+1 yıl

101 Okey Nedir? Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Erkek arkadaşım 101 okey oynayalım dedi :D Normal okeyi biliyorum ama 101 okey nedir? Nasıl oynanıyor arkadaşlar o biliyor musunuz? Daha önce hiç 101 okey oynamadım, kurallarını vs bilmiyorum. Erkek arkadaşıma rezil olmamak için tamam dedim ama hiçbir fikrim yok oyun hakkında :)) Bilenler beni bir aydınlatır mısınız lütfen? Nasıl oynanıyor bu zor mu?
1 1

Çok Süper Cevap

 • 101 Okey Nedir?

  101 Okey Nedir? Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

  Okey, Rummy türünden geliyor. Normal okey oyunun bir değişiği. Okey ıstakası ve okey taşları oluyor, oyun 106 taştan oluşan bir set ile oynanıyor. Taşların 4 değişik rengi var. 1'den 13'e kadar kadar sayılar var. Her sayıdan da 8 taş bulunuyor. İki kırmızı, iki sarı, iki siyah, iki mavi renklerinde.

  101 Okey Nasıl Oynanır?

  101 Okey Nedir? Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

  Toplam 4 kişi ile ve birde fazla tur ile oynanıyor. Bu oyundaki amaç az puanı biriktirmek. Kim en az puanı biriktirdiyse o birinci oluyor. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayıların toplanması ile hesaplanıyor.

  Oyun içerisinde bir kişi dağıtıcı seçiliyor ve her oyuncuya 21 taş dağıtıyor. Ama kendisine 22 taş alıyor geriye kalan taşlar kapalı duruyor. En üstteki taş açık duruyor ve buna okey deniyor. Oyun saat yönünün tersine doğru oynanıyor. Taşları dağıtan kişi oyuna başlıyor ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atıyor. Sırası gelen oyuncu desteden taş çekiyor ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısı olduysa elini açabiliyor. Eğer elindeki taşları açamıyorsa taş çekmek zorunda. Elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorunda. Burada herkes tek başına oynuyor, yani okeydeki gibi takım kurulmuyor. Ama tabii isterseniz eşli de oynayabiliyorsunuz.

  101 Okey Kuralları Nelerdir?


  101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serinin toplamı 101 olmalı. Açılmış taşlara kendi taşlarınızdan ekleyebiliyorsunuz. Ama bunun için en az 101 sayısına ulaşmış ve elinizi açmış olmanız gerekiyor. Taşlardan normal okey gibi per yapıyorsunuz, isterseniz çiftede gidebiliyorsunuz.

  Oyunu kazanabilmeniz için ıstakanızdaki tüm taşları oynamış olmanız ve son taşı da masaya atmış olmalısınız. Eğer taş destesinde hiç taş kalmamışsa ve oyunculardan kimse oyunu bitirememiş ise her oyuncunun kalan taşları sayılıyor ve kendi puanlarına ekleniyor. El açmamış her oyuncuya 202 puan yazılıyor. Eğer oyunculardan her biri tüm taşlarını oynamış ve son taşı da masaya atmış ise -101 puan alıyor.

  101 Okey Hesaplama Nasıl Yapılır?

  Elindeki tüm taşları oynamış ve oyunu böyle bitirmiş oyunculardan 101 puan düşülüyor. Diğer oyunculara istekalarında kalan taşların puanlarının toplamı yazılıyor. Elini açamayan oyunculara direkt olarak 101 yazılıyor.

  101 Okey Oynamak için En İyi Siteler Hangileri?

  101 Okey Nedir? Kuralları Nelerdir? Nasıl Oynanır?
  • Facebook 101 Okey
  • Maksat Okey
  • 101OkeyOyna
  • Oyun Kafesi. com
  • Okey101. net
  • 101 Elit. com
  • Sanal kahve. com

  Ayrıca Google play ve IOS üzerinden 101 uygulaması indirebilirsiniz.

En İyi Erkek Görüşü

 • Matematiğin iyi olacak hesaplama için sayıları 101 tamamlayıp açılıyor elinde ki taşlar tabi sayını yükseltmeyide bekleyebilirsin de acemi oldugun için 101 de aç sen 11-12-13 ya kırmızı ya sarı yani yanı renk olmakta 13 sonuna 1 koyulmaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 6
 • en kolayı google dayıdan öğrenip sanal sitelerde biraz oynaman, anlatmak zordur ya da atla gel öğreteyim

 • Normal okey oynamam bile okadar sıradan. 101 olacak katlamalı olacak akıl ve şans yanında olacak.

 • Anlatmakla öğrenilmez üstelik belli bi yaştan sonra ogrenilse bile sadece öğrenen kişiye zevk verir

 • Üniversitedeyken çok oynardık Gir internetten araştır uzun hikaye o

 • Öğrenirsin anamm