Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

Saçlarda dökülme neden oluşur?
0 0

En İyi Erkek Görüşü

 • Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

  Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?
  Saç Dökülmesi Nedenleri Nelerdir?

  Saç derisinden her bir saç telinin bir yaşam süresi bulunur. Genellikle her saç teli ortalama 4 ila 6 yıl yaşar, dinlenir ve daha sonra dökülür. Aslında bu süreç normal bir döngü oluşturur. Bu sebeple her gün bir miktar saçın dökülmesi olağan bir durumdur. Ancak çok daha yoğun bir dökülme varsa, tarama sonrası dökülen saç miktarı artmışsa, kuru saçlarda dahi elle çekme sırasında en az 3-5 adet saç teli geliyorsa, mevcut saç dökülmesi nedenleri sorgulanmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır.

  1. Genetik Faktörler

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Kadınlarda ve erkeklerde görülen saç dökülmesinin nedenleri çoğu zaman farklıdır. Erkek bireylerde çoğunlukla genetik saç dökülmesi görülür ve toplumda bu oran %50'nin üzerindedir. Hormonlara duyarlı olarak gelişen erkeklerde saç dökülmesi yaş ilerledikçe artar ve kelliğe kadar devam edebilir.

  Genetik faktörlere bağlı dökülmeler kadınlarda da görülebilir. Özellikle ailesinde daha önce kellik problemi yaşayan bireyler varsa, kadınlar da saç dökülmesi riskine sahiptir. Son yıllarda sıklıkla 16-18 yaş aralığındaki kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi daha fazla görülür. Bu durumun nedeni olarak dengesiz beslenme, ağır diyetler, hormonal sorunlar ile aşırı stres belirtilebilir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi, takviye tedaviler, PRP ya da mezoterapi gibi yöntemler ile yavaşlatılabilir.

  2. Yanlış Beslenme

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Hem kadın hem erkek saç dökülmesi problemlerinde besinsel nedenler çok sık rastlanan bir faktördür. Saçlı derinin canlı bir organ olduğu düşünülürse, besine ihtiyaç duyduğu aşikârdır. Ancak uzun süreli açlık, tek tip beslenme, karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketme, dengeli beslenmeme, fazla şeker tüketimi ve ağır diyetler saç dökülmesine neden olabilir.

  3. Hormonal Problemler

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Kişide hormonal sorunların varlığı da saç dökülmesinden bahsedilebilir. Özellikle bayanlarda saç dökülmesi sorunu altında yatan nedenler arasında adet düzensizlikleri ve hızlı kilo alma faktörleri gösterilebilir. Bu durumda adetin ikinci ya da üçüncü günü, kan tahlili yapılması için bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir.
  Erkeklerde de saç dökülmesinin nedenleri arasında hormonal sorunlar görülebilir. Problemin altında yatan unsurun tam olarak tespit edilebilmesi için bir dermatoloji (cildiye) ya da endokrinoloji uzmanına başvurulması gerekir.

  4. Bazı Hastalıklar ve İlaç Kullanımı

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Saç dökülmesinin nedenleri arasında kişilerin sahip oldukları hastalıklar ve buna bağlı olarak kullandıkları ilaçlar da yer alabilir. Özellikle tiroit bezi hastalıkları, romatizmal problemler, insülin direnci, zayıflama hapları, hormon ilaçları, böbrek üstü bezi hastalıkları ile bazen de doğum kontrol hapları saç dökülmesi sebepleridir.

  5. Doğum

  Doğum sonrası saç dökülmesi kadınlarda görülen dökülmelerin büyük çoğunluğunu oluşturur. Gebelik boyunca dökülmesi gereken ancak dökülmemiş saç tellerinin aniden dökülmesi neden olur. Ayrıca doğum sonrası yaşanan hormonal dengesizlikler ile saç folikülleri katajen faza uğrar. Gelişimi duran teller ise daha hızlı dökülmeye başlar. Doğumdan sonra saç dökülmesi genellikle 6 ay sonra yok olur.

  6. Deri Problemleri

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Saç derisini tutan tabaka üzerinde görülen hastalıklar nedeniyle etkilenen saçlarda dökülme meydana gelir. Özellikle egzama, sedef, liken, mantar, akne gibi problemler de dökülme kaçınılmazdır. Deri hastalığı tedavi edildiğinde saç dökülmesi problemi de yok olur.

  Bebeklerde saç dökülmesi gibi olağan durumların nedeni olarak, saçlı deride bulunun yağ bezlerinin çalışma bozukluğuna bağlı olarak görülen deri iltihabı oldukça yaygındır. Zamanla kendiliğinden geçen bu durum için saçlı deriye bebek yağı ile masaj yapmak yeterlidir. Buna rağmen saç dökülmesi geçmiyorsa, bir pediatri uzmanına danışılabilir.

  7. Stres ve Depresyon

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Her hastalığın temel sebebi olan stres, saç dökülmelerinin de en güçlü nedenlerinden biridir. Bazı zamanlarda kişinin yoğun stres altındayken yaşadığı saç problemleri mevsimsel saç dökülmesi olarak da düşünülebilir. Öte yandan stres ile birlikte gelen depresyon, psikozlar, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar saçı etkiler ve dökülmesine neden olur. Ayrıca bu psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesinin nedeni olabilir. Böyle bir durumda uzman bir hekimden yardım alınmalıdır.

  Çoğu zaman kişi hali hazırda psikolojik bir rahatsızlık yaşadığı için doktora gitmekten çekinir ve dökülme hakkında çevresinden yanlış yönlendirmelere maruz kalır. Bilinçsiz şekilde uygulanan saç dökülmesi için maske ile farklı karışımlar, saç derisine daha fazla zarar verebilir, hatta geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir.

  8. Kemoterapi ve Saç Kıran (Alopesi Areata)

  Saç dökülmesi nedenleri nelerdir?

  Kanser tedavisi gören ve kemoterapi ile kimyasal etkiye maruz kalan kişilerde de saç dökülmesi görülebilir. Ancak son yıllarda kemoterapi tedavilerinde kullanılan modern ilaçlar sayesinde dökülmeler nispeten daha az görülür. Kemoterapi süreci tamamlandığında, saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkar ve yeniden saç derisi kendini toparlar.

  Saç dökülmesinin bir diğer nedeni de halk arasında saç kıran olarak bilinen hastalıktır. Tıptaki adıyla Alopesi areata olarak bilinen bu problem aniden ortaya çıkar ve saç derisinin farklı bölgelerinde bölgesel saç dökülmesi oluşturur. Farklı çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak alanda tamamen saçsız bölge oluşur. Bazen sadece saçta değil, sakal bölgesinde de görülebilir. Gerekli tedaviler ile birkaç ay içinde geriler.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 2
 • Stres, vitamin eksikliği, genetik

  • Fön makinesi, saç spreyi, jöle vs

 • B12 eksikliği, tiroid bozukluğu, hormon bozukluğu, depresyon ve bazı nörolojik hastalıklar falan. Kan tahlili yaptır

 • En buyuk etken genetik, sonra da stres, beslenme falan. Eger yeterli beslenmezsen saclarinda dokulme olur.

 • Sinirden stresten h vitamini