Parfümde EDT ve EDP Farkı Nedir? Hangisi Daha Kalıcıdır?

Parfümlerde Eau de Toilet ile Eau de Parfum farkı ne? EDP mi daha kalıcı EDT mi? Tam olarak farkları nelerdir?


Şimdiden teşekkür ederim!

edt parfüm vs edp parfüm
edt parfüm vs edp parfüm
1 0

En İyi Kız Görüşleri

 • EDT Nedir?

  Satın alınan her parfümde, ismin hemen ardından üç harfli bir kısaltma geliyor. Bunlar; EDP, EDT veya EDC. Hepsinin farklı bir açılımı var. Bu açılımlar şu şekilde:

  Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) ve Eau De Cologne, aslında parfümün kendisini oluşturan esansın yoğunluğuna göre bu ayrımlar yapılıyor. Yani bu ayrımlarla parfümün kalıcılığını rahatlıkla anlayabilirsin. Hem de alacağın parfümleri mevsimine göre karar verebilirsin. En çok merak edilen EDT nedir onu açıklayayım.

  EDT Parfüm: EDT parfümlerinde esans yoğunluğu biraz daha az oluyor. Bu oran yüzde 4 ile 10 arası. Yani EDT parfümler gündelik kullanıma uygun oluyor. Hem de EDT parfümleri her mevsim rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

  EDP Nedir?

  Parfümde EDT ve EDP Farkı Nedir? Hangisi Daha Kalıcıdır?

  Eau De Parfume (EDP) yoğunluk açından en fazla olan parfümdür. Esans oranları, %10 ile %20 arasında değişiyor. Çok kalıcı ve genellikle ağır kokular oluyor. Genel olarak kış aylarında tercih ediliyor EDP parfümler.

  EDT ve EDP Farkı Nedir?

  Parfümde EDT ve EDP Farkı Nedir? Hangisi Daha Kalıcıdır?

  EDT ve EDP farkı oldukça değişkenlik gösteriyor. Kısaca EDP EDT farkı şu şekilde;

  • EDP parfümler yaklaşık %15-20 oranında yüksek dozda parfüm yağları ile yapılıyor.
  • EDP parfümlerin kalıcılığı 6-7 saat devam ediyor.
  • EDP parfümlerin üst notaları solduktan sonra, orta notaları ya da kalp notaları ortaya çıkıyor.
  • EDP parfümler ağır bir kokuya sahip olduğu için sadece kış aylarında ve genellikle akşam davetlerinde tercih ediliyor.
  • EDT parfümler ise % 5-15 oranında daha küçük bir doz parfüm yağı ile yapılıyor. Bu yüzden kokuları hafif ve 4-5 saat kadar kalıcı oluyor.
  • EDT parfümde genellikle üst notaların kokusunu alırsınız. İlk uygulandığında ağır bir koku verse de alkol içerdiği için ciltten hızlı bir şekilde buharlaşır ve kokusu hafif bir kokuya döner.
  • EDT parfümler daha az yoğun olduklarından dolayı günlük kullanıma daha uygundur. Ve gece gündüz fark etmeden kullanabilirsiniz.
  • EDT parfümler daha taze ve daha hafiftir. Bu yüzden 4 mevsim kullanabilirsiniz.

   Yani kısaca: Sıcak ve nemli mevsimlerde EDT, soğuk havalarda ise EDP parfüm daha uygun olacaktır.

  EDT mi EDP mi? Hangisi Daha Kalıcı?

  EDT parfümler 4-5 saat kadar kalıcı olurken, EDP parfümler 6-7 saat kadar kalıcı oluyor. Bu nedenle EDP parfümler daha kalıcı. Eğer hafif günlük olarak kullanabileceğin bir parfüm arıyorsan EDT, daha ağır ve akşam kullanabileceğin parfümler arıyorsan EDP öneririm.

  EDP mi kalıcı EDT mi, farkı nedir? gibi sorulara cevap vermeye çalıştım. Umarım faydasını görürsünüz (:

 • *Eau de Parfum yani EDP gerçek parfümden sonra içeriğindeki esans miktarının %20'ye kadar olduğu koku çeşididir. EDT lere göre daha uzun süre kalıcıdır ve kokuları daha baskındır. Fiyatı Edt lere göre daha yüksektir.

  *Eau de Toilette yani EDT ise esans miktarının %10'a kadar olduğu koku çeşididir. Hafif ve spor kokular genelde bu gruptadır. EDP ye göre biraz daha az kalıcığı vardır ve yine EDP ye göre daha uygun fiyatlıdır.

  Erkeklerde kullanılan ASL yani After Shave Lotion ise %3'ten az esans içerir ve ve traş sonrası losyonun koku verilmiş halidir. Kalıcı değildir ve ASL ile birlikte yine parfüm kullanmak gerekir.

 • edp- eau de perfume yani kıyafetlere sıkılır tenine sıkarsan kalıcı olmaz.
  edt- eau de toilette parfüm yani tene sıkılır kıyafetine sıkarsın çabuk uçar
  Bu yüzden çok dikkat etmek gerekiyor. Alırken mutlaka ne olduğuna bak.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Eau de toilet tuvalet suyu anlamına gelir bu ismin sebebi ise İtalya'da parfümün bulunduğu dönemlerde kanalizasyon sisteminin yerin üstünde olduğundan dolayı kokular ağır oluyor tabi ki bu kokulardan kurtulmak bir nebze azaltmak için daha hafif ve daha az kalıcı olan eau de toilet isimi verilen parfüm kullanılıyordu. Tabi artık edt'ler hafif fresh kokular olarak parfüm niyetine kullanılır.

  EDP ise Parfüm suyu diye bir anlama gelir bunun bir üst kademesi Parfume en iyiside o dur zaten neyse biz konumuza dönelim EDP, EDT ye göre daha kalıcıdır içindeki esans miktarı daha yüksektir. %20 kadar EDT de ise %10 dur. Ayrıca EDP EDT ye göre daha pahalıdır :)

  • Afrodizyak etkili parfüm olayı tamamen yalan. Ben alberto sego parfüm modellerini kullanıyorum. Hepsi çok kaliteli ve dikkat çekici. Süper kalitede ucuz ve kalıcı parfümleri var. Hepsi edt. Esans oranları yüksek kalite ve yoğun yani çok yüksek oranda. Hiç biri de rahatsız edici değil. Erkek kokuları da şahane.


 • *Eau de Parfum yani EDP gerçek parfümden sonra içeriğindeki esans miktarının %20'ye kadar olduğu koku çeşididir. EDT lere göre daha uzun süre kalıcıdır ve kokuları daha baskındır. Fiyatı Edt lere göre daha yüksektir.

  *Eau de Toilette yani EDT ise esans miktarının %10'a kadar olduğu koku çeşididir. Hafif ve spor kokular genelde bu gruptadır. EDP ye göre biraz daha az kalıcığı vardır ve yine EDP ye göre daha uygun fiyatlıdır.

  • evet doğru.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

5 8
 • Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) ve Eau De Cologne, aslında parfümün kendisini oluşturan esansın yoğunluğuna göre yapılmış bir ayrım. Tabii ki esansın yoğunluğu da kokunun kalıcılığından etkisine kadar bir çok şeyi belirliyor. Bu nedenle parfüm seçerken, kokusu kadar, kullanacağımız mevsime, günün zamanına ve yere göre de kararımızı oluşturmalıyız.

  EAU DE PARFUM (EDP)

  Bir parfümde EDP kısaltması varsa, o parfümün, piyasadaki standart ürünler arasında esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biri olduğunu anlayabiliriz. Çünkü EDP’lerde esans yoğunluğu yüzde 10 ile 20 arasında değişiyor. Genel olarak EDP’ler kış aylarında veya gece aktivitelerinde daha çok öneriliyor.

  EAU DE TOILETTE (EDT)

  EDT parfümlerde esans yoğunluğu EDP’ye oranla çok daha az; yüzde 4 ile 10 arası. Bu oran EDT’leri gündelik kullanım için en uygun parfümler yapıyor. Tüketim oranı en yüksek olan EDT’ler dört mevsim kullanılabiliyor.

  EAU DE COLOGNE (EDC)

  EDC’ler esans yoğunluğu en az olan parfümlerdir. Kalıcılığının da düşük olması nedeniyle EDC’lerin kullanım oranı diğerlerine göre çok daha az. Yüzde 2 ile 4 arasında değişen esans yoğunluğu, EDC’leri özellikle koku hassasiyeti bulunanların tercih etmesini sağlıyor.

 • edt eau de toilet dir daha kısa sure kalır vucutta edp eau de parfume dur daha kalıcıdır

 • Edp yoğun, edt diğerine göre daha az. Kışa edp,yaza edt.

 • eau da toilette(edt): esans oranın daha düşük olduğu parfümlerdir. eau da perfume (edp): esans yani kokulu yağ oranının daha yüksek olduğu parfümlerdir. parfümdeki diğer bileşenlerse etanol ve de-mineralize sudur.

 • edp daha kalıcı diye hatırlıyorum sanki

 • edp daha pahalı yoğun ve kalıcıdır. Fakat bazı markaların edt si alelade markaların edp sinden kalıcı ve etkili olabilir. Örneğin bana solo loewe den daha kalıcı bir edp gösteremezsiniz

 • edp- eau de perfume

  edt- eau de toilette

  aradaki fark ise; edp gercek, hakiki parfum, edt daha cok esans gibidir ve edp daha kalıcıdır.

 • edt hafif demek,koku ve alkol oranı dusuk demek, edp ıse hakıkı parfum demek, daha agır ve kalıcı.

 • edt daha kalıcı bence

 • Kalicilik

 • Birinin etkisi daha fazla oluyor diğeri daha az ama hangisi bilmiyorum.Onuda bu sitede öğrendim.

 • edt kalıcı parfüm demek

 • edt daha uzun süre kalıcı demek...