+1 yıl

Clutch ne demek? Oyunlarda Clutch nedir?

4 kişilik oyunda herkes ölünce bir ben kaldım. Oyun sonunda takım arkadaşım kıza bak Clutch attı dedi. Anlamanı soramadan gitti :D Oyunlarda Clutch ne anlama geliyor, ne demek istedi bana?
1 2

Çok Süper Cevap

 • Clutch Ne Demektir?

  Oyunlarda birçok oyun terimleri kullanılmaktadır. Clutch terimi de bunlardan bir tanesidir. Oyunlarda Clutch terimi takımınızda hayatta olan tek kişi olup ve birden fazla rakibi öldüren kişilere söylenmektedir. FPS oyunlarında bir kişinin, birden fazla kişiye karşı kazandığı raunt olarak da tanımlanmaktadır. Eğer birden fazla kişiyle savaşıp takımı başarıya götürseniz takım arkadaşlarınız size "Clutch attı" terimini kullanabilirler.

  Clutch Kelimesinin Anlamı Nedir?

  Clutch kelime anlamı bakımından; "kavramak, yakalamak ve tutmak" anlamlarına gelmektedir. Oyunlarda da rakibi yakaladı anlamında kullanılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer FPS oyunlarında takımınızdan sadece siz yaşıyorsanız ve karşı takım birden fazla ise siz ona rağmen maçı kazandıysanız rakibinizi yakalamış olursunuz yani rakibe Clutch atarsınız.

  Hangi Oyunlarda Clutch Terimi Kullanılır?

  Cluych terimi genellikle FPS türü oyunlarda sıkça kullanılsa da birçok oyunda da kullanılmaktadır. Rekabetçi çoklu savaş oyunlarında bu terimi oldukça fazla duyabilirsiniz. Pubg Mobile, Valorant, CS:GO ve Rainbow Six gibi oyunlarda oldukça fazla kullanılmaktadır.

  Clutch Atmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Clutch teriminin ne anlama geldiğini söylediğimize göre nasıl clutch atılır, neler yapılır? bunlardan bahsetmeden olmaz. Öncellikle şunu belirtmemiz gerekir ki, Clutch atmak tamamen oyunun gidişatına bağlı bir durumdur. Oyundaki sakinliğiniz, yeteneğiniz ve oyunu çok iyi bilmeniz Clutch atmak için önemli gereksinimler arasındadır. Clutch atmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz;

  1. Oyunlarda sakin ve soğukkanlı kalın: Takımda herkes ölmüş tek umut sizken üzerinizde baskı hissedebilirsiniz. Bütün herkesi unutup sanki karı takımda da sadece bir kişi varmış gibi sakin kalın. Bütün soğukkanlılığınız ile rakiplerinizin açığını bekleyin.

  2. Rakibinizin üstüne gitmeyin: 4 kişinin üzerine 1 kişi gidemezsiniz. Bu nedenle pozisyonunuzu alıp rakiplerinizin size gelmesini beklemeniz gerekiyor.

  3. Rakipleri tek tek avlayın: Aynı anda birden fazla kişiyle çatışamayacağınız için rakiplerinizi gafil avlar gibi tek tek vurmaya çalışın.

  4. Aynı yerde sürekli durmayın: Sürekli aynı pozisyonda olmak size kaçış yeri bırakmayacaktır. Bu nedenle sürekli pozisyon değiştirmeye çalışın. Rakiplerinizin beklemediği yerden çıkmak onları şaşkına çevirecektir.

  5. Rakiplerinizin hareketlerini tahmin etmeye çalışın: Empati kurarak siz olsanız nasıl davranırdınız bunu düşünün. Rakiplerinizin hamlelerini tahmin ederek onlara fake atabilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 9
 • Clutch terimi takımınızda hayatta olan tek kişi olup ve birden fazla rakibi öldüren kişilere söylenmektedir.

 • Clutch kelimesini oyunlarda, özellikle FPS oyunlarında bir kişinin karşı takımdakilere karşı kazandığı raunt olarak tanımlayabiliriz. Örneğin siz takımınızda hayatta olan tek kişiyseniz ve rakiplerinizin sayısının sizden fazla olmasına rağmen eli alırsanız clutch atmış olursunuz. Kısacası 1v3, 1v4 gibi durumlarda kazanılan ellerde clutch atılmış olur. Bu durumla CS:GO ve Rainbow Six gibi oyunlarda bolca karşılaştığımız için terimi de bu oyunlarda fazlaca kullanmış oluyoruz.

 • Takımda kalan son oyuncunun tek başına eli kazanmasına deniyor

 • takım arkadaşlarının hepsi öldüyse tek başına karşı takımın hepsini öldürürsen clutch atmış oluyorsun.

 • Tek kaldım ama yıkılmadın ayaktasın. :D Bununla da kalmayıp takıma oyunu kazandırırsın. <3

 • Takımından geriye kalan son oyuncu olarak, rakip takımın tamamını öldürerek round'u kazanmak clutch yapmak demektir.

 • bitirici son skor

 • Kuluçkaya yatmak demek yani gizlenmissin gibi bisey demişlerdir 🤔

  • :) :)

 • takımını taşıyosan ölmeden bi şekilde arkadaşların yerine idare edebiliyosan bu şekilde tabir kullanırlar

 • Tek başına kaldıktan sonra eli kazanmaktır öyle düşün :D

 • takımdan sadece siz kaldıysanız ve bu birtakım oyunu olduğu için takımın kazanmasını tek başınıza sağladınız
  bu bir başarı terimidir

 • “4 kişilik oyunda” “tek başına kaldın” sonra eli kazandın ve “kıza bak clutch attı” dedi. Ve sen bunun anlamını bilmiyorsun öyle mi? 😀

 • Clutch örnek veriyorum takımından herkes öldü sen tek kaldın 1v3 sün hepsini öldürürsen clutch atmış oluyorsun
  Bu genelde bir kişinin karşısında 2 den fazla kişi varsa denir

  • Bende oynuyorum öyle oyunları seviyorum arada iyi oluyor