+1 yıl

İyi Bir Gamer Olmanın Altın Kuralı; Oyuncuların Bilmesi Gereken Terimler

İnternetten derin bir araştırma yaptım ve oyuncuların bilmesi gereken terimler konusunda detaylı bir kaynak bulamadım. Bu yüzden bilinmesi gereken terimleri kategorileri ayırıp bir bence haline getirmeye karar verdim. Aslında bakarsak birçok terim mevcut ama ben genelde online oyunlarda lazım olan terimlere değineceğim. Unutmayın, iyi bir gamer olmanın ilk kuralı, teknik detayları iyi bilmektir :)

Önce oyun türlerinden başlayalım.

İyi Bir Gamer Olmanın Altın Kuralı; Oyuncuların Bilmesi Gereken Terimler

MMO: İngilizcesi ''Massively Multiplayer Online'' yani devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun anlamına gelen MMO, online oyunları ifade etmektedir.

MMORPG: ''Massively Multiplayer Online'' ve ''Role Playing Game'' kelimelerinin birleşimi olan MMORPG, çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu anlamına gelmekte. Yani büyük bir haritada, sizin kendi karakterinizi açtığınız, onu istediğiniz gibi şekillendirdiğiniz ve oynadığınız, o role bürünüp başka bir kişilikle oynadığınız anlamına gelir. En iyi örnek World of Warcraft, Knight Online vs vs.

FPS: ''First Person Shooter'' yani birinci şahıs nişancı anlamına gelen FPS, oyunu karakterin bizzat kendi gözünden oynadığımız oyun anlamına gelir. Örnek olarak CS:GO, PUBG, Fortnite gibi oyunlar birer FPS oyunudur.

TPS: ''Third-Person Shooter'' yani üçüncü şahıs bakış açısı, FPS oyun türünden farklı olarak karakterin bakış açısını direkt onun gözünden değil, farklı şekillerde gösterir. Örnek olarak Mass Effect ve Red Dead Redemption gibi oyunları gösterebiliriz.

MOBA: ''Multiplayer Online Battle Arena'' yani çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası anlamına gelen MOBA, adından da anlayacağınız üzere LoL, Heroes of the Storm gibi oyun türlerine verilen genel ad.

Gelelim oyundaki ırklara. Her oyunda farklı ırklar bulunuyor.

İyi Bir Gamer Olmanın Altın Kuralı; Oyuncuların Bilmesi Gereken Terimler

Human: Adından da anlaşılabileceği gibi insan ırkı, hemen hemen tüm oyunlarda mevcut ve ilk sırada geliyor.

Orc: Vahşi bir hayvan sınıfı olan orklar, hepimizin bildiği gibi film ve oyunlarda gördüğümüz, ormanda yaşayan vahşi bir ırk.

Dwarf: Cüce insan ırkı.

Elf: İnsana benzeyen ama biraz daha farklı tipleri olan mitolojik bir ırk.

Night Elf: Normal elflere göre biraz daha vahşi olan Night Elf ırkı, kötü büyülerle daha çok etkileşim içinde olan bir ırk.

Goblin: Yüzüklerin efendisi gibi filmlerden aşina olduğumuz goblinler, Dwarflar gibi kısa fakat kötüdürler.

Troll: Goblinlerin daha büyük ve çok daha kötü hali.

Undead: Adı üstünde ölümsüz olan, yaşayan ölü diyebileceğimiz bir ırk.

Sırada oyunlardaki sınıflar var.

İyi Bir Gamer Olmanın Altın Kuralı; Oyuncuların Bilmesi Gereken Terimler

Warrior: Atak ve can gücü çok yüksek, bir nevi tank olan fakat hızları yavaş olan sınıftır.

Assassin: Suikastçı olan bu sınıf, çok hızlı hareket eder ve düşmanı görünmeden bir anda ortaya çıkıp öldürebilir. Defansları zayıftır.

Mage: Büyücü sınıfı. Defansları zayıf olduğu için birebirde çok etkili değildirler fakat takım savaşında çok etkilidirler.

Priest: Priest adındanda anlaşılacağı üzere bir destek karakteridir. Defansı inanılmaz yüksektir, buna karşın atak gücü düşüktür. Takım arkadaşlarına daha yüksek can ve defans verir, ayrıca onların canını yeniler.

Warlock: Büyücü sınıfı gibi büyü özelliğine sahip bir sınıftır fakat büyücülerin aksine, büyü yapmak içi asa gibi itemlere ihtiyaç duymazlar.

Shaman: Priest sınıfına benzerlik gösterir, genelde summon yani yardımcı bir savaşçı çağırıp yanında gezdirmesiyle ünlüdür. Bazı priestlerde takım arkadaşını tekrar canlandırma özelliği yokken shaman'da vardır.

Son olarak gelelim oyun içi terimlere.

İyi Bir Gamer Olmanın Altın Kuralı; Oyuncuların Bilmesi Gereken Terimler

AFK: ''Away From Keyboard'' yani klavyenin & bilgisayarın başında değilim demek.

LAG: Gecikme anlamına gelir. İnternet hızının yavaşlığından ötürü, oyundaki görüntü size daha geç gelir ve bu yüzden donmalar yaşarsınız.

Checkpoint: Oyunda ilerlediğiniz bölümleri kaydetmenizi sağlar. Böylece ölürseniz en baştan başlamazsınız.

Noob: Genelde oyun yeni başlamış ve kötü oynayan oyunculara verilen isimdir.

PvE: ''Player Versus Environment'' yani çevre ile etkileşimde olduğunuz, oyundaki yapay zekaya sahip karakterlerle çatışmanıza verilen isim.

PvP: ''Player Versus Player ' yani gerçek başka bir oyuncu ile savaştığınız anlamına gelen terim.

HP & MP: HP oyundaki canınızı temsil ederken, MP ise kullandığınız skiller yüzünden azalan mana değeri demektir. Siz rakibe vurmak için bir skill kullandıkça mananız, HP'niz gibi azalır.

XP: Genelde bunu oyunlarda ''gelin exp kasalım'' şeklinde görürsünüz. Karakterinizin yetenek puanını yükseltip level atlaması demektir.

4 2

En İyi Kız Görüşü

 • Bunu kızıma okuyayım. daha 6 yaşında ama pek hevesli. Emeğine saglik

  • İleride iyi bir gamer olur belki, teşekkür ederim. Sormak istediği bir soru olursa buralardayım :)

  • Teşekkür ederim 😊

  • Rica ederim :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 8
 • Çok beğendim, güzel bir bence olmuş. Emeğine sağlık. 😊

 • Guzeldi tesekkurler.

 • Güzel paylaşım ama old school retro gamerların yaygın kısaltnalarını aradı gözlerim RTS'leri TBS'leri tabi şimdiki nesil bilmez. Rise of Nations'ı Galactic Civilisations'ı. Hey gidi günler hey...

 • En önemlisini unutmuşsun
  an*l [terim]

 • çok guzel bence olmus tesekkurler

 • Güzel bir anlatım olmuş. Paylaşım için teşekkürler

 • Evet, faydalı güzel yazı olmuş. Teşekkürler

 • sunum harika

 • Knıght online oynardım zamnında

 • Güzel paylaşım..