Kantaron yağı nasıl yapılır?

Evde kantaron yağı yapmanın bir yolu var mı?
0 0

En İyi Erkek Görüşü

 • Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

  Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
  Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

  Aslında pek çok markanın hazır olarak satılan saf ve ozonlanmış kantaron yağı bulunsa da, kantaron yağı yapımı için kendi imkânlarınızı da kullanabilir, kısa sürede ev yapımı bir kantaron yağı sahibi olabilirsiniz. Kantaron yağı nasıl yapılır diye merak etmenize gerek kalmadan, verilen püf noktaları uygulamanız yeterli olacaktır. Çünkü kantaron çiçeği mevsimine göre pazarlarda bile satıldığı için ulaşması kolay bir bitkidir. Mevsim dışında ise aktarlarda bulunabilir. Evde yapımı için büyük bir demet kantaron çiçeği yeterli olacaktır. Böylece bir demet kantaron çiçeği ile orta boy bir kavanoz yağ yapılabilir.

  Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
  Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

  Kantaron otu yağı nasıl yapılır diye merak edenler için en basit tarif şu şekilde verilebilir; öncelikle kantaron çiçekleri güzelce yıkanır ve temiz bir bez üzerinde kurutulur. Kuruyan çiçeklerin sap ve çiçekleri elle parçalara bölünür ve yağın yapılacağı kavanozun içerisine atılır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken çiçek ve sapların bölünme işleminde makas ya da bıçak gibi bir metalin kullanılmaması gerektiğidir. Tüm çiçek parçaları kavanoza eklendiğinde, üzerine saf zeytinyağı doldurulur. En son kavanoz ağzına bir parça tülbent konur ve kapağı kapatılmadan güneş gören bir yere konur. Kavanoz, güneş altında 5 gün boyunca bekletilir. Böylece kantaron çiçeği, özünü zeytinyağı içerisine iyice salabilir.

  Beşinci gün bitiminde kavanozun kapağı sıkıca kapatılır ve yine güneş altında 45 gün daha bekletilir. Arada hafifçe çalkayabilirsiniz. 45 gün tamamlandıktan sonra, kantaron yağı temiz bir tülbent ya da süzgeç ile süzülerek koyu renkli bir cam şişeye alınır. Cam şişe güneş görmeyen bir alanda saklanırsa, elde edilen kantaron yağı 2-3 yıl güvenle kullanılabilir.

  Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?
  Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

  Kantaron çiçeğinin genelde yaprakları sarı olsa da güneş altında uzun süre bekletildiği için oluşan yağ koyu kırmızı bir renkte olabilir. Kantaron bitkisinin bazı türlerine ait çiçek yaprakları mavi renkte de olabilir. Kantaron yağı elde edilirken bu renkteki çiçekler kullanılırsa, mavi kantaron yağı da oluşabilir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • Evde yapilabilir. Bunun icin kantaron bitkisine ve birkac tane de youtube videosuna ihtiyacin var yalnizca. :) Eger ozonlanmis kantaron yagi&kremi istersen, Mersin`deki kendi kantaroncumu önerebilirim. Fakat kargolama yapiyor mu bilmiyorum.