Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

İşim gereği her gün olmasa da 2 günde bir tıraş olmak zorundayım. Ama cildim aşırı derecede tahriş oluyor. Tıraş olurken tahrişi nasıl önleyebilirim?
Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?
2 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Tıraş Sonrası Tahrişi Engelleme Yöntemleri Nelerdir?

  Tahriş, cildin tıraş edilmesinden kaynaklanan bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle ciltte kırmızı alanlar olarak görülür ve bir tür tahriş edici kontakt dermatit (deri döküntüsü) olarak kabul edilebilir. Yanma, kızarıklık, kaşıntı ve batma gibi birçok rahatsız edici belirtileri vardır. Tahriş olmanın sebepleri; kuru tıraş, eski tıraş bıçağı kullanmak, sakalları yanlış kesmek olabilir. Neyi yanlış yaptığınızı kontrol ederek tahrişi en aza indirebilirsiniz. Bunların dışında tıraş sonrası tahrişi engelleme yöntemleri şunlardır;

  1. Sakalın Çıktığı Yönde Tıraş Edin.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Tıraş bıçağı darbelerini önlemek için doğru tıraş tekniği kesinlikle çok önemlidir. Yüzdeki tüyler, özellikle boyun çevresinde olmak üzere her yöne doğru uzar. Tıraş olurken sakalların çıktığı yönde kesmelisiniz. Ters yönde kestiğiniz zaman yüzünüzde tahriş ve batma olacaktır. Ancak çıkış yönüne doğru tıraş olduğunuz zaman tahrişi önleyeceksinizdir.

  2. Tıraş Öncesi Tıraş Köpüğü veya Sabun Kullanın.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Tıraş köpüğünü ya da sabunu cildinize uyguladığınızda, tıraş makinesi ile cildiniz arasında koruyucu, nemlendirici bir bariyer oluşturmaktadır. Bu, tıraş makinenizden kaynaklanan kesik riskini azaltmak cildinizin tahriş olmasını ve zarar görmesini en aza indirmek içindir. Tıraş köpüğü sakallarınızı yumuşatacak ve daha iyi tıraş olmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle sakallarınızı kesmeden önce mutlaka bir tıraş köpüğü ya da sabun kullanmayı ihmal etmeyiniz.

  3. Hafif ve Kısa Dokunuşlarla Tıraş Olun.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Tıraş bıçağına çok fazla baskı uygulamanıza gerek yoktur. Fazla bastırırsanız cildinizde tahrişler oluşur. Tutuşunuzu hafifletin ve bıçağı çok fazla cildinize bastırmayın. Bir yerin üzerinden defalarca geçmemeye çalışın. Kısa dokunuşlarla farklı bölgeleri tıraş etmelisiniz. Ayrıca kaliteli bir tıraş makinesi ile tıraş olduğunuzda cildiniz daha az zarar görecektir.

  4. Tıraş İşlemi Süresince Bıçağı Sık Sık Durulayın.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Tıraş olurken, her hareketten sonra tıraş bıçağınızı durulayın. Bu, bıçaklarınızın keskin kalmasına yardımcı olur ve cildinizi jilet yanıklarından, darbelerden ve tahrişten korur. 2-3 hareketten sonra mutlaka suya tutun. Tıraş bıçaklarınızı sert zemine vurarak temizlemeyin bu tıraş bıçağınızın, jilet bölümünü köreltir ve bu da cildinizin tahriş olmasına neden olur. Akan suyun altına tuttuğunuz zaman kendiliğinden temizlenecektir.

  5. Tıraş Makinenizi veya Bıçağınızı Sık Sık Değiştirin.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Modern bir tıraş bıçağı beş ila on tıraş sürmelidir, ancak bu tamamen her kişinin bireysel rutinine bağlıdır. Vücudunuzu veya yüzünüzü tıraş etmek için her bıçak kullandığınızda, zamanla doğal olarak daha keskin hale gelecektir.. Bıçağınızın yüzeyde kayarken cildinizi çekmesi, tahriş ve kızarıklık olasılığının çok daha yüksek olduğu anlamına gelir, bu da tıraş bıçaklarınızı doğru zamanda değiştirmenizi inanılmaz derecede önemli hale getirir. Her gün tıraş oluyorsanız, bıçağınızı 1-2 haftada bir değiştirin. Gün aşırı tıraş oluyorsanız, bıçağınızı 2 ila 3 haftada bir değiştirin. Haftada iki kez tıraş oluyorsanız, bıçağınızı her 4 ila 6 haftada bir değiştirmeniz gerekmektedir.

  6. Tıraştan Sonra Cildinizi Soğuk Suyla Durulayın.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Tıraştan önce gözenekleri açıp tüyleri gevşettiğiniz gibi, işlemden sonra her şeyi tekrar kapatmanız gerekir. Tıraştan sonra, kalıntıları gidermek ve daha da önemlisi gözenekleri kapatmak için yüzünüzü biraz soğuk suyla durulayın. Soğuk su, açık gözenekleri daraltmaya yardımcı olacak ve cildinizi sakinleştirmeye başlayacaktır. Bu da cildinizde oluşacak herhangi bir tahrişi önleyecektir.

  7. Boyun ve Çenede Bulunan Sakalları En Son Kesin.

  Tıraş olurken tahriş nasıl önlenir?

  Boyun ve çene kısmı en çok tahriş olan yerlerden biridir. Tıraş olmaya yüzünüzün üst bölümünden başlayarak alta doğru inin. Böylelikle tahrişi en aza indireceksiniz. Ayrıca sakallarınıza şekil vermek istiyorsanız çene ve boyun bölgesini en son kesmek doğru bir seçenek olacaktır.

  8. Tıraş Sonrası Yüzünüze Bakım Yapın.

  Tıraş sonrası cildinize mutlaka bakım yapmalısınız. Alternatif olarak, cildinize uygun bir bakım kremi sürebilirsiniz ya da tıraştan sonra kullanılan tıraş losyonlarından, yağlarından kullanabilirsiniz.. Cildiniz tıraştan sonra kurumaya çok meyillidir. Tıraştan sonra bakım yapmak cildinizi tekrar nemlendirecektir ve bu da tahriş oluşumunu engelleyecektir.

  Tıraş Sonrası Tahrişi Engellemek için Kullanılması Gereken Ürünler Nelerdir?

  Tıraş sonrası cildinizin tahriş olmaması için nemlendirici ürünler kullanmak son derece önemlidir. Tıraş sonrasında cildinizde hassasiyet ya da tahriş oluyorsa yatıştırıcı bir tonik kullanarak cildinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca antiseptik losyonlar olan tonikler, gözeneklerinizdeki inflamasyonu azaltır ve tahriş oluşumunu engeller. Tıraş sonrası tahrişi engellemek için şu ürünleri kullanabilirsiniz;

  1. Gillette Fusion Tahriş Önleyici Tıraş Sonrası Balm: Cildinizi nemlendirir ve tahriş oluşumunu engeller. Her tıraş sonrası cildinize az miktarda uygulayabilirsiniz.
  2. Nivea Men Hassas Tıraş Sonrası Balsam: Hassas ciltler için özel olarak üretilen balsam cildinizi olacak tahrişlerden korur. Cildinizi nemlendirirken aynı zamanda da rahatlatır. Her tıraş sonrası kullanabilirsiniz.
  3. INSIGHT Man Erkekler İçin Tıraş Sonrası Nemlendirici: Kızarıkları yatıştırır, cildinizi nemlendirir. Aynı zamanda cildinizi besleyerek, oluşacak tahrişleri önler.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 7
 • Ben sade yapıyorum bir şey kullanmadan

 • Kolanya ya da ucuz şeyler sürme tamamen doğal ve eczane ürünü krem sürülmeli zeytin yağı da olur traş jelide önemli tabiki

 • Ben berbere gittiğim için fkmffkf

 • İlk traşında hangi yöne aldıysan sakalı, o yönde devam etmen gerekir. 3 bıçaklı jiletler iyidir, tahriş etmez

 • Sanırım cilt hassas ise ona göre ürünler
  Kullanmak gerekli yoksa çoğu
  Erkeğin cildinde tahriş ve kırmızılık bırakıyo

 • Önce krem, sonra hafif pudra.

 • Jiletten, traş makinasına gecersen ciddi bir fark yasayabilirsin.
  Bir de traş sonrası nivea balsam krem. Beyaz cam şişede olanı..

 • Krem sür

 • Tükürük ile