13 gü

İyi bir gamer olmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Bu sıralar oyunlara çok fazla sardım. Gamer olmak istiyorum. Bunun için neler yapmam gerekiyor? İyi bir gamer olmak için neler yapmam lazım?
İyi bir gamer olmak için yapılması gerekenler nelerdir?
2 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • İyi Bir Oyuncu Olmak için Gereksinimler

  Gamer, her türlü oyunu profesyonel ve iyi bir şekilde oynayan kişilere denmektedir. Profesyonel ve iyi bir oyuncu olmak için birçok gereksinime ve beceriye ihtiyacınız olacaktır. Teknik bilgi, sabır, yaratıcı olmak, yetenek, refleks gibi şeylere sahip olmanız gerekiyor. İyi bir oyuncu olmak için bol bol pratik yapmanız gerekebilir.

  İyi bir gamerlığa ulaşmadan önce tüm kuralları bilmeniz, araştırma yapmanız, bol bol oyun oynamanız ve gerginliğinizi kontrol altında tutmanız gerekir. İyi bir oyuncu oyunun hikayelerinden, karakterlerine kadar her şeyi profesyonel bir şekilde bilir. Ayrıca yenme, yenilme mekanizmasından zevk alarak oynarlar. Peki nasıl iyi bir gamer olabilirsiniz? Gelin birlikte bakalım!

  1. Reflekslerinizi Geliştirin.

  İyi bir gamer olmanın yolu elbette ki refleksten geçiyor. Reflekslerinizi ne kadar geliştirirseniz şansınız o kadar artar. İyi bir oyuncu mükemmel bir refleks ile rakibinin nereden geleceğini, nerden ve nasıl hamle yiyeceğini bilir. Karşısına beklemediği bir anda düşman çıktığı zaman refleksi sayesinde alt edebilir. Bu yüzden eğer refleksleriniz kuvvetli değilse bir an önce güçlendirmeye başlayın. Oyunlarda refleks geliştirme yolları daha fazla refleks gerektiren oyunlardan geçiyor. Refleks gerektiren oyunları bol bol oynayarak pratik yapabilirsiniz. Ne kadar çok pratik o kadar çok refleks!

  2- Oyunlarda Kararlı Olun.

  Bir işe başlamadan önce kararlı olmanız gerekiyor. Kendinize "ben bu işi gerçekten istiyor muyum, ben bu işi gerçekten yapabilir miyim" diye sormamız gerekiyor. Eğer burada cevabınız evet ise adımlarınızı atabilirsiniz. Oyuna başladığınız zaman, karşınıza birçok olumsuzluk çıkacak. İlk başlarda yenileceksiniz, yeneceksiniz burada pes etmemeniz gerekiyor. Yenildiğiniz zaman daha hırslı, daha atik bir şekilde oyuna odaklanmanız gerekiyor. Yenildiğiniz zaman pes etmek yok! Kararlığınızı koruyup iyi bir oyuncu olmak için çabalamalısınız. Kararsız olan kişiler hiçbir yerde başarılı olamazlar bu metodu düşünerek hareket etmelisiniz.

  3- Oyunlarda Klavye Hakimiyetinizi Genişletin.

  Oyunlarda klavye hakimiyetiniz ne kadar seri olursa o kadar başarılı olursunuz. Klavyeye ne kadar hakim olursanız o kadar çok uzun yaşarsınız. Parmaklarınızı harekete geçirin! Kendiniz için belirdiğiniz klavye türünün harflerini ezberleyin. Ne kadar çok kısa yol bilirseniz sizin için o kadar iyi olur. İyi bir gamer olmak için seri parmaklar şart!

  4- Oyunlara Önceden Hazırlanın.

  Ne demiştik? İyi bir gamer olmak için bol bol pratik yapalım! Bunu sınava hazırlanan öğrenci mantığıyla düşünebilirsiniz. Ne kadar çok çalışırsan o kadar iyi puan alırsın. Burada mottomuz aynı ne kadar çok oyuna hazırlanma o kadar iyi performans. Oynayacağınız oyunları mutlaka önceden belirleyin ve hazırlanın. Eliniz o oyuna alıştığı zaman daha iyi oynayacaksınız.

  Önceden oyunlara hazırlandığınız zaman o oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız ve artık oyun içinde hamlelere daha fazla hakim olacaksınız. O zaman ne diyoruz? Pratik, çok pratik, daha çok pratik!

  5- Bilgisayarınızın Özelliklerini Geliştirin.

  Bilgisayarınızın özellikleri çok önemli. Oyun içi LAG sorunu can sıkan bir durumdur. Bunu bütün oyuncular bilir. Akıcı, hızlı, takılmayan bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız bilgisayar özellikleri çok iyi olmalı. Örneğin bilgisayarınıza bir SSD kart almanız o oyunu daha hızlı ve akıcı oynamanızı sağlayacaktır. Bol GB'lı RAM ise istediğiniz oyunları rahatça açabilmenizi sağlayacaktır. Oyun oynarken bilgisayarınızın donmaması çok önemli.

  Gamer olmak için gerekli ekipmanlar alırsanız başarı şansınız daha fazla artacaktır. Zira standart bir bilgisayarda gamer olmak sizi biraz zorlayabilir.

  6- Oyun Oynarken Sakin Kalın.

  Oyun oynarken karşına her türlü zorluk çıkacaktır. Yenilgiler, kışkırtan düşmanlar vs bunların hepsine hazırlıklı olman gerekiyor. Ne kadar sakin kalırsan oyunda başarılı olma şansın o kadar artacaktır. Burada sadece pratik yaparak iyi bir oyuncu olamazsınız profesyonel anlamda oyun oynamak istiyorsanız psikolojinizi çok iyi hazırlamalısınız. Bir oyunda başarısız olduğunuz zaman pes etmeyin! Tam aksine sabırlı olun ve o oyunda en iyisi siz olana kadar mücadele edin.

  7- Turnuvalara Katılın

  Buraya kadar her şey tamamsa iyi bir gamer olmaya adım adım yaklaştık demektir. Gamer olmayı bir adım öteye taşıyarak turnuvalara katılın. Ne kadar çok takımlı ve iletişim halinde bir oyun oynarsanız o kadar başarı yüzdeniz artar. Turnuvalarda, online ortamlarda kendinizi göstermeniz size artı puan katacaktır.

  Turnuvalarda rakiplerinizi yenip, yükseldikçe daha fazla hırs yapacaksınız. Bu da sizin oyun hakimiyetinizi daha fazla artıracaktır.

  8- Profesyonel Oyuncuları İzleyin.

  Profesyonel anlamda oyun oynayan e-sporcu oyuncularını izleyebilirsiniz. Profesyonel oyuncular yayınlar açarak canlı olarak oyunlarını oynuyorlar. İzlemeyi ve oynamayı sevdiğiniz bir oyun seçerek izlemeye başlayın. Bu konuda kendinizi geliştirmek için önemli bir adım.

  Profesyonel gamerları izlediğiniz zaman birçok tüyo öğrenebilirsiniz. Bu oyuncuların yayınlarını kaçırmayarak her gün taktiklerini bilerek izleyin. Profesyonel gamerların mesleği bu olduğu için hayatlarının yarısını oyun oynayarak geçiriyorlar. Bu yüzden birçok oyunda bilgi sahibiler. Bu oyunlarında taktiklerini ezberlemiş durumdalar. Profesyonel oyuncuları izleyerek taktikleri öğrenip, onlara rakip olabilirsiniz.

  9- Oyun Ortamı Oluşturun.

  İyi bir gamer olabilmeniz için sadece oyuna odaklanmanız gerekiyor. Bu yüzden kendinize rahat, sessiz, sadece oyuna odaklanabileceğiniz bir ortam oluşturmanız gerekiyor. Eğer hayatta kalma oyunu oynuyorsanız savaşmanız gerekiyor, savaşırken düşmanın ayak seslerinin nereden geldiğini duyarsanız hamleniz o kadar seri olur. Kalabalık ortamda bunu başaramayacağınız için kendinize yeni bir oyun ortamı oluşturmalısınız.

  Hem televizyon izleyip, hem oyun oynayamazsınız!

  10- Bol Alıştırma Yapın.

  İyi bir gamer olmak istiyorsanız vaktinizin çoğunu oyuna vermeniz gerekiyor. Bu da bol bol alıştırma yapmak demek oluyor. Oynayacağınız oyunları önceden belirleyin. Bol bol alıştırma yaparak kendinizi geliştirin. Oyuna ne kadar alışırsanız, taktiklerini de o kadar iyi kavrarsınız. Örneğin bir saat oyun oynuyorsanız, bir saat mola verin. Sonra tekrar oynayın. Eğer yapacak başka işiniz yoksa akşama kadar bu şekilde alıştırma yapın.

  Oyunun yapısına alıştığınız zaman düşmanın nereden geleceğini, nereye pusacağınızı, nereden hamleler yiyeceğinizi iyi bilirsiniz. Yine diyoruz; pratik, alıştırma şart!

  11- Oyun Terimlerini İyi Öğrenin.

  Yıllar içinde oyuncuların dillerine dolaşan, herhangi bir oyun oynarken sık sık kullanılan oyun terimlerini ezberlemek sizin yararınıza olacaktır. Oyun tutkunlarının bildiği terimleri öğrenirseniz oyunlardaki başarınız o kadar artar. Örneğin; Takım arkadaşınız hadi rush yapıyoruz dediği zaman afallayıp kalmazsınız. Oyunlarda rush yapmanın ne anlamana geldiğini bilirseniz hamlenizi ona göre yapar, daha hızlı olursunuz.

  Bu yüzden oyun terimleri çok önemli. Bütün oyun terimlerini bilirseniz bir oyunda başarılı olma ihtimaliniz o kadar artar.

  İyi Bir Oyuncu Olmak için Gereken Yetenekler Nelerdir?

  Herkes iyi bir oyuncu olmak ister. Bunun için yukarıda verdiğim bilgileri uygulayabilirsiniz. Bu bilgilerin yanı sıra iyi bir gamer olabilmek için mantıklı düşünme, sinir ve duyguları yönetebilme ve hızlı olmak çok önemlidir. Olayları kavrama hızınız, çözüm odaklı davranma yeteneğinizin gelişmesi sizi iyi bir oyuncu yapacaktır.
  • Güzel çalışma kopyala yapıştır değilse :D

  • yinede uğraşılmış ama elinize sağlık

En İyi Erkek Görüşleri

 • Kanka elin yatkın ise her türlü iyi oynarsın değil ise de, oyuna adapte olacaksın eksik yerlerini geliştireceksin mesela FPS oyunu mu oynuyorsun AİM de kötü müsün o zaman ona yönel..
  Eli yatkın olan bir insan her tür oyunu ortalama üstünde oynar. değilse de ekstra uğraşıcaksın artık.

  oyunu iyi öğren her türlü olasılığı, faktörü. Bunları rakiplerine karşı falan nasıl kullanabileceğini falan..
 • El - göz koordinasyonun iyi olsun, reflekslerin sağlam olsun, iyi bir donanıma sahip ol, iyi bir internet bağlantın olsun, takıma bilgi ver, oynadığın oyunun taktikleri hakkında bilgi sahibi ol ve her gün alıştırma yap.

  Hepsine aynı anda sahip olursan ve oynadığın oyunda sürekliliği korursan en yüksek rütbeye ulaşmak pek de zor olmaz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 5
 • Ileride en cok tercih edilen meslek olucak bence
 • Doğal yaşam fonksiyonlarını yerine getirmeden sadece oyun oynaman gerekiyo
 • Hayatsız olmak
 • İşsiz olmak.
 • Bos zamn birde para
 • Bol bol çalışacaksın değişik yöntemler elde et ve iyi sonuç çıkardığın yöntemler üzerinde dur ve hızlı ol tabi bunun yanında da iyi bir ekipmana sahip olmalısin
 • Bilgisayar ve oyunlar hakkında bilgi almak
 • gözlerini feda etmeye kararlı olman lazım en başta
 • Dua etmelisin insallah