8 ay

Oyunlarda ping sorunu ile nasıl başa çıkıyorsunuz?

Malum Türkiye'de yaşıyoruz ve internet hızımız oldukça düşük. Hızlı interneti olanlar da vardır ama oyuncuların genel sorunu ping. Peki siz internet ve ping sorunu ile nasıl başa çıkıyorsunuz?
Oyunlarda ping sorunu ile nasıl başa çıkıyorsunuz?
1 3

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Oyunlarda Ping Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

  Online oyun oynayanların en büyük sorunlarından bir tanesi ping çıkmasıdır. Özellikle savaş oyunlarının ortasında yükselen ping, oyunculara çok büyük sorunlar açmaktadır. Ping tepki süresidir. İnternet bağlantısında herhangi bir gecikme olup, olmadığını göstermektedir. Ayrıca bilgisayar ve veri transferinin ne kadar sağlam olup, olmadığını da göstermektedir.

  Ping testi sonuçları milisaniye olarak ölçülmektedir. Bu değer MS olarak ifade edilir. Oynadığınız oyunların ekranlarında MS değerini görebilirsiniz. Böylelikle oynadığınız oyunlarda MS'nin yükselip, düştüğünü gözlemleyebilirsiniz. Sağlıklı ve başarılı bir oyun süreci yaşamak için MS değerinin düşük olması gerekmektedir. MS ayarı yükselirse oyunlarda donma, kasma, karakterde hareket edememe gibi birçok problem ile karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki listede ping düşürme yollarını görebilirsiniz;

  1. Kablolu Bağlantı Tercih Edin.

  Kablolu bağlantılar her zaman kablosuz bağlantılardan bir adım öndedir. Kablosuz bağlantılar maalesef her zaman ping yükselmesine neden olacaktır. Oyunlarınızda Wi-Fi yerine ethernet kablosu kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Direkt olarak interneti aktardığınız için ping gecikmeleri yaşamayacaksınız.

  2. Oyun Sunucularını Yakın Olanlardan Seçin.

  Avrupa sunucusu olan bir oyunda Uzakdoğu sunucusunu seçerseniz çok fazla ping'e maruz kalırsınız. Her oyunda sunucu değiştirmek mümkün olmuyor fakat oynadığınız oyunda Türkiye yoksa bile ona yakın olan sunucuları seçmeye özen gösterin. Yakın sunucuda oynadığınız zaman ping yükselmesinin biraz da olsa önüne geçmiş olacaksınız.

  3. VPN Kullanmayın.

  VPN kullanmanın ping'i düşürdüğünü düşünebilirsiniz fakat maalesef öyle değil. VPN kullandığınız zaman araya başka bir sunucu sokmuş oluyorsunuz. Bu da önce VPN’e, sonra oyun sunucusuna bağlanmasına sebep olmaktadır. Yani pinginizin daha fazla yükselmesine neden olacaktır. Bu yüzden oyun oynarken VPN kullanmamaya dikkat edin.

  4. İnternet Sürücülerinizi Güncelleyin.

  Eğer yüksek bir ping yaşıyorsanız internet sürücülerini güncelleyebilirsiniz. Bunun için Windows'ta yazabileceğiniz komutlar bulunmakta. Komutlar şu şekilde; “Başlat” ve “R” tuşlarına bastığınız zaman "Çalıştır" penceresi açılacaktır. Daha kolay bir yol arıyorsanız bu pencereyi Başlat sekmesinden yazarak bulabilirsiniz. Açılan pencereye şu kodları girebilirsiniz;

  • ipconfig /release (İnternet bağlantınızı keser.)
  • ipconfig /flushdns (DNS önbelleğini temizler.)
  • ipconfig /renew (İnternet bağlantınızı geri getirir.)

  Bu komutlar ile internet sürücüsüne reset atmış oluyorsunuz. Bu işlemi tamamladıktan sonra internetinizin hızı biraz daha düzelecektir. Bu sayede ping sorununu fazla yaşamayacaksınız.

  5. İnternet Sağlayıcınıza Başvurun.

  Eğer önüne geçilemeyecek bir ping sorunu yaşıyorsanız internet bağlantınızı sağlayan destek hattını aramalısınız. Eğer bilinmeyen bir sorun var ise çözeceklerdir. Sorunları çözmek için sizi telefonda yönlendireceklerdir. Size verilen komutları birebir yerine getirmelisiniz. Müşteri temsilcilerinden bu konuda yardım almak ping sorununuzu çözecektir.

  6. İnternet Tesisatınızdaki Kabloları Kontrol Edin.

  Eğer eski bir kablo kullanıyorsanız modem ile temas konusunda sorun çıkarabilir. Ya da bir kablonun yanlış yere takılması internet sorununa neden olabilir. Bu yüzden ilk olarak kabloları kontrol etmenizi öneririz. Eğer yanlış bir kablo var ise bunu doğru yere taktığınız zaman ping sorununun önüne geçebilirsiniz.

  7. Modeminizi Resetleyin.

  Bir diğer ping düşürme yollarından biri de modemi resetlemektir. Eğer modeminizde güç kablosu, bağlantıyı yönlendirici cihazlarda varsa modem ile birlikte onları da resetlemek daha iyi olacaktır. Birkaç dakika hatta zamanınız varsa 10-15 dakika modemi kapatıp dinlendirmek ping sorununun önüne geçebilir. Tabii bu geçici bir çözüm olabilir. Eğer modeminiz eski ise daha fazla ısınacaktır ve daha fazla problem çıkaracaktır. Bu yüzden eski modeminizi, yenisi ile değiştirmenizi öneririz.

  8. İnterneti Kullanan Diğer Cihazları Kapatın.

  Aynı internet üzerinden birden fazla cihaza bağlanmak, bağlantınızı yavaşlatacaktır. Kalabalık yerlerde bu pek mümkün olmasa da oyun oynarken diğer bireylerden eğer çok önemli işleri yok ise interneti kapatmalarını rica edebilirsiniz.

  Sizin de hem telefon hem bilgisayarınızda internetiniz açık ise birini kapatmanızı öneririz. Birden fazla cihazda aynı internet kullanımı ping değerini fazlası ile yükseltip, interneti verimsiz halde kullanmanıza neden olacaktır. Tek cihazdan bağlandığınız zaman ping değeriniz düşecektir.

  Düşük MS'in İyi Bir Oyuncu Olmaya Faydaları Nelerdir?

  Düşük MS ile oyun oynamak tepki süresini hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Yüksek değerli MS oyunlarda donma, kasma, oyunun geç açılması, karakter hareketlerinin donmasına neden olacağı için kaliteli bir oyun deneyimi sunmayacaktır. Kaliteli ve iyi bir oyuncu olmak için mutlaka MS'in düşük olmasına dikkat etmelisiniz.

  Özellikle savaş oyunlarında MS'in düşük olması sizin yararınıza olacaktır. Çünkü siz düşmanı ping yüzünden geç görebilirsiniz, siz düşmanı görene kadar rakibiniz sizi görmüş ve vurmuş olabilir. MS değeri düşük olan oyuncu daha hızlı ateş eder. Düşük MS veri aktarımınızı hızlı bir şekilde yaptığı için daha kaliteli bir oyun deneyimi yaşamış olursunuz. İdeal MS seviyesini; 0-20ms arası çok iyi, 20-50ms ideal, 50-100ms arası yüksek, 100-300ms arası bilgisayarı kaldırıp atma aralığı olarak nitelendirebilirsiniz.

  Daha kaliteli, akıcı ve sorunsuz bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız yukarıdaki adımları uygulayarak ping değerinizi düşürebilirsiniz.

En İyi Kız Görüşü

 • Merhaba, sanırım ben şanslı olan tarafım. Çünkü ben neredeyse hiç o sorunla karşılaşmıyorum benim internetim çok iyi galiba. Belki bu sorunu internete sadece tek kişinin bağlanması çözebilir. Bazen bir sürü kişi internete bağlanınca bu sorun yaşanıyor. Ama tek kişi internete bağlanmasına rağmen hala bu sorun devam ediyorsa işte o zaman büyük sıkıntı ya. Ama dediğim yöntem denenebilir diye düşünüyorumm.

  • teşekkür ederim

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 5
 • Bekleterek 😄

 • Genelde en düşük pinge sahip ben oluyorum. Eğer ping problemi yaşıyorsam sorun oyunun sunucusundadır. Oynamam 😀

 • Oyun oynarken ping yükselticek tüm oygulamaları kapatırım. Birde servis sağlayıcımı ararım saolsunlar hemen düşürürler.

 • Modemi kapat aç arka planda çalışan uygulamalrı kontrol et genelde ping olmazdı olursa da isp kaynaklı olurdu

 • noping denene bilir mantıkken işe yaraya bilir

 • Oyun oynamıyorum ısıd izliyorum

  • Isıd ne ya jsbsj random o