+1 yıl

Oyunlarda DLC nedir? DLC paketler neden satın alınır, ne işe yarar?

Oyun oynarken ya da indirirken sürekli DLC diye bir şey görüyorum. DLC paket al vs yazıyor. DLC paket ne demek? Oyunlarda DLC ne işe yarıyor acaba?
Oyunlarda DLC nedir? DLC paketler neden satın alınır, ne işe yarar?
2 3

Çok Süper Cevap

 • Oyunlarda DLC Nedir?

  DLC indirilebilir içerik anlamına geliyor.. Bir video oyununun üzerine yüklenen ek dijital içeriktir. Bazı oyunların çıkışından sonra oyun yapımcıları ek olarak DLC paketler çıkarıyorlar. Bu içerikler ücretli ya da ücretsiz olarak indirilebiliyor. En çok kullanılan oyun terimleri arasında DLC'nin anlamı bu şekildedir.

  İndirilebilir içerik, indirmenin birçok avantajı oluyor. Karakterlere kostüm, silah ve araç gibi ekstra içerikler ekleme şansınız oluyor. Oyunun içeriğini zenginleştirebiliyorsunuz. Oyundaki kaplamalar yüksek çözünürlüklü hale gelirken yeni görevlerde katabiliyorsunuz oyuna.

  Tek kişi oynayabildiğiniz gibi çoklu oyuncu olarak da oynayabiliyorsunuz. DLC paketleri bu imkanı size sunabiliyor. Aynı anda birçok oyuncu ile mücadele edebiliyorsunuz. Farklı haritalar, silahlar, ses efektleri ve müzikler gibi oyunun, oynanış süresini uzatabilme şansınız da oluyor.

  Tabii dezavantajları da bulunuyor. İçerikler boyutlarına göre fazla yer kaplayabiliyor. Ya da oyun yapımcısı yüksek fiyatta bir DLC almanızı şart koşabiliyor. Bu da oyun stratejisi oluyor. Oyun yapımcıları oyunun bütün detaylarını oyuna koymayarak DLC paketi almanızı istiyor.

  DLC Açılımı Nedir?

  DLC’nin açılımı Dowloadable Content yani Türkçe karşılığı ile indirilebilir içerik anlamına gelmektedir.

  Oynanan oyunlar öncellikle tam sürümleri ile sunulur. Hikaye, oyunun oynanışı, müzik, karakter bir oyunda olması gereken bütün şeyler ilk halinde gösterilir. Fakat oyun yayıncılarının bize ekstra göstermek istedikleri şeyler olabilir. Örneğin bir hikaye tam olarak tamamlanmamıştır ya da oyundaki bir detay tam anlamıyla gösterilmemiştir. Yapımcıların bize anlatmak istedikleri detayları ekstra içerik alarak görebilirsiniz. İşte bu da DLC yani Dowloadable Content olarak satışa sunulmuş olur.

  DLC Paketler Neden Satın Alınır?

  DLC paketleri genel olarak oyunun lisanslı yapısı altında satışa sunuluyor. Örneğin oyunu hangi platformda oynadıysanız eğer o yapımın DLC yani ek içeriği varsa o platformda görecekseniz. Genellikle en çok oyun oynanan platform Steam gibi yerlerde DLC paketlerini görebilirsiniz.

  Şunu da belirtmek isterim ki, her DLC paketleri ücretli değildir. Oyundan oyuna paket fiyatları değişse de bazı yapımcıların DLC paketlerini ücretsiz olarak indirmenize olanak sağlıyor. Çok sevdiğiniz bir oyunu oynarken hikayenin yarım kalmasını istemiyorsanız DLC paketlerini almanızı öneririm. Ya da yukarıda belirttiğim gibi oyundaki detayları tam anlamıyla görmek için DLC paketleri sizin faydanıza olacaktır.

  DLC Paketlerin Avantajları Nelerdir?

  DLC paketleri size birçok avantaj sağlayabilir. Oyun gelişimi ve oyunun içerisindeki güncel yapılara sahip olmak için DLC paketleri önemli bir yere sahip. DLC paketleri karakterleri, hikayeleri ya da oyun içerisindeki bir bölümü destekleyebilir. Bu sayede oyundan daha fazla keyif alabilirsiniz. Oyunlara daha ucuz bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. DLC’ler sayesinde oyunların temel ve önemli bölümleri daha ucuz bir fiyata satılabiliyor. DLC paketleri, oyun fiyatından daha makul bir fiyatta oluyor.

  DLC Örnekleri Nelerdir?

  Oyuncu yapımcıları tarafından sağlanan DLC örnekleri şu şekildedir;

  • Ekstra karakterler, seviyeler ve zorluklar gibi yeni özellikler
  • Silahlar ve güçlendirmeler gibi oyunda ilerlemenize yardımcı olan öğeler
  • Karakter kıyafetleri ve silah görünümleri gibi malzemeler
  • Rastgele çeşitli oyun içi avantajlar içeren ganimet kasaları
  • Yaklaşan DLC’ye erken erişim sağlayan sezon geçişleri
  • Oyun içerisindeki ilerlemelere rahatlıkla ulaşma
  • Yarım kalan hikayeleri DLC paketleri ile tamamlayabilme

  DLC Paketler Güvenli midir?

  DLC paketlerini Steam, PlayStation Network, Google Play gibi güvenilir ve bilinen yerlerden indirmek güvenlidir. Fakat internet üzerinden bir dosya indirirken virüs tarayıcı kullanmanızı öneririz.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Oyun için yapılan ek paketler yükseltmeler farklı senaryolar farklı konseptler DLC adı altında ek olarak satışa sunulur oyunu aldigin kaynaktan bunları da edinebilirsin

 • Oyunun extra indirilebilir öğeleri yani bu harita olabilir ek bir senaryo olabilir kostüm olabilir bunlara erişmek içinde ücretlendirmeye tabii tutuluyor..

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 9
 • DLC indirilebilir içerik anlamına geliyor. DLC paketleri size birçok avantaj sağlayabilir.

 • DLC, DownLoadable Content demektir. Yani indirilebilir içerik olup genellikle ücretlidir. Oyuna ekstralar sağlar. Bu ekstralar:

  • Yeni silah/ekipman,
  • Yeni harita/bölüm,
  • Yeni oyun modu,
  • İlave senaryo,
  • Yeni karakterler sağlayabilir.


  DLC'ler oyuna sahip olmayan kişilere satılmaz, çünkü bu kişiler DLC'lerden yararlanamaz. Oyunu satın almış veya ücretsiz oynayan kişiler DLC'yi satın almak isteyebilir fakat satın almamaları oyunu oynamalarına engel değildir.

 • Ek paket işte

 • dlc bir moddur örnek verecek olursak euro truck simülatör 2 de oyunu satın diyelim

 • Gereksiz bence ve çok pahalı

 • dlc paketleri oyuna indireceğin modlar gibi düşün. attım yeni yıl geliyo yılbaşı dlc leri oyundaki karakterlerin kostümlerinden tut ortamın görünüşüne kadar farklı olur

 • DLC ler indirilebilir içerik anlamına gelir oyun içerisinde olmayan daha sonradan tasarlanmış oyun içerisi öğelerdir. bunlar silah, map, karakter vs her şey olabilir.
  Bunları genelde para ile satarlar.