Sabah Ağız Kokusu Neden Olur, Nasıl Giderilir? Beyaz Yapışkan?

Merhaba arkadaşlar sabahları uyanınca ağzım çok kötü kokuyor nefesim de öyle.. Bunun nedenleri nelerdir? Nasıl kurtulabilirim bu dertten? Aynı sorunla karşılaşan üyelerimiz var mıdır?
0 0

En İyi Kız Görüşleri

 • Kötü ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyo-psikolojik problemlere sebep olur; hatta evlilikleri bile etkileyebilir

  Ağız Kokusunun Sebepleri:

  Özellikle sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlarda,

  Şeker hastalığı (aseton kokusu gibidir),

  Böbrek yetmezliği (balık kokusu gibidir),

  Karaciğer yetmezliği,

  Metabolizma bozuklukları (teşhisi zor olabilir, zaman zaman ortaya çıkan kötü bir balık kokusu),

  Açlık, diyet, ağız kuruması, oruçlu olmak (Sıvı gıda eksikliklerinde vücuttaki yağ ve protein çözünmeye başlar, bu metabolizmanın yan ürünleri kötü ağız kokusu olarak yansır).

  1-Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyun

  Diş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. Diş ve diş eti hastalıkları önemli ölçüde kötü koku yapar. Bu sebeple diş hekiminizin önerilerini dinleyip mutlaka diş sağlığı ve bakımına önem vermelisiniz.

  2-Ağızda var olan protez ve köprüleri kontrol ettirin

  Ağız içindeki eskimiş köprü ve diş protezleri zamanla gıda birikmesine yol açacağından kötü kokulara sebep olabilir. Bu durumlarda yenilenmesi gerekenleri değiştirmeli, eksik olan dişlerin yerleri için gerekli tedavileri yaptırmalısınız. Ağız kokusu ile mücadelede dişler ve diş sağlığı ilk aşamadır

  3-Sakız çiğneyin

  Tükürük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antibiyotikler vardır. Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda, pek çok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur. Sabahları niçin ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız yanıt buradadır; gece boyunca tükürük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada durur. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. Şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.

  4-Tarçın kullanın

  İçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir.

  5-Daha fazla su için

  Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükürük salgısını artırarak da yardımcı olur.

 • dertlere deva bılly karsınızda:)bu soru tam ılgı alanım cunku geçen gun boyle bır macun paylastım kullandım test ettım onayladım aksamdan fırçala sabah nefesıne ınanamıcaksın fıyatıda 12 lıra bunun yanında tabıkı bol bol dısını fırçala

  • bak bende haber bekliyorum billycim senden ahh ahh =((

  • teşekkür ederim kardeşim.

  • kovboycuk eee ben yayınlamıstımkı kullandım dıye gormemıssın:)soran kısı rıca ederım ama yınede bronşlarına ve dıs etlerıne baktır

En İyi Erkek Görüşleri

 • Dişlerinde sorun olabilir. Ayrıca akşamları cokg ec yememen lazım yemekleri.Bir de bir ilaç vardı gargara yaparak agız kokusunu gideriyor ama aklımda degil. Ayrıca Sabahları karanfil cigne koku hafifler.

 • dişlerine ve midene baktırsan iyi olur Problem bu ikisinden birinde

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 1
 • aynı şekilde bendede bi ara olmuştu ki dikkat ederdimde düzenli fırçalamaya neyse diş doktoruna gittim ve nedeni dişteki tartarlar diş taşları yani ve onları temizlettiğim günden itibaren hiç bişi kalmadı ve düzenli fırçalamaya dewam ettim dişlerimi, yalnz bazen bu koku şikayeti parazitle de alakalı olabiliyor bence bi de dahileye görün:)

 • dişçiye git billycim vermiş linki onu kullan