+1 yıl

Gaming Monitör Alacağım, HZ ve MS Değerleri Nasıl Olmalı?

Selamlar, oyun oynamak için yeni bir gaming monitör almayı düşünüyorum. En iyi oyun deneyimi için monitörün HZ ve MS değerleri nasıl olmalı?
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Oyunlarda iyi bir bilgisayarın olması kadar iyi bir monitörün de olması önemlidir. Tepkime süresi, ekran çözünürlüğü ve FPS aldığın gösterebilme monitörün en önemli özelliklerindendir. Bir diğer önemli özelliği ise kullandığı paneldir. Paneller monitördeki renk canlılığını veren malzemelerdir.

  Renk sıcaklığı, canlılığı kullanılan panele göre değişiklik gösterir. Örneğin, bir IPS panel TN panele göre çok daha canlı renkler gösterir fakat TN panel gaming monitörlerde daha çok tercih edilir, bunun sebebi ise IPS panellerde bir miktar gecikmenin olması ve TN panele göre biraz daha pahalı olmasıdır. Monitörün önemi bu kadar büyükken oyun severler “İyi bir monitör nasıl olmalı?” sorusunu sormadan edemiyor.

  Gaming monitör nasıl olmalı?

  • MS düşük olmalı
  • Çözünürlük yüksek olmalı
  • Hz değeri yüksek olmalı

  Monitörde hz nedir?

  Monitörde hz değeri ekran yenileme hızı olarak adlandırılabilir. Daha terimsel olarak söylemek gerekirse hz değeri monitörün saniyede gösterebildiği kare sayısını belirtir. Kare sayısı ne kadar hızlı olursa oyun daha akıcı hale gelir. Bir bilgisayarınız var diyelim, ekran kartınız ve diğer bileşenleriniz oldukça iyi ama monitör 60hz, ne kadar yüksek FPS alsanız dahi monitörün yenileme hızı 60hz olduğu için siz 60 FPS’lik bir görüntü alacaksınız.

  Monitörün hz değeri ne kadar yüksek olursa bilgisayarınızın verdiği FPS değerini o kadar görebilirsiniz. 300 FPS aldığınız bir oyunda 60hz bir monitörle 60 FPS görürken 144hz bir monitörde 144 FPS görürsünüz yani çok daha akıcı olur. Gaming monitörlerde genelde 144hz veya 240hz tercih edilmelidir.

  Monitörde ms değeri nedir?

  Monitörlerde ms değerini de tepkime süresi olarak çevirebiliriz. Bunun terimsel açıklaması ise ekranda bulunan piksellerin renk değiştirme hızıdır. Yavaş bir piksel oyunlarda renk geçişi olduğunda geç bir şekilde renk değiştirir ve karakterin veya nesnenin arkasında bir iz gibi bir şey görülür. Hızlı oyunlar oynuyorsanız kesinlikle ms hızına dikkat etmelisiniz. Genellikle gaming monitörlerde 1ms tepkime süresi tercih edilir.

En İyi Erkek Görüşü

 • -5ms ile 144 isini gorur.

  esporcu degilsen daha fazlasi gereksiz bence. 5ms ve alti her halukarda reflekslerinden daha seri goruntu saglar sana. sonucta god mode gercek hayatta yok 😊

  240 icin ideal ms 2 ve altidir. o da fiyati cok yukarilara ceker. gereksiz masraf oldugu kanaatindeyim.

  75 hz bile isini gorur cogu oyunda.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 4
 • 144 hz 1 ms

 • Tabii ki 1 ms olacak. Hz'e gelirsek eğer, 144 idealdir. Fazlası gereksizdir, para yetmezse en kötü 120 alınmalı.

 • bence mininumum 144hz 1ms ama butcene baglı olarak 240 da alabilirsin

 • Aoc un 144 hz monitörleri efsane

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?