Sakal neden dökülür?

Sakallarım çok fazla dökülmeye başladı bunun nedeni nedir acaba? Sakal durduk yere neden dökülür ve dökülmesini nasıl engelleyebilirim?
Sakal neden dökülür?
2 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Sakalın Dökülme Nedenleri Nelerdir?

  Sakal dökülmesinin birçok nedeni vardır. Sakal büyümesinin aşamaları vardır anagen (büyüme evresi), katagen (ara evre) ve ardından telogen (dinlenme evresi) modelini takip eder. İlk aşama yaklaşık 2 ila 6 yıl sürer, ikincisi ise bir geçiş aşamasıdır ve Telogen yaklaşık 2 ila 4 ay sürer. Tüm süreç daha sonra yeniden başlar. Bu döngüye girdiğinizde, sakal dökülmesi başlayabilir. Bu oldukça normaldir.

  Genellikle zayıflayan kıllar dökülmeye başlar.. Ancak, anormal miktarda sakalları geçici veya kalıcı olarak kaybetmenize neden olan bazı durumlar veya koşullar vardır. Yüzdeki tüylerde aşırı dökülme meydana gelirse, bir uzmana başvurabilirsiniz. Bunun haricinde sakal dökülme nedenleri şunlardır;

  1. Stres

  Şiddetli ve uzun süreli stres altında olduğunuz zaman sadece sakalınıza değil vücudunuzun her yerine zararı vardır. Çok fazla baskı altında olmak hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı olumsuz etkileyebilir ve bu da sakal dökülmesine neden olabilir.
  Neyse ki, strese bağlı sakal dökülmesinin çoğu geri dönüşümlüdür. Stresi tekrar kontrol altına aldığınızda, sakalınızın tüm ihtişamıyla tekrar çıkması muhtemeldir.

  2. Hatalı Kullanılan Sakal Bakım Ürünleri

  Cildiniz ve saçınız için özel ürünler seçtiğiniz gibi sakal bakımı için de doğru ürünlere sahip olmalısınız. Sakalınız için en uygun içerikleri siz bilirsiniz. Genellikle ürün alırken sakalınızın ihtiyacı doğrultusunda almalısınız. Sakallarınız için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmeye çalışın. SPF içermeyen nemlendiricileri sakallarınızı güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

  3. Alkol Tüketimi

  Aşırı alkol tüketimi sakallarda dökülmeye neden olmaktadır. Ayrıca sadece sakalda değil, saçlarınızda da dökülme yaşayabilirsiniz. Vücudunuzun düzgün çalışması ve sakallarınızın sağlıklı kalması için yeterli beslenmeye ihtiyacı vardır, ancak alkol besin bozulmalarını engeller ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri emme yeteneğini bozar. Bu nedenle saç ve sakal dökülmeleri meydana gelmektedir.

  4. Sakallara Sert Bakım Uygulamak

  Sakal kıllarınıza istemeden acı vermenin ve zamanından önce dökülmesinin yolu sakalınızı çok sık ve/veya çok agresif bir şekilde yıkamaktır. Sakalınızı yıkamanın amacı, onu temiz ve korumaktır. Fakat bunu sert bir şekilde yaptığınızda sakallarınızın tellerini kırarsınız bu da sakallarınızın dökülmesine neden olur. Sakallarınıza nazik davranmalısınız. Yıkadığınız da kendi halinde kurutmaya bırakabilirsiniz. Ya da herhangi bir bakım ürünü kullanmak istediğiniz de masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

  5. Hormon Bozuklukları

  Düşük testosteron seviyesi sakal dökülmesine neden olabilir. Sağlıksız ve yetersiz beslenmede hormon bozukluklarına yol açmaktadır. Vücudunuz yeteri kadar enerji sağlayamadığı için bu sakal ve saçlarınıza yansır. Hormon bozukluğunu anlamak için mutlaka bir uzmana gitmelisiniz.

  6. Beslenme

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi yetersiz ve sağlıksız bir beslenme bütün kötü kapıları açmaktadır. Yeme bozuklukları, açlık veya yetersiz beslenme nedeniyle demir, çinko ve biyotin gibi besinlerdeki eksiklikler sakal dökülmesine neden olmaktadır. Sağlıklı sakallara sahip olmak istiyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenmek gerekmektedir.

  7. Sakal Kıran (Alopesi Barbae)

  Alopecia barbae, sakaldaki dökülmenin tıbbi terimidir. Halk arasında sakal kıran olarak bilinen bu hastalığın teşhisi için mutlaka bir doktora gitmelisiniz. Saç kıranın tam tedavisi olmasa da semptomlarınızı tedavi edebilir ve yönetebilirsiniz. Tedavi ile sakal tekrar uzayabilir ve dökülmesi durabilir.

  Sakal Dökülmesi Nasıl Engellenir?

  Sakal dökülmesini en aza indirmek için sakal yağı veya sakal kuru yağı (sakal balsamı) gibi etkili bir sakal bakım ürünlerini rutininize dahil edin ve sakalınızı kaliteli bir tarak veya fırça ile taramaya çalışın. Bunların haricinde sakalın dökülmesini şu şekilde engelleyebilirsiniz;

  • Sakallarınız için doğru ve kaliteli bakım ürünleri kullanın.
  • Düzenli olarak sakallarınızı tarayıp, fazla tüyleri kesin.
  • Çok fazla sakallarınız ile oynamayın.
  • Testosteron seviyelerinizi kontrol ettirin.
  • Sakallarınızı çok sert ve agresif bir şekilde taramayın.
  • Sakallarınızı doğal nemlendiriciler ile her gün nemlendirip, yumuşatın.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

7 4
 • Stres olabilir, vitamin eksikliği falan olabilir

 • Stresten olabilir fazla kafana bir şey takmamaya çalış

 • Sitres

 • vitaminsel eksiklik olabilir ya da sakal kıran bir dr görün bence

 • Stresten

 • Stres, vitamin eksikliği ya da genetik.

 • Stres ana nedeni bence

 • Saç kiranmi oldu vitamin eksikligide olabilir

 • Dahiliye doktoruna git. Vitamin mineral eksikliğinden olabilir.

 • Vücudu terk etmek istiyor

 • Bakımsız oldugu icin