1 yıl

LoL ADC Ne Demek?

League of Legends oyununda ADC ne anlama geliyor? Bilen var mı?

Okumaya devam

1 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • League of Legends, dünyada ve ülkemizde en çok oynana MOBA türü oyunlarından bir tanesidir. 5v5 şeklinde oynanan bu oyunda her oyuncunun bir görevi bulunmaktadır. Oyunculardan bazıları destek karakterler, bazıları tank yani hasarı üstüne çeken karakterler, bazıları ise hasarı yüksek karakterler alırlar. Her karakter farklı özelliklere sahiptir ve farklı gruplarda yer alırlar. Bu gruplara pek çok kısaltma isim takılmıştır. Bunlardan bir tanesi ADC’dir.

  LoL ADC Ne Demek?

  ADC, İngilizce açılımı ile Attack Damage Carry anlamına gelmektedir. Kısaltmanın Türkçesi ise “Saldırı Gücü Taşıyıcısı” olarak çevrilebilir. Alt koridorda oynayan ADC karakterler, genelde uzaktan hasar vurabilen ve yüksek hasara sahip olan karakterlerdir. Yanındaki destek karakteri ile alt koridorda etkili olup rakibi etkisiz hale getirmeye çalışırlar.

  lol adc nedir
  lol adc nedir

  ADC karakterlerin hasarı yüksek olduğu için canları da azdır. Takımın hasar yükünü taşıdıklarını söyleyebiliriz. Bu yüzden altın ve kill alarak karakteri güçlü tutmak önemlidir.

  LoL ADC Karakterler Hangileridir?

  1- Jhin

  En çok kullanılan ADC karakterlerinden bir tanesi olan Jhin, özellikle erken oyunlarda oldukça etkili olabiliyor. Yüksek hasar verir fakat ateşlemesi düşük olduğu için doğru yerlerde skill kullanılmalıdır. Ayrıca kaçma özelliği de sıkıntılıdır. Yani Jhin oynamak istiyorsanız, pozisyon alma ve yetenek kullanma becerilerinizin yüksek olması gerekmektedir.

  2- Miss Fortune

  Oyuna yeni başlayan ADC’ler için uygun bir karakter olan Miss Fortune, Q yeteneği ile oldukça yüksek hasar verebilmektedir. Oyun başlarında bu yetenek ile altın toplayan rakibinizi rahatsız edebilir ve karşı tarafı zayıflatabilirsiniz.

  3- Draven

  ADC karakterlerimizden bir diğer Draven’dır. Elindeki baltası ile düşmanları çeker ve yüksek hasar verir. Alışması zor bir karakter olsa da alışınca oldukça eğlenceli bir karakterdir. Özellikle başlangıçta altın toplarken çok işinize yarabilir.

  4- Kai’Sa

  ADC olarak en etkili karakterlerden bir tanesidir. Oynaması ve alışması biraz zordur. Oyun ilerledikçe ve karakter yetenekleri geliştikçe oyunu oynama şeklinizi de değiştirmeniz gerekiyor. Çok yönlü bir karakter olduğunu söyleyebiliriz. Q yeteneği oldukça fazla hasar vermektedir.

  5- Lucian

  LoL’de bazı karakterler erken oyunda etkiliyken bazıları ise oyun sonu etkilidir. Lucian için söyleyebileceğimiz en iyi özelliklerden bir tanesi, oyunun her safhasında etkili olmasıdır. Hasarı oldukça yüksektir. Pasif yeteneği sayesinde yaptığınız herhangi bir ataktan sonra otomatik olarak saldırı yapmaktadır.

  LoL ADC nedir ve ADC karakterlerinden bahsetmeye çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 4
 • Nişancı şampiyonların gittigi koridor. Genelde altın koridorudur. Bu adc koridoruna bot da deniliyor

 • Ejder koridorunda oynayan nişancı şampiyonların çoğu

 • Ad Carry Fiziksel Hasar Veren Menzilli Şampiyon Ap Carry Büyü Hasarı Veren Menzilli Şampiyon.

 • Kısacası nişancı

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?