Saç kazıtmanın faydaları nelerdir?

Saçlarıma bakmak artık zor geliyor kazıtmak istiyorum. Saçlarımı kazıttığım zaman bana nasıl fayda sağlar? Saç kazıtmanın faydaları nelerdir?

Saç kazıtmanın faydaları nelerdir?
1 1

Çok Süper Cevap

 • Saçı Sıfıra Vurmanın Faydaları

  Erkek tipi kellik, 35 yaşına kadar tüm erkeklerin yaklaşık %40'ını ve 50 yaşına geldiklerinde %50'sini etkiler. Bu ilerleyici durum, başlangıçta saç çizginizin, saçlarınız incelmeye başlamadan önce geri çekilmesine ve sonunda tepenin etrafından dökülmesine neden olur. Her erkek daha genç görünmek ister, değil mi? Saçları kazıtmak, on yaş daha genç görünmenizi sağlar. Peki saç kazıtmanın faydaları sadece bu kadar mı? Elbette değil! Saçı sıfıra vurmanın birçok faydası vardır, bunlar şu şekildedir;

  1. Saç Bakımı İçin Zaman Tasarrufu Sağlar.

  Saçlarınızın uzun olduğu zaman bakım yapması da bir o kadar uzun olacaktır. Yıkaması, fön çekmesi, taraması, şekillendirmesi derken zamanınızın yarısını saç bakımızın içiniz harcamanız gerekecektir. Ayrıca saçlarınıza birçok bakım ürünü sürüp bekletmekte zamanınızdan çalacaktır. Saçlarınızı kazıttığınız zaman ise böyle dertleriniz ortadan kalkacak ve zamanınızın hepsi size kalacaktır. Kalan zamanlarınızı kendinize ayırıp, gününüzü güzelleştirebilirsiniz.

  2. Saç Dökülmesi Sorunlarının Önüne Geçer.

  Saç dökülmesi bir süre sonra can sıkıcı bir hale gelmektedir. Saç dökülmeleri genellikle genetik olsa da hem kadın hem erkekler bu sorundan etkilenmektedir. Ayrıca saç dökülmesinden muzdarip olanlar kendilerine uygun saç modellerini bulmakta zorlanırlar çünkü saçları döküldüğü için hiçbir ürün kullanamazlar.

  Saç dökülmeleri belli bir yerden başlayarak dökülmeye başlamaktadır. Genellikle de kafa derisinin ortasından dökülmeye başlar ve bu hiç hoş bir görüntü oluşturmaz. Saçlarınızı sıfıra vurarak bu dertten kurtulabilirsiniz.

  3. Saç Bakımı Maliyetini Azaltır.

  Bugün erkekler saçlarına onlarca yıl öncesine göre çok daha fazla para harcıyor. Artık kesme, şekillendirme ve kesme ürünleri de dahil olmak üzere kullanılacak birçok ürün var. Ancak saçlarınızı kazıtınca büyük bir yatırım yapmanıza gerek yok çünkü sadece iyi bir tıraş bıçağına, tıraş kremine ve tıraş yağına ihtiyacınız var.

  Ayrıca saçlarınızı kazıtmanız için berbere de ihtiyacınız olmayacaktır. Bir tıraş bıçağı ile evde kendiniz saçlarınızı kazıyabilirsiniz. Saçlarınızı sıfıra vurarak haftada bir saçlarınıza şekil vermek için gittiğiniz berber masrafından da kurtulmuş olursunuz.

  4. Farklı Bir Tarz Sağlar.

  Bazen saçlarınıza şekil veremezsiniz bu nedenle dışarı bile çıkmak istemezsiniz. Ya da saçlarınızın yapısı şekil vermeye müsait değildir ve yıllardır sizi bir çıkmaza sokmuştur. Ya da artık tarzınızdan sıkılmışsınızdır ve farklı şeyler arama yoluna girmişsinizdir. İşte şimdi düşünmeyi bırakın! Çünkü sıfır bir saç size farklı bir karizma ve çekicilik katacaktır! Ayrıca yapılan araştırmalara göre kel erkeklerin daha çekici olduğu ortaya çıkmıştır. Yeni bir görünüm ve yeni bir tarz sizi her zaman fark edilir kılacaktır.

  5. Kepek Problemini Ortadan Kaldırır.

  Uzun saçlarınız varsa kepek ile savaşmaya mahkumsunuzdur. Üstelik kepekten kurtulmak için de birçok ürün alırsınız fakat yine de baş edemezsiniz. Peki kepeğin bir cilt sorunu olduğunu biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız söyleyelim; kepek saç derinizde bulunan ölü deri hücrelerinin topak topak bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Bu bir sorun gibi görünmese de aslında cilt problemidir. Saçlarınızı kazıtarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

  Ne Sıklıkla Saçlar Kazıtılmalıdır?

  Saçınızı ne sıklıkla kesmeniz gerektiğine dair evrensel bir sayı yoktur. Ancak temel kural her altı ila 12 haftada bir saçların kazıtılmasıdır. Saçlarınızın uzamasına göre bu sıklık değişkenlik göstermektedir.

  Saçı Kazıtmak Saçları Güçlendirir mi?

  Saçınızı kazıtmak saçlarınızın daha kalın veya daha hızlı uzamasını sağlamaz. Aslında bu yanılgı, 1928'deki klinik çalışmalarla çürütüldü. Yine de efsane, neredeyse 100 yıl sonra bile yaşamaya devam ediyor.. Saçlarınızı kazıtmak; saç büyümesini tetiklediği, saç yoğunluğunu iyileştirdiği ve hatta saç yapınızı değiştirebileceği yaygın bir inançtır ve maalesef bu bir efsanedir.

  Saçı Sıfıra Vurmanın Bir Zararı Var mıdır?

  Saçlarınızı tıraş makinesi ile sıfıra vuracağınız için tıraş; iltihaplı saç köklerine, kaşıntıya, batık tüylere ve jilet yanıklarına neden olabilir. Sonuçlar sadece 1 ila 3 gün sürer. Kör bıçaklar tahrişe ve kesiklere neden olabilir. Ayrıca saçı sıfıra vurmanın zararları şu şekildedir;

  Güneş yanığı: Saçınız tıraş edildikten sonra, daha önce hiç olmadığı kadar güneşe maruz kalır. En az 50 SPF olan bir güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun. Yoksa kafanızda güneş yanıkları olması muhtemel bir durumdur.

  Hassas cilt: Hassas bir cildiniz varsa ve kuruluk ve akneye yatkınsanız, tıraş olmak külfetli olabilir. Başarılı bir tıraş için saç derinizi nemli tuttuğunuzdan ve kızarıklık ve tahrişle savaşmanıza yardımcı olacak ürünlerin elinizde olduğundan emin olun. Temel kural, kafanıza yüzünüze davrandığınız gibi davranmaktır.

  Rutin gerektirir: Pürüzsüz bir saç derisini korumak için düzenli bir tıraş rutini geliştirilmelidir. Bu, zaman ve çaba gerektirir, ancak nihayetinde bir rutin haline gelir. Çabuk uzayan saçlarınız varsa bu rutine hazırlıklı olmalısınız.

  Çevre baskısı: Kafanızı tıraş ettiğinizde, insanların sürekli olarak göreceği şey kafatası şeklinizdir. Bu da bazı insanların hoşuna gitmez ve ortaya istenmeyen yorumlar çıkarabilir. Bunlara hazırlıklı olmalısınız ayrıca kimseye de açıklama yapmak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

  Saçları Güvenli Bir Şekilde Kazıtma Yöntemleri Nelerdir?

  Eğer çok uzun saçlarınız var ise tıraş etmeden önce biraz kısaltın. Daha sonra ise saçlarınızı güvenli bir şekilde kazıma için aşağıdaki adımları uygulayın;

  1. Tıraştan önce cildinizi ve saçınızı yumuşatmak için ıslatın. Bu, cildi rahatlatacak, saçınızı yumuşatacak ve gözenekleri açarak mümkün olan en pürüzsüz, en sürtünmesiz tıraşı sağlayacaktır.

  2. Ardından, bir tıraş kremi veya jeli uygulayın. Çok kuru veya hassas bir cildiniz varsa, etiketinde "hassas cilt" yazan bir tıraş kremi arayın.

  3. Kaliteli ve kesin bir tıraş bıçağı kullanmaya özen gösterin. Ne kadar kaliteli olursa kafa derinize hasar vermesi o kadar düşük olacaktır.

  4. Tüylerin çıktığı yönde tıraş edin. Bu, jilet darbelerini ve yanıklarını önlemeye yardımcı olmak için önemli bir adımdır. Ayrıca başınızın üstünden başlayarak devam edin.

  5. Tıraş makinesinin her vuruşundan sonra durulayın. Ayrıca tahrişi en aza indirmek için 5 ila 7 tıraştan sonra bıçağınızı değiştirdiğinizden veya tek kullanımlık tıraş bıçaklarını attığınızdan emin olun.

  6. Saç derinizi kanatmamak için fazla bastırmadan kesmeye çalışın.

  7. Kesmeyi tamamen bitirdikten sonra kafanızı soğuk su ile yıkayıp, nazikçe durulayın.

  8. İşlemi bitirdikten sonra nemlendirici ve yatıştırıcı yağ ya da krem kullanın.

En İyi Erkek Görüşü

 • Kafan Daha Ferah Olur hava alır yani ve Tabi Sağlıklı uzamasını sağlar Zaten Şöyle ki Kesilen her kıl sen kessen bile daha çıkmaya devam ediyor hiç durmuyor nasıl anlamıyoruz anlamazsak yavaş çıkıyor çünkü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 6
 • Daha gür çıkması

 • Daha gür çıkar derler

 • Sağlıklı uzaması olabilir

 • Faydası yok

 • Ferahlama

 • Hicbir faydası yok.. 3 kez 1 hafta arayla kazıttım..

 • kendimden gördüğüm kadarıyla saç dahada siyahlaşıyor...

 • kafan ferahlar ve saçın düzene girer başka faydası var mı bilmiyorum