Seyrelen saç nasıl gürleşir?

Saçlarım çok fazla seyrelleşmeye başladı bunun önüne nasıl geçebilirim? neler yapmam lazım, seyrelen saç nasıl düzelir?

Seyrelen saç nasıl gürleşir?
4 1

Çok Süper Cevap

 • Seyrek Saç Gürleştirme Yöntemleri

  Saçınızı daha kalın hale getirmeye ve uzatmaya çalıştığınızda, süreç biraz uzayabilir. Burada tek yapmanız gereken şey; sabırlı olmaktır. Saç seyrekleşmesi hormonal değişikliklerin, tıbbi durumların veya yaşlanmanın normal bir parçasının sonucu olabilir.

  Bir kişinin saç dokusunu değiştirilemez ancak seyrek saçların yerine başka saçlar çıkmasını destekleyebilirsiniz. Bunun için ilk önce saçlarınızın neden seyrekleştiğini bilmeniz gerekmektedir. Eğer kalıtsal bir rahatsızlık yok ise aşağıdaki yöntemler ile saçlarınızı tekrar gürleştirebilirsiniz.

  1. Beslenme Düzeninize Dikkat Edin.

  Kötü beslenme saç dökülmesine ve saçların seyrekleşmesine neden olabilir. Saçınızı ve saç derinizi mutlu ve sağlıklı tutmanın en iyi yollarından biri, gelişmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri ona vermektir. Kaliteli beslenme ve düzenli beslenme saç büyümesinin önemli yapı taşlarından biridir. Çok fazla sebze, yağsız protein ve kepekli tahıllar yemeye odaklanın ve işlenmiş abur cuburları sınırlamaya çalışın.

  Yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, kümes hayvanları (yumurta ve tavuk), kuruyemiş ve tohumlar, tam tahıllar gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bir doktora danıştıktan sonra takviye alabilirsiniz.

  2. Protein Alımınızı Artırın.

  Saçınızın çoğu proteinden, özellikle keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Protein saçınızın büyümesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Sağlıklı saçlar için protein açısından zengin besinler tüketmeniz gerekmektedir. Saçlarınızın dökülmemesi ve seyrekleşmemesi için amino asitler adı verilen protein yapı taşlarına ihtiyacı vardır. Vücudunuz 20 amino asitten 11'ini üretebilir, ancak esansiyel amino asitler olarak adlandırılan geri kalan dokuzu yiyeceklerden alırsınız.

  Bu nedenle protein alımınızı arttırmaya çalışın, yine bir uzmandan destek alarak protein içeren tozlar kullanabilirsiniz.

  3. Kafein İçeren Saç Ürünlerini Tercih Edin.

  Kafein sadece sizi uyanık tutmanın harika bir yolu değildir, aynı zamanda saçlarınızı sağlıklı tutmanın da harika bir yoludur. Kafein veya kahve çekirdeği özleri içeren bir ürün kullanmanın saç büyümesini uyardığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle, saçınızı bu tür kozmetiklerle yaklaşık iki dakika yıkamak, saçlarınızı önemli ölçüde iyileştirebilir.

  Kafein ürünlerini durulandıktan sonra bile kafein emilir. Aktif bileşen saç telinden hızla geçer ve doğrudan saç köklerine gider. Bu da daha sağlıklı saç derisine sahip olmanız anlamına gelmektedir. Sağlıklı saç derisi de bütün sorunları ortadan kaldırarak saçlarınızın daha sağlıklı ve gür çıkmasına yardımcı olacaktır.

  4. Saç Bakım Yağlarını Kullanın.

  Saç bakım yağları saçlarınızın için önemli ürünler arasında yer almaktadır. Saç bakım yağları; saç derinizi nemlendirmenin ve saç büyümesini teşvik etmenin yanı sıra, saçınızı da güçlendirir. Saç derisi için önemli mineraller ve besinler sağlar. Bu, dış hasarı önleyebilir ve saçı güçlendirebilir. Saç derinizi besleyerek saçlarınızın dökülmesini engeller.

  5. Vitamin ve Mineral Alımınızı Düzenleyin.

  Vücudunuz doğal olarak cildinizde güneş ışığından D vitamini oluşturur ancak bu yetersizdir. Saç foliküllerinizin her birinde bir D vitamini hormonu bulunur ve saçların uzamasında önemli bir rol oynar. Düzenli vitamin ve mineral takviyesi, saçlarınızın daha sağlıklı ve gür çıkmasına yardımcı olacaktır.

  Ayrıca demir eksikliğiniz var ise bu da saçlarınızın seyrekleşmesine neden olacaktır. Bu nedenle bir uzmandan yardım alarak değerlerinizi ölçtürmeniz gerekmektedir. Eğer vitamin ve mineral almıyorsanız bunu da bir uzman eşliğinde beslenmenize eklemeniz gerekmektedir.

  6. Saç Derinize Masaj Yapın.

  Saç derisi masajları, bölgedeki gerilimi azaltmak, stresi azaltmak ve hatta saçı iyileştirmek için harika bir yoldur. Araştırmalara göre saç derisi masajı, saç köklerinin hücrelerini gererek saç kalınlığını artırıyor. Bu da, daha kalın ve gür saçlara sahip olmanızı sağlıyor. Her gün saç derinize masaj yapmaya çalışın.

  7. Mezoterapi ve PRP Tedavisi Tercih Edin.

  PRP (Platelet Rich Plasma) saç büyümesini teşvik etmek için yapılan bir işlemdir. PRP, saç köklerine kan akışını artırabilir ve ihtiyaç duydukları besinleri almalarını sağlayabilir. İlk olarak, doktorlar hastadan gerekli miktarda kan alır. Bu miktar çok küçüktür ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Hastadan kan topladıktan sonra doktorlar kanı santrifüj eder ve ayırır. Sonunda, işlenmiş kanı hastanın kafa derisine enjekte ederler. Yani kendi hücrenizden alınan kanlar yine size enjekte edilmektedir.

  Saç büyümesini teşvik etmenin ve saç dökülmesini azaltmanın etkili ve uzun süreli bir başka yolu da mezoterapi tedavisidir. Saç derisindeki saç kökleri yeterli besin almadığında saçlarınız dökülmeye ve incelmeye başlayacaktır. Mezoterapi seansları, önemli saç büyümesini teşvik etmek için saç derinizi gerekli besinlerle destekleyebilir.

  Mezoterapi seansında doktorlar, hastanın kafa derisine çok çeşitli besinler enjekte ederler. Enjeksiyonların bileşenleri bir hastadan diğerine farklılık gösterecektir. Her hastanın enjeksiyonunda neye ihtiyacı olduğunu belirlemek için doktorlar, hastanın saç derisini ve saçını teşhis ederek başlayacaklardır. Gerekli besinleri belirledikten sonra doktorlar solüsyonu hastanın kafa derisine enjekte ederler. Enjekte edilecek solüsyon amino asitler, çeşitli vitaminler, mineraller ve indirgeyici maddeler içerebilir.

  8. Saçınızı Yüksek Isılardan Koruyun.

  Saç kurutma makineleri ve saç düzleştiriciler aslında saçınıza büyük zarar verebilir ve saç derinizi kurutabilir. Saçlarınızı gürleştirmeye çalışıyorsanız, potansiyel saç dökülmesine katkıda bulunabilecek her şeyden uzak durun. Çok fazla yüksek ısı aynı zamanda saçlarınızı da yakıp seyrekleşmesine neden olacaktır. Hava üfleyen şekillendiricilerden kullanmaya çalışın. Ya da saçlarınızı en düşük ısıda şekillendirmeye özen gösterin.

  9. Saçınızı Boyarken Dikkat Edin.

  Saç boyalarında çok fazla kimyasal bilişenler olduğu için saçlarınıza zarar verecektir. Kimyasal yüklü saç boyaları saç derinizi tahriş edebilir ve bazı insanlarda saçların incelmesine veya dökülmesine neden olabilir. İlla saçlarınızı boyayacaksanız da organik saç boyalarından yararlanmaya çalışın. Herbatint, amonyak ve diğer sert kimyasallar içermeyen jel saç boyalarını tercih edebilirsiniz.

  10. Saç Derinize Antioksidanları Uygulayın.

  Antioksidan, vücuttaki kolajeni veya saç köklerinin bağ dokularını koruyarak saç büyümesini iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı saç büyümesini desteklemek için kan damarlarındaki kafa derisi hücrelerini korur. Saçlarınızda seyrekleşen yerlere antioksidan içeren saç yağları sürebilirsiniz. Antioksidanlar kıl hücrelerini uyardığı için seyreklerin yerine yeni saç çıkmasını sağlayacaktır.

  11. Saçınızı Düzenli Olarak Kestirin.

  Kırılmayı önlemek için bölünmüş uçları kesin. Saçınızı kesmenin daha hızlı uzamasını sağladığı bir efsane olsa da, birkaç ayda bir hafif bir düzeltme yapmak kırılmayı önlemeye yardımcı olabilir, böylece saçınızı daha uzun süre uzatabilirsiniz. Kırılan ya da yıpranın saçları kestiğiniz zaman yerine yenileri çıkacaktır.

  12. Stresi Azaltın.

  Stres saç dökülmesine neden olabilir. Egzersiz, masaj, meditasyon veya nefes alma teknikleri gibi hayatınızdaki stres miktarını azaltmanıza yardımcı olacak yollar bulun. Stresinizi azaltmak, daha fazla saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir ve cilt ve kafa derisi sağlığınızı iyileştirebilir, bu da yeni saçların büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

  Uyku, stresinizde de büyük rol oynayabilir. Her gece en az 7-8 saat dinlendirici bir uyku almaya çalışın. Hayatınızdaki herhangi bir stres veya kaygıyla gerçekten başa çıkmakta zorlanıyorsanız, terapist, danışman veya psikiyatrist gibi bir uzmandan destek alabilirsiniz.

  Seyrek Saçların Gürleşmesi Ne Kadar Zaman Alır?

  Düzenli bir bakımda saçlarınız en geç bir ay içerisinde gürleşebilir. Bu tamamen kişinin yapısına bağlı bir durumdur. Saçlarınızın seyrekleşmesinin nedenlerini bulduktan sonra ona göre kendinize bir tedavi yöntemi oluşturmalısınız.

  Saç Gürleştirmek İçin Hangi Ürünler Kullanılmalıdır?

  Saç dökülmesi, cinsiyeti veya yaşı ne olursa olsun herkesin başına gelebilir. Neyse ki, saç inceltme sürecini yavaşlatmaya, hatta tersine çevirmeye ve saçın kalın ve sağlıklı görünmesini sağlamaya yardımcı olabilecek bazı ürünler ve bileşenler var.

  Saçınızı güçlendirmek için kafein avokado, biotin açısından zengin ürünler tercih etmeye çalışmalısınız. Bu ürünler saçlarınızı gürleştirip daha sağlıklı hale gelmesine yardımcı olacaktır. Saçlarınızı gürleştirmek için şu ürünleri kullanabilirsiniz;

  • Kerastase Resistance Serum Therapiste
  • Schwarzkopf Bonacure Q10 Time Restore Serum
  • Aveda Nutriplenish Çok Amaçlı Saç Bakım Yağı
  • Dr. EA Barber - Keratin ve Vitamin Destekli Saç Kremi
  • Elidor Şampuan Onarıcı Bakım


  Ayrıca daha fazla ürün için buradaki erkekler için saç bakım ürünleri yazısına göz atabilirsiniz.

En İyi Erkek Görüşü

 • Biotin takviyesi alabilirsin. Tavsiye vermemin sakıncası olmazsa eğer Solgar markasını arastırabilirsin. Minoxil içeren spreyler var. Onlarıda günde iki kez olarak saç derine uygulayabilirsin. Bir de ek olarak saç döküşmesine karşı şampuanları araştırabilirsin.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

11 7
 • isirgan otlu ve sarimsakli sampuan birebir

 • Genetikse işin çok zor canım

 • Kel kaldin

 • Saç serumu falan kullanman lazm o şekil tekrar gurlesebilr

 • Argan yağı, ozon terapisi ve sonrasında kök hücre ile iğne tedavisi sonrasi solüsyonlar , bakım yağları 🤔

 • Keratin bakım yap saç diplerine besleyici yağlar sür beslenmene dikkat et stresi azalt

 • Şampuan kullanmayi kes ve 1 ay doğal zeytin yağlı kalip sabun kullan. aradaki farki inan ki göreceksin. Aydın ya da mardin yöresi tercih etmelisin. gerisi inan ki boş bir dene farki çabuk göreceksin

 • Ektirerek 😃

 • Kan değerlerine baktır istersen. (Tiroid) Tiroid çalışmazsa ozaman saç dökülmeside oluyor..

 • Mezoterapi.

 • Sarımsak yut

 • Ektirmekten başka bir çözümümüz yok ne yazık ki.

 • Sac ekomi

 • Gurlesmez.

 • Bro ben herşeyi yaptım. İdareten luis bien dolgunlaştırıcı sprey al. Suda falan çıkmıyor. Sadece sabunla çıkıyor. Götürebildiğin yere kadar kullan sonra ektir gitsin.

 • İrsi ise piskoloğa git çok takıntı yapıyorsan, çaresi yok o kafa kabağa dönüşecek

 • Prp mezoterapi

 • genetikse önünü alamazsın maalesef