4 ay

Oyuncu monitörü kaç inç olmalı?

Selamlar dostlar,

Oyuncu monitörü almak istiyorum ama kaç inç almalıyım kestiremiyorum. Acaba bu işlerden anlayan var mı aramızda? Oyuncu monitörü kaç inç olmalı?
Oyuncu monitörü kaç inç olmalı?
1 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Selamlar,

  Monitöre çok yakın duruyorsan 24" monitör uygundur, eğer biraz daha mesafeli duruyorsan 27" iyidir. Bu iki boyut dışına çıkmamaya özen göster. Tabii rekabetçi oyunlarla çok fazla ilgilenmiyorsan, monitör boyutunu daha büyük olarak da tercih edebilirsin.

  Genellikle rekabetçi oyunlarda 24" tercih edilmekle birlikte, arcade/singleplayer oyunlara ilgisi olanlar 27" monitörleri de tercih etmektedirler. Senin için görüntü ve detay daha çok önemliyse, hiç düşünmeden 27" monitör tercih edebilirsin.

  Ek olarak monitör seçimi yaparken panel konusuna da dikkat etmeyi unutma. Bütçe durumuna göre IPS ya da VA panel arasında bir seçim yapman mantıklı olur. Eskiden TN paneller tepki süresi olarak daha iyi bir performans vadediyor ve maliyetlerden dolayı daha uygun fiyatlar sunuyordu, fakat teknolojinin gelişimi ve maliyetlerin azalmasıyla birlikte, özellikle de IPS paneller çok iyi bir konuma yükseldi.

  IPS panellerin renk skalası daha geniştir ve renkleri daha doğru yansıtırlar. Ayrıca renkler daha parlaktır ve ekrana hangi açıdan bakarsan bak, görüntünün/rengin bozulması, diğer VA ve TN panellere oranla neredeyse hiç yoktur. VA paneller de IPS ile TN panellerin ortasında bir panel türü ve kontrast, siyah oranları daha yüksek olduğu için, daha doygun ve güzel bir görüntü sağlar ve görüş açısı, TN panelden daha iyidir. Son olarak TN paneller ise görüş açısı en kötü panellerdir ve renk skalası çok dar ve solgundur. Dolayısıyla da görüntü bağlamında ele alacak olursak, IPS > VA > TN deriz. IPS ile VA panellerin tercih edilişi, kullanım şartlarına göre değişkenlik gösterebilirken, günümüzde TN panel almanın ise hiçbir esprisi yoktur.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 5
 • Büyük olmalı
 • İdeal olan 24 inc.

  24 üstü fanteziye kaçıyor ama daha çok zevk veriyor.
 • 24 inç bana kalırsa yeterli oluyor çok büyükte gözü yorar.
 • Oyuncu monitörü 32/9 oranlı oranlı kavisli olanlar. Onun harici 23inc altında performans zor
 • Hiç anlamam ki
 • Bu yaşta oyundan başka şeyleri mi düşünsen...
 • 32/9 ideal
 • Kisiseldir. Sen hangisinde rahat ediyorsan onunla oynayacaksin