1 ay

Bug ne demek, buga girmek nedir?

Bugün oyun oynarken arkadaşım ben buga girdim dedi. Bug ne demek, buga girmek ne demek? Bir de bug buldum vs diyorlar ne buluyorlar anlamadım.
Bug ne demek, buga girmek nedir?
4 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Bug Nedir?

  Genellikle oyun oynayan kişiler bu terimi sıklıkla duymaktadır. Özellikle çevrimiçi oyunlarda bu terimi daha fazla duyabilirsiniz. Bu terimi ilk defa duyanlar bug ne demek sorusunu sıkça sorar. Bug kelimesi İngilizce kökenlidir. Bug terimi "böcek" anlamına gelmektedir.

  Bu terimi ilk kez kullanan kişi icatları ile hafızamıza kazınan Thomas Edison olmuştur. Edison bir telgraf makinesinde teknik işlev bozukluğunu anlatmak için bu terimi kullanmıştır. Bug kelimesinin bir diğer adı da yazılım hatasıdır. Özellikle yazılımcılar bug kelimesini sıkça kullanmaktadır. Yazılım ya da sistem içerisinde oluşan hataları isimlendirmek için bug terimini kullanmaktadırlar.

  Oyunlarda grafik hataları, karakterlerin bir yerde sıkışması, oyunun donması, görüntünün pikselleşmesi kısaca oyundaki bir yazılımsal hatadan dolayı bug oluşmaktadır. Bu durumlarda oyun kapatılıp tekrar açılır.

  Bug Kelime Anlamı Nedir?

  Yukarıda da belirttiğim gibi bug, böcek anlamına gelmektedir. Bilgisayar yazılımının ya da sistem içerisinde oluşan, istem dışı hatalar bug olarak adlandırılmaktadır. Peki neden sistemsel hatalara bug diyorlar? Birlikte bakalım...

  Yazılımcıların oldukça aşina olduğu başka bir terim debugging terimidir. Bu terim böcek temizleme, böcekten arındırma anlamında kullanılır. Bu kelimeyi ilk Edison'un kullandığını belirtmiştik. Fakat Grace Hopper ilk programlanabilen bilgisayarlardan birisi olan Mark II adlı bilgisayarın içine giren bir böceği fark eder ve bu böcek yüzünden bozulduğunu anlayıp defterine “First actual case of bug being found.” (Böceğin ilk vakası bulunmuştur.) şeklinde not alır.

  Grace Hopper'ın sıkça anlatması "ilk böcek" ve "bundan sonra bilgisayar hatalarına bug dedik" şeklindeki ifadeleri bug terimini yaygınlaştırır ve bütün yazılımcılar sistemsel hataları bu şekilde ifade eder.

  Oyun İçerisinde Bug Nasıl Bulunur?

  Oyun oynadığınız zaman eğer yazılımsal bir problem varsa hemen kendini belli edecektir. Bug birçok sistemde farklılık gösteriyor, herkes aynı buga girmiyor. Oyunun yazılımından kaynaklanan hatalarda; Karakter sürekli aynı hareketleri tekrarlar, ekran pikselleşir, oyun takılır bunların hepsi birer bug olabilir.

  Genellikle çevrimiçi oyunlarda karşımıza çıkar bug hataları. Oyun oynarken sistemde orada olması gereken bir item bulamazsınız, normalde rutin olarak yapılan işlemleri yapamazsınız bunların hepsi birer bug hatasıdır. Oyunda bir bug bulduysanız bunun ekran görüntüsünü alıp yetkili kişilere bildirebilirsiniz. Tam oyunun ortasında buga girdiyseniz maalesef oyunu kapatıp tekrar açmanız gerekir.

  Oyunlarda Bug Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

  Heyecanlı bir oyunun ortasında buga girmek oyuncular için can sıkıcı bir hal alabilir. Bu gibi durumlarda sakin olmanız ve çözüm odaklı olmanız gerekmektedir. Aniden ortaya çıkan, beklenmeyen hatalar oyun içerisinde çıkılmaz bir hal alır.
  Oyunlarda bug şu sorunlara yol açabilir;
  • Karakterin sizden bağımsız hareket etmesi
  • Oyun ekranın donması ve bir süre o şekilde kalması
  • Oyun ekranın piksel piksel olması
  • Karakterin sürekli aynı hataları tekrarlaması ve düzelmesi
  • Oynadığınız oyuna engel olması
  • Savaş oyunlarında hiçbir şey yokken karakterin buga girip ölmesi

  Bunun gibi oyun hatalarına denk geldiğiniz zaman yukarıda da belirttiğim gibi bug hatalarını ekran görüntüsü alıp yetkili kişilere bildirebilirsiniz. Yazılım hatalarını çözmek biraz zaman alsa da karşılaşılan bugları düzelteceklerdir.

  Bug'dan Korunma Yolları Nelerdir?

  Bütün yazılımlarda hata olabilir, öncellikle şunu belirtmeliyim ki bu hatalardan tamamen kurtulmak mümkün değildir. Büyük firmalar bu bug hatalarını gördüklerini zaman güncelleme yaparak sorunu gidermeye çalışırlar ancak sizler de birtakım önlemler alarak bug olaylarını en aza indirebilirsiniz. Peki neler yapmalısınız? Aşağıda bu sorunun cevabını görebilirsiniz.

  • Scriptleri sürekli güncel tutmalısınız: Eğer hazır script kullanırsanız bu daha fazla güvenlik sorunu oluşturmanıza neden olur. Sisteme yüklenen her script devamlı güncellenmeli ve takip edilmelidir.
  • Sistemi sürekli güncel tutan Hosting firması ile çalışın: Güvenlik açığını en aza indirmek güncel sistemlerle çalışan bir hosting firması ile çalışmanızı öneririm
  • Kayıt e-posta adresi: Eğer web sitesine üye oluyorsanız zor bir e-posta adresi seçmelisiniz. Zor bir yönetici e-posta adresi tanımlamanız sistem açığı güvenlik problemlerinin önüne geçecektir.

  Bug Fixes Ne Demektir?

  Bug kavramını anladık! Peki sıkça karşımıza çıkan Bug fixes nedir? Bug terimine genel olarak yazılımlarda oluşan hatalar dedik, Bug fixes terimine de ise bu hataları gidermek için yapılan düzenlemeler diyebiliriz. İlk olarak yazılımda olan hatalar uzmanlar tarafından tesit edilir. Hatalar geliştiriciler tarafından kontrol edildikten sonra bug fixes güncellemesi ile beraber düzenleniyor.

  Oyunlarda da bulunan hataların sunucuları güncelleniyor. Bug fixes ile oyunun temel kod dosyaları düzeltiliyor. Android ve iOS işletim sistemi güncellemelerinde Bug fixes ifadesi sıkça görülüyor. Burada da kişisel verilen korunması için sürekli bug takibi yapılıyor. Herhangi bir sorun görüldüğü zaman ise sürüm güncelleniyor. Zira bu hataların düzeltilmemesi çok büyük bir soruna neden olabiliyor. Güvenlik açığının çıkmaması için işletim sistemleri, oyunlar, herhangi bir yazılım hataları mutlaka düzeltilmelidir.

  Yukarıda da belirttiğim gibi bu düzenlemelerin, güncellemelerin hepsine bug fixes deniyor.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

5 18
 • Yazılımın beklenmeyen bir sonuç vermesine, kararsız, dengesiz veya çalışmaz hale gelmesine neden olan kodlama hatasıdır. Oyun terminolojisinde ise sanıyorum içinden çıkılamayan veya geri dönüşü olmayan bir duruma düşülmesi anlamına geliyor.
 • Oyun açığı demek
 • hata demek
 • Bug genel de sinir bozucu Oluyor Nedeni Bug Demek Oyun Hataya giriyor Örnek vermek gerekirse Ben Car parking Oynuyorum Oyunda Çok sinir olduğum bug Oluyor yolda arabayı Sürüyorum tamam mı Birden takla atıyor Hiçbir şey de yok yolda bunu Olzhazs Games acilen düzeltmesi gerekiyor bu oyunBug ne demek, buga girmek nedir?Bug ne demek, buga girmek nedir?
 • Oyun hatası
 • Oyunun donması oyun sırasında kasılması ve oyuna engel olması demek
 • yazılım hatasına, açığına denir. oyunda bir yerde sıkışıp kalmak, hareket edememek bugda kalma örneğidir.
 • Oyun hataları işte
 • Yazılım hatası bazem oyunda takılıp kalmalar olur veya bir yere sıkışırsın hareket edemezsin oyunun içinde olan hatalar
 • Bilmiyorum
 • Çıkmaza girmek
 • Oyun hatası
 • Oyun hatasi donup kaliyosun
 • bug oyun terimlerinde hata demektir
  bazen oyunun karakteri belden aşağı toprağa gömülür bazen bir şeyin arasına sıkışır kalır bazen adım atmaz kayarak hareket eder
  bunlara bug yani hata denilir
 • Oyunlarda veya uygulamalarda genel olarak Bug kelimesi ; yazılımsal oyun hatalar için kullanılır. Karakter bir yere takılır çıkamaz veya işte birden havaya uçarsın geri düşersin veya dünyadan aşağı düşersin gibi :D
 • Bug ne demek?

  Bug ne demek, buga girmek nedir?Bug, kelime anlamı bakımından böcek demek. Sosyal medya ve gamerların kullandığı bug kelimesi ise farklı bir anlam içeriyor. Yazılım kodlaması olan hatalara bug deniyor. Halk dilinde sistem açığı olarak da tanımlayabiliriz.

  Buga girmek ne demek?

  Bir oyun oynarken ekranın donması, görüntünün gitmesi ya da pikselleşmesi bug problemidir. Oyun oynarken herhangi bir hatada karakterin donması, oyun ekranın kararması vs bunlar buga girmek demektir. Oyunun bugunu bulmak ise, yazılımsal hatadan dolayı o oyunun açığını bulmaktır.
 • Merhabalar, bug kısaca hata demek. Hikaye modu oyunda hatalı kodlama alanı varsa %2 alanında oraya denk gelirseniz bug takılırsınız. Online oyunlar ise genelde ping kaynaklı oluyor.
 • Oyun hatası
 • Yapımcıların gözünden kaçan küçük hatalar demek
 • Bug, oyundaki yazılımsal hata anlamına geliyor. Buga girmek de oyunun ya da oyundaki bir oyuncunun bu hataya dahil olması demek. Bu durumda ya o oyun komple oynanamaz duruma geliyor ya da oyuncu oynayamaz hâle geliyor. Bunun için de oyunun yeniden başlatılması gibi şeyler denenebilir ama kalıcı bir bug varsa, oyuna güncelleştirme getirilmesi gerekir. Bu da geliştiricilerin işi tabii. :)
 • Daha Fazla (3)