+1 yıl

Remake nedir? Remastered oyundan farkı nedir?

Sürekli ramake ve remastered oyunlar görüyorum bunlar ne anlama geliyor? Farkları neler? Hangi oyunlara remastered deniyor bilenler yardımcı olur musunuz?
Remake nedir? Remastered oyundan farkı nedir?
1 1

Çok Süper Cevap

 • Remake Ne Demek?

  Teknoloji ilerledikçe hayatımızdaki birçok şey yenileniyor, değişiyor. Bu yenilik oyun dünyasında da geçerli oluyor. Karşımıza çıkan birçok oyun terimi kafamızı karıştırabiliyor. Remake terimi de bunlardan bir tanesidir. Remake; Çok popüler bir oyunun ve en iyi video oyununun grafiklerinin, sesinin, geliştiricinin inisiyatifine göre mekaniklerinin ve birçok unsurunun tamamen değiştirilip yeniden oluşturulmasıdır.

  Klasik bir oyunun modern halidir diyebiliriz. Video oyunu yeniden yapımları, oyunun en yeni konsollarda veya PC'lerde çalışmasını sağlamaktadır. Video oyunlarının orijinal oyuna sadık kalarak tamamen yenilenmesidir.

  Remake Oyunların Özellikleri Değişir mi?

  Bir video oyununun yeniden yapımında, oynanışa ve oyun ortamına eklenen farklı unsurlar, hatta bazen yeni karakterler ile oyun özellikleri değişmektedir. Ancak, video oyunu yeniden düzenlemelerinde olduğu gibi, yeniden yapımlar, oyunun orijinaline sadık kaldığı noktaya kadar değiştirilmektedir. Oyuna birçok yeni özelliklerde eklenmektedir.

  Çok popüler bir oyun ve en iyi video oyunu uyarlamalarından birinin mükemmel bir örneği, Final Fantasy VII yeniden remake edilmesidir. Orijinal başlıkla karşılaştırıldığında, FF VII birçok yeni eklemeye sahiptir. Ses paketleri, özellikleri değiştirilmiştir. Ayrıca ek olarak yeniden yapılanma sürümünün yükseltilmiş grafikleri de daha iyi bir deneyim sunmaktadır.

  Remake Oyun Örnekleri Nelerdir?

  Günümüzde birçok remake oyun bulunmaktadır. Yapımcılar sevilen ve en çok oynanan video oyunlarını daha iyi bir deneyim yaşayabilmek için remake etmektedir. Remake oyun örnekleri şu şekildedir;

  1. Mafia Definitive Edition: Oyundaki grafikler ve müzikler çok iyi bir şekilde moderinize edilmiştir. Mafya oyunlarını sevenler oyunun yeni halini oldukça başarılı buldular.
  2. Resident Evil 2 Remake: 1998 yılında çıkan Resident Evil 2’nin hem grafik hem de oyun tasarımı remake edilmiştir. Oyunun hayranları bu yeni oyunda oldukça büyülenmiştir.
  3. Black Mesa: Daha kaliteli kaplamalar, daha kaliteli ışıklandırma ve Source oyun motoruna sahiptir. Hikayesi de oldukça açıklayıcı bir şekilde sunulmuştur. Half-Life hayranları tarafından oldukça beğenilmiştir.
  4. Ratchet and Clank: Grafikleri, seslendirmesi ve oynanışı oldukça iyi yenilenmiştir.
  5. Demon’s Souls: Dark Souls serisinin ilk oyunu Demon’s Souls oyununun PlayStation 5’e özel olarak çıkış yapan remake yapımıdır.

  Remake ve Remastered Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Remastered eski oyunun baştan aşağıya değil de sadece bir bölümüne rötuş yapılmasıdır. Bir video oyunu remaster'ına yeni içerik eklemek zorunlu olmasa da, rötuşlanan sürüm bazen ek oyun içi içerik alabilir.

  Remastered, video oyunu yeniden düzenlemeleri tipik olarak yeniden boyanmış görsellere ve oyun içi mekaniklere sahip klasik video oyunları anlamına gelmektedir.. Ayrıca oyun içi mekanikler, klasik remaster'ın başlattığı mevcut nesil platformlar için optimize edilmiştir. Remake ve Remastered yapımlar arasındaki farklar çok fazla fark olmasa da belli başlı farklar bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Remake yapım, bir oyunun teknik ve performans yönleri üzerinde yeniden çalışmaya odaklanmıştır. Oyundaki bütün ögeleri baştan aşağı değiştirmektedir.
  • Remastered yapım, genellikle daha yeni cihazlarda iyi görünmek ve oyunu HD gibi farklı çözünürlüklere güncellemek için yapılır.


  Ayrıca daha iyi ses, seslendirme ve kontroller gibi teknik olarak iyileştirilebilecek diğer bazı şeyler de remastered alabilir. Ancak, gerçek oyunun çoğu kısmı aynı kalır. Remake oyunlara, oyunların baştan aşağı düzenlenip iyileştirilmiş, Remastered oyunlara ise oyunların güncellenmiş hali diyebiliriz.

En İyi Erkek Görüşü

 • Merhaba,
  Kısaca anlatmak gerekirse:
  Remake, eski bir oyunun yeniden/baştan yapımıdır.
  Remastered ise yine eski oyunun mekaniklerine ve içeriğine dokunmadan grafiklerini günümüz koşullarına uygun olacak şekilde cilalayıp piyasaya sürmektir.

  Remake nedir? Remastered oyundan farkı nedir?Remake nedir? Remastered oyundan farkı nedir?Remake nedir? Remastered oyundan farkı nedir?

  #Mario
  #Mario45

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 8
 • Çok popüler bir oyunun ve en iyi video oyununun grafiklerinin ve oynanışın geliştirilmesidir yeniden tasarlanmasıdır

 • Remake, bütünüyle değiştirmek anlamına gelirken remastered küçük düzenlemeler anlamına gelir.

 • Oyunu daha teknolojik olarak yeniden piyasaya sürmek gibi düşün.

 • Remastered özgünlüğünü koruyarak yeniden düzenlenen oyunlar için kullanılır. Remake ise baştan sona herşeyin yeniden yapılması anlamına gelir. Remake oyunlar yeni teknolojiye sahip olması için altyapı güncellenmesini de içerir.

 • Remastred oyun grafikleri daha iyi olur ve daha ayrıntılı remake iste oyunun hikayesi aynı olur ama grafik ve diğer her şey bambaşka olur.

 • remake sıfırdan yapmak, remastered var olanı güncellemek demek

 • Remastered şöyle olur genelde oyunun temeli, senaryosu, yapısı değişmez sadece yeniden düzenlenir. Grafik ve mekanikler açısından yenilenir, düzenlenir, zenginleştirilir zaten Kelime anlamı olarak yeniden düzenlenmiş anlamı çıkar.

  Durum Remake de ise yine kelime anlamından gidersek Yeniden yaratıldı, yapıldı demek daha doğru olur aynı oyunu tamamen farklı şekilde ortaya koyar. bazı şeyler aynı olsa bile farklı bir oyun olur.