Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

Sakal uzatmak istiyorum kimisi sakal uzatmak zararlı diyor kimisi faydası çok diyor. Kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj yani. Kararsız kaldım sakal uzatmanın faydaları neler?
Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?
3 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Sakalın Bilimsel Faydaları

  Sakalınız varsa, şüphesiz bununla gurur duymalısınız. Sadece daha erkeksi görünmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklıdır! Sakal, yüzü dış etkenlerden korur ve yüzün ağız ve dudak çevresindeki daha hassas yerlere doğal bir kalkan sağlar. Biri size sakalın sağlıksız veya çirkin olduğunu söylerse, onlara sakalın faydalarından bahsedebilirsiniz. Sakallı olmanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları vardır. Sakalın bilimsel faydaları ise şu şekildedir;

  1. Sakal Soğuk Algınlığını Engeller.

  Sakal sahibi olmanın faydalarından biri yılın soğuk zamanlarında, sakalların yüzünüzü sıcak tutmasına yardımcı olmasıdır. Muhtemelen herkes, kışın soğuk havasını ve dondurucu rüzgarın yüzünü ısırdığını hissetmiştir. Ancak sakalınız varsa bunun için hiç korkmanıza gerek yok. Sakal sizi kışın soğuğundan koruyacak ve hasta olmanızı engelleyecektir. İnsanlar en çok ağızdan ve burundan soğuğu alıp hasta olurlar. Ancak uzun sakalınız varsa ağız ve burnu koruduğu için sizi hastalıklardan da koruyacaktır.

  2. Sakal Özgüveni Artırır.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Kendine daha fazla güvenen erkekler, hayatlarının her alanında daha başarılı olma eğilimindedir. Birçok erkek sakal bıraktığı zaman daha erkeksi ve kendinden daha emin bir şekilde duruş sergiler. Kadınlarda sakallı erkekleri daha fazla beğenmektedir. Ayrıca yapılan araştırmaya göre de hem erkekler hem de kadınlar sakallı erkekleri daha erkeksi algılıyor. Tıraş olmayı bırakmak için bir başka harika neden.

  3. Sakal Sizi Astım ve Alerji Gibi Rahatsızlıklardan Korur.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Her gün işinizi yaparken ağzınızı, burnunuzu ve solunum sisteminizi bir bütün olarak toza, alerjenlere, bakterilere ve diğer kirleticilere maruz bırakırsınız. Bu şeyler soluduğunuz havada etrafa saçılır.. Ağzınızdan ve burnunuzdan vücudunuza girmelerini tamamen durdurmanın bir yolu yoktur. Ama sakalınız varsa, ağzınıza ve burnunuza tampon görevi görecektir.

  Sakal, astım hastası erkeklerin hayatını da kolaylaştırabilir. Sakal, bıyık ve hatta burun kılları gibi yüzdeki kılların polen ve tozun solunum sistemine girmesini önlemeye yardımcı olduğu ortaya çıktı. Tıpkı bir filtre gibi çalışır ve alerjenlerin yerleşmesini engeller. Bu nedenle boğaz ve akciğer hastalıklarını da önleyebilir. Sakallar özellikle hemen hemen her gün tozlu koşullarda çalışanlar için faydalıdır. Sakal uzatarak ve zamanla koruyarak çok daha az tozun vücudunuza girmesine izin verebilirsiniz.

  4. Sakal Cildin Daha Geç Yaşlanmasına Yardımcı Olur.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Sakal, sunduğu tüm koruma nedeniyle aslında bir gençlik pınarı işlevi görebilir. Yüzdeki tüyler, cildinizi kanserli lekelerden uzak tuttuğundan ve sakallı olmak cildinizdeki sivilce ve renk değişikliği miktarını azaltacağınız anlamına geldiğinden, cildiniz daha uzun süre sağlıklı kalacaktır. Sakal ve bıyıkların alerjenleri sisteminizden uzak tutma yeteneği, genel sağlığınızı da iyileştirecektir. Bu şekilde sakallar sadece daha genç görünmenizi değil, aynı zamanda daha genç hissetmenizi de sağlayacaktır.

  5. Sakal Çekiciliği Artırır.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Birkaç yıl önce yapılan bir araştırma, sakallı erkeklerin sakalları sayesinde kendilerini daha çekici ve özgüvenli hissettiklerini ortaya koymuştur. Sakal erkekleri; daha olgun, erkeksi, sosyal olarak baskın ve agresif göstermektedir. Bu da erkeklere bir çekicilik katmaktadır.

  6. Sakal Doğal Bir Nemlendiricidir.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Tıraş, cildinizdeki gözenekleri açar ve ayrıca yüzünüzde zamanla cildinizi kurutan kesiklere neden olabilir. Yaz ve kış aylarında açıkta kalan gözenekler, cildinizin nemini kaybettiği ve pul pul dökülmeye başlayabileceği bir durum yaratır.. Sakallı olmanın bir başka faydası da cildi gerçekten nemlendirmesidir. Yüzünüz yağ bezleri adı verilen kendi nemlendirme rejimine sahiptir. Doğal bir yağ üreterek cildi nemlendirir. Bu da cildinizden; soğuk havayı uzak tutar, cildinizin kurumasını önler.

  7. Sakal Cilt Kanserini Önler.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Bilimsel araştırmalar, kalın sakalların güneşten gelen UV ışınlarının yüzde 95'ini engelleyebildiğini göstermiştir. Sakal sadece cildinizin yanmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda cildinizi kansere karşı korumaya da yardımcı olur.

  8. Sakal Bakterileri Engeller.

  Sakal uzatmanın faydaları nelerdir?

  Sakalınız olduğunda cildinizdeki gözenekler, içeri girmeye ve enfeksiyona neden olabilecek herhangi bir bakteriye karşı doğal olarak korunur. Bakteriler çeşitli kaynaklardan gelebilir ve cildinize erişmek için bir portalı varsa, son derece tehlikeli olma potansiyeline sahiptir. Tıraş olmak bu portalları açar ve tüm o bakterilerin içeri girmesine izin verir. Sakalınız olduğunda bu portallar kapanır. Bu da sizi bakterilerden korur.

  Sakalın Faydaları İçin Bakım Yapmak Önemli midir?

  Sakalın faydalarından yararlanabilmek için bakım yapmak önemlidir. Sakal bakımı, hem sakalınızı hem de cildinizi sağlıklı tutar ve korur. Bakım yaparsanız sakalınız daha iyi görünecek ve kendinizi daha iyi hissedeceksinizdir. Bakımlı bir sakal profesyonel bir hava verir ve sizi daha çekici bir hale getirir. Ayrıca yukarıda saydığımız sakalın faydalarından da sakallarınıza gerekli bakımı yaparak yararlanabilirsiniz.

  • Sakal ektirmek istedim şu an 😂😂

  • @Aydamira :D :D

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

11 12
 • Elrean gibiyse ok ama diğerlerinin faydası yok

 • Gıdıyı gizler 👍

 • Sakal erkeğin makyajıdır derlerde ben baby face seviyom

 • Faydası yok.

 • İnsanı yaşından büyük gösteriyor bende öyle oluyor

 • İğrenç olmaları..

  Ya temiz yüz seviyorum gelmeyin üstüme :D

 • Ben uzatmaya yeni başladım ayrıyetten keratinli sabun ve sakal bakım yağı kullanıyorum sakallarım daha hacimli duruyor ve sertleşip kalınlastı düzeltme kısmı biraz zahmetli oluyor ben sakal bırakmanı tavsiye ederim daha erkeksi gösteriyor

 • Faydası var mı bilemem ama çok bakım isteyen bir durum sanırım saç gibi düşünürsek sürekli dikkat edilmesi lazım Bebek gibi bakılması lazım

 • Sakallı erkekler de ayrı bir karizma ya

 • Ne yararı nede zararı vardır. En fazla yemek dökülür , konuşurken çenene fazla ağırlık bindiğinden kas ağrısı yapabilir. 🤔Çocuklar dede zannedebilir

 • Yaşlı gösteriyor

 • uzat ya kim diyor zararli diye maldir o

 • Bence bir zararı veya faydası yoktur

 • Çok uzatmanın bi faydası yok

 • Cennete gidersin mesela

 • Cildi gençleştirir

 • Sen nasıl seviyosan senin için o iyidir kardeş.

 • Hiç bir faydası yok, yemek yersin yemeğin içine girer, terlersin ve yıkamak için fısatın olmaz koku yapar şıp şıp terletir, bok gibi bir şey sakal

 • Olgun gösterir

 • Sakal erkeğe çok ayrı bir hava katıyor bence, o kadar da bakıma ihtiyaç duyulan bir şey değil.

 • Daha Fazla (3)