Erkeklerde yüz yağlanması neden olur?

Yüzüm çok yağlanıyor bunun nedeni nedir acaba? Yüz yağlanmasına nasıl çözüm bulabilirim? Özellikle son zamanlarda fazlaca yağlanmaya başladı.

Erkeklerde yüz yağlanması neden olur?
1 0

Çok Süper Cevap

 • Erkeklerde Yüz Yağlanması Sebepleri Nelerdir?

  Cildinizin altında yağ bezleriniz bulunur. Cildinizi sebum adı verilen doğal yağ korumaktan ve yağlamaktan sorumludurlar. Bunların hepsi iyi ve normal olsa da erkeklerin vücutlarında dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir hormon da bulunur. Vücuttaki daha yüksek bir DHT seviyesi, aşırı sebum üretimine neden olarak cildinizin yağlı ve yağlı görünmesine neden olur. Bunun dışında bazı faktörlerde cildinizin yağlanmasına neden olmaktadır. Yüz yağlanması sebepleri şu şekildedir;

  1. Genetik

  Erkeklerde yüz yağlanması neden olur?

  Diğer birçok şey gibi, yağlı cilt de ailesel bir özelliktir. Ailede yağlı cilde sahip birisi var ise sizin de cildinizin yağlı olması muhtemel bir durumdur. Bu özellik genellikle anne ya da baba geninden gelir. Ebeveynleriniz de yağlı ciltlerini büyükanne ve büyükbabanızdan miras almış olabilir, bu nedenle bu durum nesiller boyunca devam edebilir.

  2. Yaş

  Erkeklerde yüz yağlanması neden olur?

  Yaş, yağlı cildin yaygın bir nedenidir. Gençlerin, özellikle yağlı cilde sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, gençlerin aşırı üretken yağ bezlerine sahip olmaları ve bu da daha fazla yağ üretimine yol açmasıdır. İyi haber şu ki; insanlar yaşlandıkça daha az yağ üretme eğiliminde olduklarından, yaşlandıkça yağlı cildinizden kurtulabilirsiniz.

  3. Yaşadığınız Yer

  Yaşadığınız yer cildinizi etkileyebilir. İnsanlar genellikle sıcak ve nemli iklimlerde daha yağlı bir cilde sahip olmanın zorluklarıyla karşı karşıya kalırken, daha düşük sıcaklıklar kuru cilde neden olabilir. Yılın zamanına bağlı olarak, dışarıdaki sıcaklığa bağlı olarak cildinizin yağlılığında büyük olasılıkla bir fark göreceksiniz.

  İnsanlar, yazın daha sıcak aylarında, kışın olduğundan daha fazla yağa sahip olma eğilimindedir. Bu durumda yaz ve kış için farklı bir cilt bakım rutini uygulamak iyi bir fikirdir. Ayrıca, cildinizin kurumaması ve fazladan yağ üretmemesi için her gün güneş koruyucu kullanın.

  4. Genişlemiş Gözenekler

  Daha büyük gözenekler daha fazla yağ üretme eğilimindedir. Sivilceler, kilo dalgalanmaları ve yaş dahil olmak üzere genişlemiş gözeneklerinizin olmasının birçok nedeni vardır. Medikal bir yerde kapsamlı bir yüz bakımı ile bu gözenekleri küçültebilirsiniz.

  5. Yanlış Cilt Bakım Ürünlerini Kullanmak

  Cildinize uygun olmayan ürünler kullanmak cildinizin nefes almasını engeller bu da cildinizin daha fazla yağlanmasına neden olur. Ayrıca cildinize yanlış ürünleri kullanmak akne gibi sorunları da beraberinde getirmektedir. Cildinizin neye ihtiyacı olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Bu nedenle cildinizin neye ihtiyacı varsa ve cilt tipiniz ne ise ona göre ürünler kullanmalısınız. Cilt tipinizi bilmiyorsanız en kısa zamanda mutlaka öğrenmelisiniz.

  6. Nemlendirici Kullanmamak

  Bazı yanılgıların aksine nemlendiriciler yağlı cilde neden olmaz. Aslında, yağlı ciltten kurtulmak için nemlendirici bir cilt bakımı rutininiz olmalıdır. Düzenli olarak nemlendirmek, vücudunuza cildinizin zaten nemlenmiş olduğunu bildirir bu nedenle daha fazla yağ üretmesi gerekmez. Bu sebum üretimini yavaşlatacaktır. Yeterince nemlendirmediğinizde, vücudunuz yüzünüzün çok kuru olduğunu düşünebilir, bu yüzden kuruluğu gidermek için aşırı yağ üretecektir.

  7. Çok Fazla Yüz Bakım Ürünü Kullanmak

  Yüzünüz için çok fazla aktif ürün kullanıyorsanız veya aynı anda çok fazla ürün kullanıyorsanız cildinizde kuruluğa neden olacaktır. Cildiniz de kuru olduğu için çok fazla sebum yani yağ üretmeye başlayacaktır. Bu da cildinizin aşırı yağlanmasına neden olacaktır. Ayrıca çok fazla yüz bakım ürünü kullanmak cildinizi tahriş eder.

  Erkeklerde Yüz Yağlanması Nasıl Önlenir?

  Sebum cildi sağlıklı tutmak için hayati önem taşır. Bununla birlikte, çok fazla sebum yağlı cilde, neden olur. Yağlı cildi yönetmek genellikle bir kişinin düzenli cilt bakımını alışkanlık haline getirmesini gerektirir. Erkeklerde yüz yağlanmasını şu şekilde önleyebilirsiniz;

  • Düzenli olarak yıkayın. Düzenli olarak yıkamak ciltteki yağ miktarını azaltabilir.
  • Cildinize toner kullanın. Toner cildinizi yatıştıracaktır.
  • Yüzünüzü nazik bir şekilde kurulayın.
  • Matlaştırıcı Nemlendiriciler kullanın
  • Dengeli ve sağlıklı beslenin.
  • Kil maskesi kullanın
  • Gözeneklerden kurtulmaya çalışın.
  • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun
  • Yüzünüze peeling yapın. Bu ölü derileri yüzünüzden arındıracaktır.

  Yüz Yağlanmasını Önlemek için Kullanılması Gereken Erkek Bakım Ürünleri Nelerdir?

  Ciltteki yağ oranını dengelemek için birçok ürün vardır. Sizin için en uygun ürünü içerikleri okuyarak anlayabilirsiniz. Özellikle erkek bakım ürünlerini kullanarak yüzünüzdeki yağlanmayı giderebilirsiniz. Yüzdeki yağlanmayı önlemek için şu ürünleri kullanabilirsiniz;

  • M. A. C Oil Control Lotion, Nemlendirici
  • Foreo Micro Foam Cleanser, Cilt Temizleyici Köpük
  • Clarins MP Pore Control Serum Gözenek sıkılaştırıcı
  • Clinique For Men Yağlı cilt kontrol sabunu
  • Murad Yağ Kontrol Matlaştırıcı SPF 15

  Yağlı Ciltler Nemlendirici Kullanmalı mıdır?

  Yağlı bir cildiniz olduğunda, yapmanız gereken son şeyin nemlendirici kullanmak olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, vücudun en büyük organı ve muhtemelen çevresel koşullardan en çok etkilenen organ olarak cilt, yağlı veya sivilceli olsa bile nem kaybını önlemek için genellikle bir nemlendiriciye ihtiyaç duyar. Yani cildiniz yağlı ve akneye meyilli olsa bile nemlendirmeniz gerekmektedir.

  Nemlendiriciler cildinize su eklemez, bunun yerine cildinizi nemli tutmak için suyu cildinizin dış tabakasında tutmaya yardımcı olur.

En İyi Kız Görüşü

 • Mevsim, beslenme, hormonlar da etkiliyor olabilir. Beslenmenizi tekrar gözden geçirmeniz daha kalıcı çözüm sunabilir. Buna ilave olarak hakiki gul suyunu dolaba koyun sabah uyandiginizda yuzunuzu yıkadıktan sonra onu sıkın. Ayrıca maden suyunun da bu konuda destekleyici olduğunu okumuştum.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Erkeklerin cilt derisi kadınların kine oranla daha kalın ve daha yağlı oluyor ayriyeten yediğin gıdalar ile de ilgili olabilir birtakım kozmetik ürünler kullanabilir sin yağlı yüzler için eczaneye sorarak başlamanı tavsiye ederim

 • Zamanında çok araştırmıştım bu konuyu da net bir şey bulamadım kimisi limon sürmenin yüzde bekletmenin etkili olacağını söylemişti. Kalıcı çözüm var mı bilemiyorum ama bence sebebi yoğun stres.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

6 3
 • Kullanılan şampuanlar ya da yanlış beslenme olabilir

 • son zamanlarda cok yaglanmasinin nedeni tabi ki de yaz mevsimini yasiyor olmamiz


  sayet guney yarimkurede yasamiyorsaniz

 • Cilt tipin yağlıdır ondan yaglaniyordur ve yüz maskesi falan var ondan kullan rahatlatr

 • Yüz yağlanması genelde gözeneklerden
  ve siyah noktalardan oluşuyor

  Erkekler genelde sabun kullanır ama
  Sert sabun ve deterjanlardan
  uzak durmanızı öneririm
  Bunun yerine Gliserin sabunu gibi
  yumuşak bir sabun kullanın.

 • Bende de oluyor ve çok sinir bozucu :((