+1 yıl

Oyunlarda kullanılan Demo ne demek?

Bazı oyunların başında demo falan yazıyor. Demo oyun ne demek? Oyun demosu falan nasıl yapılıyor? Oyunlarda kullanılan demo ne demek?
2 1

Çok Süper Cevap

 • Demo Kelimesinin Anlamı Nedir?

  Demo, birçok yerde kullanılan bir kelimedir. Oyun dünyasında da sıkça karşımıza çıkan ve bir oyun terimi olan Demo demonstration kelimesinin kısaltılmışıdır. Demo anlamı ise; deneme amaçlı kullanım, tanıtım anlamlarına gelmektedir. Bilgisayar ya da mobil oyunlarda sıkça karşımıza demo oyunları çıkmaktadır. Oyunu indirmeden ya da satın almadan önce deneme amaçlı o oyunun tanıtılması amacıysa demo sürümler piyasaya sürülmektedir.

  Oyunu satın almadan ya da indirmeden önce oyunların demo sürümlerini deneyip karar verebilirsiniz.

  Oyun Demolarının Türleri Nelerdir?

  Oyun demolarının iki çeşidi bulunmaktadır. Oynanabilir demo ve oynanamaz demo olarak ikiye ayrılmıştır. Oynanabilir demolar gelecek tam sürüm oyunla aynı oynanışa sahiptir fakat bazı özellikleri sınırlandırılmıştır. Oynanamayan demo ise, fragman teaser olarak yayımlanmaktadır.

  Bazı demolarda ise tam oyunda bulunmayan içerikler bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Hitit seferini ve tam sürümde mevcut olmayan iki haritayı içeren Age of Empires demosuydu. Ayrıca Half-Life demosu Half-Life: Uplink, orijinalinde olmayan farklı bir hikaye ve üç ek seviyeye sahip bir bölüme sahiptir. Bazı demolarda ise tam oyundaki bölümlerler tamamen farklı olarak gösterilmektedir. Kısaca bazı özellikler demo sürümlerde oyuncuya gösterilmemektedir ya da demo sürümde olan özellikler tam oyunda değiştirilmektedir.

  Oyun Demosu Nasıl Yapılır?

  Oyun demosu yapmak için ilk önce nasıl bir tarz video oyunu yapmak istediğinizi tasarlamanız gerekmektedir. Video oyunu üretiminde bir demonun rolünü genişleterek, üç tür demo oyunu türetebilirsiniz. Bunlar şu şekildedir;

  1. Genel Bakış Demosu: Geliştirici, video oyununu bir ürün olarak görmektedir. Böylece bu tip bir oyunun özelliklerini açıklaması gerekmektedir. Demolar aşağıdaki ilgili açıklamaları göstermesi gerekmektedir;

  • Konsolda nereye basılacağı
  • Nasıl gezinildiği
  • Kazanan puanlar nasıl toplanır
  • Oyuncuya artı katacak diğer bilgiler


  Oyunu oynamak isteyen herkes demonuzdan öğrenebilir ve sonra oynayabilir. Genel bakış demosu, yapılan iyileştirmeleri göstermek için oyunu önceki sürümlerle de karşılaştırabilir.

  2. Canlı Demo: Bu tipte, kamera oyun sırasındaki gerçeklikleri oyuncuya aktarır. Gerçek zamanlı olarak ekran kaydına bakabilirsiniz.. İzleyiciye birkaç numara veya aşinalık için oyunun sadece ilk seviyesi boyunca oyuncuya rehberlik edilmektedir.

  Ayrıca, bir oyuncuyu oyunu satın almaya ikna edecek grafikleri, manevraları ve diğer temel unsurları görme fırsatı sunar.

  3. Deneme Sürümü Demoları: Video oyunu geliştiricileri, oyuncuların kısaltılmış bir sürümü oynamasına izin vermek için genellikle iz sürümleri oluşturur. Deneme sürümü, oyunculara ne bekleyecekleri konusunda bir fikir vermek için genellikle ücretsizdir. Çoğu geliştirici bu tür demoyu yalnızca özellikleri test etmek için değil, aynı zamanda insanları oyunun tamamını satın almaya ikna etmek için de kullanır.

  Bu nedenle, oyununuz için seçeceğiniz video demosunun türüne iyi bir şekilde karar vermeniz gerekmektedir. Peki oyun demosu nasıl yapılır? Aşağıdaki listede görebilirsiniz;

  1. Oyunu Anlayın

  Video oyunu demoları, görüntülenmek üzere oyunla ilgili yalnızca birkaç öğe seçer. Gösterinize yön verecek birkaç yönü seçin. Oyunun içini dışını bilmeden bu öğeleri seçemeyeceğinizi unutmayın. Ayrıca, oyun hakkında bilgi sahibi olmak, görüntüyü ilk saniyeden yakalamanıza yardımcı olur.

  Video demolarında gösterilecek en iyi unsurlar, önceki sürümlerdeki iyileştirmeler ve oyunu piyasada halihazırda mevcut olandan farklı kılan yönlerdir.

  2. Oluşturulacak Demo Türüne Karar Verin

  Her oyun geliştiricisinin iki tür video demo seçeneği vardır; oynanabilen ya da oynanamayan demo. Üretim süreci, yaptığınız demonun türüne bağlıdır.

  İster oynanan ister genel tanıtım demosunu seçin, kaliteli üretime yatırım yapmanız gerekir. Pazarlama stratejisi, video oyununuz için yapılacak demo türünü belirler.

  3. Bir Komut Dosyası Oluşturun

  Bir demo kısa olmalıdır. Bu nedenle tek bir kelimeyi bile boşa harcamamanız gerekmektedir. Bu nedenle bir komut dosyayı geliştirmelisiniz. Bir video demo komut dosyası, video oyununun tüm temel öğelerini sınırlı bir süre içinde kapsamanızı sağlar. Ayrıca, diğerleri arasında 'um' ve 'tür' gibi dolgu sözcüklerini ortadan kaldırarak sunumunuzun kalitesini artırır. Unutmayın, bir izleyici kekeme ve gereksiz kelimeleri güven eksikliği veya aldatma olarak yorumlar.

  Eğer komut dosyası hakkında bir bilginiz yok ise profesyonel olarak bir yazar ile anlaşabilirsiniz. Uzman bir yazar, demonuzun anlatımını hem ilgi çekici hem de izlemesi ve oynaması için heyecan verici hale getirecektir.

  4. Demoyu Bir Profesyonel Gibi Kaydedin

  Bir video oyunu demosu, tamamen yarattığınız izlenimle ilgilidir. Profesyonel video prodüksiyonu ile anlaşarak, profesyonel bir demo ortaya çıkarabilirsiniz. Demonuzda görüntüleri anlatan seslendirme sanatçıları videoları büyüleyici bir hale getirebilir.

  Kullanılan video kameraların kalitesi, oyuncular için çok önemli olan grafiklerin vurgulanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, videonuzun kalitesini düşürebilecek tüm kusurları ortadan kaldırın.

  5. Demoyu Test Edin

  Demoyu henüz piyasaya sürmeyin. Oyununuzu hiç görmemiş birkaç kişiye gönderin ve ilgili geri bildirim alın. Geri bildirim, videonun iyileştirme veya iyileştirme gerektiren öğelerine işaret edecektir. Eksiklerinizi tamamlayıp her şey hazır olduktan sonra piyasaya sürmelisiniz.

  Video oyunu Demo üretiminde şu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir;

  • Oynaması basit olmalıdırDemolarınızı kısa tutun
  • Gerçekçi olun
  • Mobil cihazlar için videolar oluşturun
  • Herkes için bir video yapın
  • İzleyicilerinizin ilgisini

  Oyun Demolarının Süresi Ne Kadar Olur?

  Oyunculara oyunun ilk dakikalarında oyununuzun temellerini göstermek ve onu unutulmaz kılmak çok önemlidir ve ayrıca ekstra yol kat edebilir ve onlara tartışacakları veya üzerinde rekabet edecekleri bir şey vermeye çalışabilirsiniz. Oyun demolarının süresi 60 saniye ve 10-15 dakika arasında değişmektedir. Fakat oyuncuyu sıkmamak için en ideal demo süresi 60 saniye olmalıdır.

  Bir anlatı oyunu değilse, diyaloğu minimumda tutmanızı da öneririm çünkü insanlar çok fazla metin okumak istemezler.

  Demo Kelimesinin Diğer Kullanımları Nelerdir?

  Demo kelimesi birçok alanda kullanılmaktadır. Demo kelimesinin diğer kullanım alanları şu şekildedir;

  • Sunum demoları
  • Hesap demoları
  • Ürün demoları
  • Eğitim demoları
  • Yazılım demoları

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 7
 • peynir alırken peynircinin tadına bakman için bıçağın ucuyla uzattığı küçük lokmalıktır demo. O oyunun kısıtlanmış içeriğini oynayabileceğiniz bir sürümü. Oyun hakkında fikrin olsun diye.

 • betanın bir öncesi

  • :)) keşke bir şey demeseydin :))) adamlar ne güzel tarif etmiş okusaydın bari demonstrieren gelen bir kelime yani tarif etmek tanıtmak :))

  • @FirariHayat ben tecrübemi anlattım :D

  • Canın sağ olsun :)

 • Oyunun deneme sürümü anlamına geliyor.

 • oyunun minik bi kısmını oynamanı sağlar. eğer beğendiysen oyunu satın alırsın vs gibi

 • Oyun demosu, bir video oyununun belirli bir bölümünü ücretsiz olarak yayınlayan bir sürümüdür.

 • deneme sürümü demek

 • Kanka kısıtlı sürüm, deneme amaçlı yapılmış, reklam gibi de düşünebilirsin.

 • Oyunun kısa hali

 • Oyunlarda demo; bir fragman demek. Oyunun bir kısmının tanıtılması anlamına gelir. Denersin ve denedeğin yere kadar oynadığın alan demo'dur..