+1 yıl

Oyunlarda HUD ne demek?

Bu sıralar çokça HUD kelimesini duyuyorum fakat anlamını bilmiyorum. HUD ne demek, ne için kullanılıyor? Oyunlarda neden HUD kelimesi kullanılıyor acaba?
Oyunlarda HUD ne demek?
2 2

Çok Süper Cevap

 • HUD Ne Demek?

  Oyun dünyasında karşımıza birçok terim çıkmaktadır. HUD terimi de bunlardan bir tanesidir. Açılımı Heads-up display olan ve oyun içerisinde bazı bilgileri ekranda gösteren HUD terimi arayüzü anlamına gelmektedir. Oynadığınız video oyunlarında HUD yazısını ekranınızın bir köşesinde görebilirsiniz.

  Burada ne kadar merminizin, ne kadar canınızın, ne kadar enerjinizin kaldığını, yeteneklerinizin durumunu, sahip olduğunuz nesneleri görebilirsiniz. Kısaca sağlık barıda denilen HUD terimi her oyunda farklı nesneleri göstermektedir.

  HUD'da Neler Bulunur?

  Oyun içerisinde oyun terimlerini bilmek daha sağlıklı bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlamaktadır. Bazı oyunlarda HUD can sayısı, kalan vakti, sahip olunan silah ve mermi sayısı, yeteneklerin durumu, menü, oyun ilerlemesi, mini harita, hız göstergesi, alt yazılar, nişangâh, gizlilik göstergesi, pusula, görev oku gibi göstergeleri gösterebilir.

  Burada odak noktanızdan farklı bir yere bakmadan ekranın küçük bir bölümünde ne kadar canınızın kaldığını, yeteneklerinizi, silahlarınızı görebilirsiniz. Kısaca HUD'da oyun içerisinde sahip olduğunuz bütün nesneler bulunmaktadır.

  Oyunlarda HUD Nasıl Ayarlanır?

  Oyun içerisinde genel olarak bir HUD ayarlama kısayolu bulunmamaktadır.. HUD ayarları oyundan oyuna değişkenlik göstermektedir. Hangi oyunu oynuyorsanız Ayarlar/Kontroller bölümünden hangi tuşa hangi görevin atandığını görebilirsiniz.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 5
 • oyun içerisinde bazı bilgileri ekranda gösteren HUD terimi arayüzü anlamına gelmektedir.

 • İnternete bak sana söyler 😌

 • Oyun arayüzü anlamına geliyor. Keyifli oyunlar...

 • İngilizce de, head-up display diye geçer. Oyun arayüzüdür. Oynadığın oyunun hakkında detaylar vardır. Mesela silah kullanıyorsan şarjöründe ne kadar mermi kaldığını görürsün.

 • oyun arayüzü gibi düşünebilirsin

 • Kanka HUD denilen şey ne biliyon mu bir oyun oynuyorsun ya Arayüzde ki o butonlar, can barı, mermi gösterges, skill göstergeleri vesayre her şey HUD'a girer HUD ayarlarından onları büyütür, küçültür vs yer değiştirir. artık platforma göre onlar yani.

 • Kısaca açıklayayım
  mermini sağlığını haritayı gösteren yerlere hud deniyor