Tipinize Göre Saçlarınızı Nemlendirin.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Herkesin saç tipi farklıdır. Düz, dalgalı, kıvırcık siz hangi saç tipine sahipseniz ona göre saçlarınızı nemlendirmeniz gerekmektedir. Ayrıca saçlarınız kuru ve yağlı bir saç tipi olabilir. Kuru saç tipine sahip olanlar saçlara nem verici ürünler tercih etmelidirler. Yağlı saç tipleri ise nem dengesini koruyacak ürünler seçmelidirler.

  Özellikle yazın saçlar daha fazla nem kaybetmektedir. Saç tipinizi öğrendikten sonra denize, havuza girerken saçlarınızı mutlaka nemlendirmeniz gerekmektedir.

  6. Saç Kesiminizi Saç Tipinize Göre Belirleyin.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Kabarık saç her zaman daha fazla saç anlamına gelir, ince telli saçların başında genellikle daha fazla saç teli bulunur. Genel olarak ince saçlar en az katmana sahip olmalıdır, bu nedenle saçlarınızı kısa ve bob şeklinde kesmelisiniz. Kabarık saçlarınız var ise saçlarınıza ara kat attırarak yıpranmış ve gereksiz saçları kestirmelisiniz.

  Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki; düzenli olarak berbere gitmeniz saçlarınızı daha sağlıklı hale getirecektir.

  7. Doğal Yağlarla Saçlarınıza Bakım Yapın.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Saç yağları, saçın sağlıklı görünmesinde çok önemli bir rol oynar. Saçın parlaklığını ve parlaklığını korumaya yardımcı olurlar. Saçınızı pürüzsüz tutmanın en iyi yollarından biri, onları her gün veya en azından düzenli olarak yağlamaktır. Saçınızı yağlamak saç derisindeki kan dolaşımını artırır ve böylece yıpranmış saçların onarılmasını sağlar. Bu saçınızın daha pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlayacaktır.

  Saçlarınız için; sarımsak yağı, zeytinyağı, Hint yağı, lavanta yağı, tatlı badem yağı, argan yağı, menekşe yağı, fındık yağı, defne yağı, hindistan cevizi yağı, jojoba yağı gibi doğal yağlar kullanabilirsiniz. Bu yağlar saçlarınızı daha güçlü bir hale getirecektir.

  8. Saçınızı Kuruturken Nazik Davranın.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Saçlarınızı sert bir şekilde kurutmak saç tellerine zarar verecektir. Ne sadece hava ile kurutmak ne de sadece fön ile kurutmak saçlarınız için sağlıklı değildir. Saçlarınızı sağlıklı tutmanın en iyi yolu saçlarınızı doğal haline bırakmaktır. Saçınızı hiçbir fön makinesi kullanmadan kurumaya bırakmalısınız. Ama illa kullanacaksanız saçlarınız biraz nemlendikten sonra fön makinesine geçmeniz.

  Kalın saçların doğal olarak ıslanması ve ardından kuruması daha uzun sürer. Ve ince saçlar doğal olarak çabuk ıslanır ve daha çabuk kurur. Saçlarınızı havluya sarmanız ya da havlu ile çok fazla sert davranarak saçlarınızı kurulamanız saç tellerini zamanla inceltip dökülmesine neden olacaktır.

  9. Daha Az Saç Şekillendirici Kullanın.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Çok fazla şekillendirici ürün, saçınızı kurutup zarar verir. Ayrıca saç jöleleri, pomatlar ve saç spreyleri saç derinize şampuanlar ve saç kreminden çok daha fazla emilir. Zamanla saç derinize zarar verip, saçlarınızın dökülmesine neden olur. Ayrıca saçınıza çok fazla ısı kullanmamalısınız. Çok fazla ısı saçlarınızı yakacaktır ve bu da sağlıksız saçlar demektir.

  10. Sıkı Şapka Kullanımından Kaçının.

  Erkeklerde saç bakımı nasıl olmalıdır?

  Yaz, kış herkesin severek kullandığı şapkalar zamanla saçlara zarar vermektedir. Şapkalar saçlarınızı çevresel faktörlerden koruduğu gibi çok sıkı şapka takmak kan akışını yavaşlatıp, saçlarınızın dökülmesine neden olmaktadır. Oksijen almayan saçlar da sağlıksız saçlardır. Bu nedenle kan dolaşımını engellemeyen, sentetik olmayan şapkaları tercih etmelisiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • erkeğin zaten bir saçı bir sakalı var o da olsun zaar

 • Yıka

 • sadece yıka ve düzgün fönle yeter

 • bakım yağları kullan.