+1 yıl

Casper Excalibur mu Monster mı daha iyi? Gamerlar yardımcı olur musunuz?

Yeni bir oyun bilgisayarı almayı düşünüyorum. Casper ile Monster arasında kaldım, sizce Casper Excalibur mu Monster mı daha iyi?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • İkisi de Türkiye’nin önemli PC markalarından, Casper ilk öncelikle sadece bilgisayar üretimi ile başlamış olsa da oyun sektörünün gelişmesi ile birlikte Excalibur serisi ile oyun bilgisayarı üretimine başlamıştır. Monster ise çok daha yeni bir marka olmasına rağmen kısa sürede yüksek satış oranlarına ulaşıp adını duyurmuştur.

  İkisi de güvenebileceğin markalar ve yerli olmaları ülke ekonomisine de katkıda bulunmanı sağlıyor. Excalibur Monster karşılaştırması yapmadan önce iki markadan ve modellerinden biraz daha bahsedeyim. Sonrasında hangisi kafana yatarsa onu alırsın.

  2020'de Excalibur mu Monster mı? Hangisi Daha İyi?

  Casper Excalibur Nasıl, Alınır mı?

  excalibur mu monster mı
  excalibur mu monster mı

  Casper 1991 yılında üç genç tarafından kurulan bir bilgisayar markası. Türkiye’nin ilk kişisel bilgisayar üretimini yapan marka, kısa sürede büyük ilgi gördü ve büyümeye başladı.

  Bir dönemler “En iyi bilgisayar üreticisi” gibi ödülleri toplayan Casper, şu an geniş bir bilgisayar üretim kapasitesine sahip. Oyun bilgisayarı üretimini Excalibur adı altında üreten Casper, oyun bilgisayarları konusunda da oldukça kaliteli bir marka. Hem masaüstü hem de laptop üretimi bulunuyor ve bence Casper Monster’a karşı en büyük avantajı bu. G770, G780 ve G900 laptop modelleri bulunuyor.

  G900 en iyi laptop modeli, bu yüzden “Excalibur G900 mü Monster Tulpar mı?” sorusu çok soruluyor. Masaüstü tarafında E600 modeli çok iyi bir performans ortaya koyuyor. Casper Excalibur oyun bilgisayarları dışında oyun aksesuarları da üretiyor.

  Monster Notebook Nasıl, Alınır mı?

  monster mı excalibur mu
  monster mı excalibur mu

  2000 yılında kurulan ve yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar üreten Monster Notebook, tıpkı Casper gibi yerli bir üretim markası. Monster Notebook firmasının amacı masaüstü performansı veren oyun bilgisayarlarının yanı sıra en iyi iş istasyonu bilgisayarları da üretmek. Casper ile karşılaştırma yaparken çok sorulan sorulardan bir tanesi ise “Monster Abra mı Casper Excalibur mu?” sorusu, aslında bu yanlış bir karşılaştırma olacaktır çünkü Abra Monster’ın modellerinden bir tanesi ama Casper Excalibur bir marka.

  Buradan yola çıkarak Monster Notebook serileri hakkında da biraz bilgi vereyim. Abra, Tulpar, Semruk, Huma ve Markut serileri bulunan marka bu isimleri Türk Mitolojisinde bulunan yaratıkların isimlerinden seçmiş. Abra düşük fiyatlı ve performansı yüksek bir seri, Tulpar ve Semruk ise daha üst düzey oyun bilgisayarı modelleri, Huma ise oyun bilgisayarından çok iş bilgisayarı ve son serisi olan Markut tam bir iş istasyonu. Markut modellerinde son çıkan teknolojileri görmen çok mümkün. Excalibur’dan farklı olarak masaüstü modeli bulunmuyor.

  Geçelim iki markanın karşılaştırmasına.

  Dayanıklılık Açısından Monster mı Excalibur mu?

  excalibur monster karşılaştırma
  excalibur monster karşılaştırma

  İki markanın da özellikle düşük modellerinde kasa kalitesi tartışılıyordu. Ancak bu iki firmada kullanıcılara kulak verdi ve yeni modellerinde kasa kalitesine ve dayanıklılığa daha çok önem gösterdiler. Eskiden plastik olan kasalar, menteşelerde sorun yaşatabiliyordu fakat şimdi çoğu modelinde metal kasaya dönmeleri iki markayı da daha iyi yere getirdi. Dayanıklılık konusunda iki markanın birbirinden üstün olduğu söylenemez. Düşük fiyat segmentinde olan modellerinde dayanıklılıkları orta seviye diyebiliriz.

  Performans Açısından Monster mı Excalibur mu?

  excalibur mu monster mı 2020
  excalibur mu monster mı 2020

  Yine yakın oldukları bir konu. Modellere göre performansları ve fiyatları değiştiği için burada yakın fiyatlı iki model üzerinden konuşmak gerekiyor. Excalibur G770 ve Abra A5 bu karşılaştırma için uygun olabilir çünkü ikisi de oldukça yakın fiyatlı. İşlemci konusunda şu an için Excalibur G770 İntel İ5 9300H kullanırken Monster Abra A5 İntel Core İ5 10200H kullanıyor. Burada Monster Notebook daha güncel bir işlemci kullanmış.

  Ekran kartında Excalibur G770 GTX1650 kullanırken, Monster Notebook Abra A5 modelinde GTX1650 Ti kullanmış yani daha iyi bir ekran kartı kullanılmış. Ekran çözünürlükleri ve diğer özellikleri neredeyse aynı. Fiyat performans açısından bakıldığında Monster bir tık daha önde ama arada dağlar kadar fark bulunmuyor.

  Fiyat Açısından Monster mı Excalibur mu?

  monster excalibur karşılaştırma
  monster excalibur karşılaştırma

  Bu iki markayı başka gaming laptop markaları ile karşılaştırsaydık fiyat açısından iki markanın da çok avantajlı olduğunu görürdük. Bu iki markanın diğer markalara göre fiyat açısından avantajlı olmasının en büyük sebebi ise yerli üretim olmalarıdır. Ancak birbirlerine karşı bir fiyat üstünlükleri bulunmuyor. Yukarıda bahsettiğim gibi özellikleri birbirine çok yakın laptopları neredeyse aynı fiyatlardan satışa sunuyorlar. Arasında 50-100 TL gibi rakamlar oynayabiliyor.

  Yine G770 ile Monster Abra A5 modelinden çıkarsak A5 çok az daha pahalı ama performans olarak biraz daha üstün yani durum eşit gibi düşünebiliriz. Casper Excalibur'un buradaki en büyük avantajı masaüstü oyuncu bilgisayarı da satıyor olması. Masaüstü bilgisayarlar her zaman fiyat performans olarak laptoplardan daha üstün oluyorlar. Fiyat konusunda size tavsiyem, hangisinde indirim bulursanız onu alın. Performans tarafında ikisi de sizi pişman etmeyecektir.

  Burada verdiğim bilgilerden Excalibur Monster karşılaştırması yaparak kendine en uygun olanı alabilirsin. "Excalibur mu Monster mı 2020'de hangisi iyi?" soruna yanıt vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 5
 • monster

 • Monster

 • Monster

 • Monster

 • Monster

 • Monster

 • Msi iyi

 • Monster bilmiyorum fakat Casper in hiç bir şeyine bulaşma😉 Vakti zamanında orada çalışan bir tanıdığımın tavsiyesiydi bana😉 O gün bugün eve sokmam Casper markasını😉

 • İkisi de aynı marka. İkiside dışardan düşük kalite parça yaptırıp topluyor türkiyede. Hatta üreticileri bile aynı çin de😂