+1 yıl

Server Ne Demek? Oyun Server'i Ne Anlama Gelir?

Oyun oynarken biri hangi server da oynuyorsun diye sordu ama ne demek istediğini anlamadım. Server ne demek ve oyun server'i hangi anlama geliyor?
0 4

Çok Süper Cevap

 • Server Nedir?

  Oyunlarda bazen bilmediğimiz kelimeler kullanılmaktadır. Bu kelimeler size farklı gelse de aslında hepsi bilinen şeylerdir. Bu neden oyun içerisinde kullanılan oyun terimlerini bilmek size artı sağlayacaktır. Server, sunucu demektir. Bir oyun server'ı istemciler veya oyuncular tarafından internet üzerinden çok oyunculu bilgisayar oyunlarını çalıştırmak için kullanılmaktadır..

  Sunucular yerel olarak ya da uzaktan barındırılmaktadır. Yerel olarak barındırılanlar yerel Intranet'tekiler tarafından erişilebilir, uzaktan barındırılanlara dünyanın her yerinden erişilebilir. Oyun sunucularında oynanabilen bilgisayar ve video oyunları ücretli olabilirler.

  Server Türleri Nelerdir?

  Birçok server türü bulunmaktadır. Bunlar yerlere göre değişkenlik göstermektedir. Server türleri şu şekildedir;

  1. Dosya Sunucusu: Dosyalara erişim sağlayan sunucudur. Dosyaları saklayıp, dağıtmaktadır.
  2. Database Server: Bir veritabanı sunucusu tipik olarak başka bir sunucu türüyle birlikte çalışır. Bu tür bir sunucu, verileri gruplar halinde depolamak için vardır.
  3. Web Sunucusu: Bir web sunucusu, şu anda baktığınız siteye güç sağlar. Bu sunucu türü, istemcilere web içeriği sunmaya odaklanır. Web sunucuları, istemcilerden “GET” ve “POST” isteklerini alır.
  4. Mail Sunucusu: Bir e-posta sunucusu, posta hizmetlerine güç sağlar. Bu sunucular, bir istemciden diğerine e-postaları alır ve verileri diğer sunucuya iletir.
  5. Proxy Sunucusu: Bir web proxy sunucusu birçok protokolden birinde çalışabilir, ancak hepsinin ortak bir özelliği vardır. Kullanıcı isteklerini alır, filtreler ve ardından kullanıcı adına hareket ederler. En popüler web proxy sunucusu türü, okul ve kurumsal web filtrelerini aşmak için tasarlanmıştır.
  6. DNS Sunucusu: Alan adlarını karşılık gelen IP adreslerine çevirmek için bir DNS sunucusu veya "Alan Adı Hizmeti" sunucusu kullanılmaktadır.
  7. FTP Sunucusu: FTP sunucuları veya “Dosya Aktarım Protokolü” sunucularının tek bir amacı vardır; kullanıcılar arasında dosya alışverişi yapmak. Bu dosyaları arşivleyen sunuculara FTP sunucu denmektedir.
  8. Game Sunucusu: Oyunlara ait verileri ve içerikleri sağlayan sunuculara denmektedir.

  Oyunlarda Server Terimi Ne Anlamda Kullanılır?

  Server terimi oyunlarda, çok oyunculu bilgisayar oyunlarını çalıştırmak için kullanılmaktadır. Her ülkenin ve her oyunun kendine özel sunucuları bulunmaktadır. Oyun sunucuları her oyuncunun girdisini alır ve işler. Internet üzerinden oynanan oyunlar sunucuya bağlanarak çalışmaktadır.

  Hangi Tür Oyunların Server'a İhtiyacı Vardır?

  Tek oyunculu oyunlar tamamen kullanıcının kendi bilgisayarında çalışmaktadır. Fakat çevrimiçi çok oyunculu oyunlar, oyuncuların daha kaliteli bir oyun deneyimi yaşaması ve oyun içerisinde kesintisiz bir oyun deneyimi yaşayabilmesi için bir server'a ihtiyaç duyarlar.

En İyi Erkek Görüşü

 • Sunucu demektir. Sen evde nasıl bir modeme, modem de apartman portuna bağlı ise oyunda bu şekilde bir bağlantı ile kendine kaynak açıyor. Sizde o kaynağa gidiyorsunuz.

En İyi Kız Görüşleri

 • Türkçesi sunucu. Bu sunucuları satın alıyorsun mesela 100 kişilik sunucu alıyorsun, bu siteninde sunucuları var. 101. Kişi girince kasıyor. Mesela geçen aylarda çok sinir oldum sitede aşırı bir kalabalık vardı sanırım soru paylaşamıyordum akşam yoğun vakitlerde ve kanser oluyordum. Şimdi düzeldi. Galiba sunucu satın aldılar.
  Senin server dediğinde mesela rus bir grup kendi sunucusunu açmıştır gider onlarla oynarsın, onun server'ında oyun biraz daha farklıdır kendince modifiye edebildiği kadar etmiştir. Öyle şeyler.

 • Server: Sunucu demektir yani bir istemci için video oyunu barındıran bir bilgisayardır. Bu sunucu türü, en sevdiğiniz çevrimiçi oyunlara güvenilir, istikrarlı ve hızlı bir bağlantı sağlar. Özel oyun sunucuları, diğer barındırma çözümlerinden daha fazla işleme, bellek ve depolama kapasitesi sunar.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

4 10
 • Server sunucu demektir

 • Kanal demek

 • Sunucu anlamına geliyor.

 • Oyun içi kanal anlamına gelmektedir.

 • Server sunucu demektir. Oynadığınız çoğu oyunun bulunduğunuz ülkede sunucuları vardır. Sunucular/serverlar internet hızınızın yavaşlamaması için, ping sorunları yaşamamanız için gereklidir. Genellikle bulunduğunuz serverda yaşadığınız bölgedeki oyuncular olur. Türkiye serveri ise Türk oyuncular, Kore ise Kore oyuncuları gibi. Fakat internet hızın çok iyiyse farklı serverlara da girebilirsin.

 • Server sunucu anlamına gelmektedir. farklı şekillerde kullanılabilir oyunların private serverleri için veyahut oyunun birden farklı konumda bulunan sunucuları için.

 • hani sanalika oyunu vardı bir ara belki bilirsiniz
  orada ada seçimi vardı
  mesela x adası bir de y adası

  arkadaşınla sözleştin x adasına gitmek istiyorsun
  ama kafan karıştı sen y adasına gittin ve arkadaşını göremedin

  işte server bu demek
  bi nevi ada seçimi
  aynı serverde olursan arkadaşında seninle aynı serverde olursa birbirinizi görebilirsiniz

 • Online oyunlarda oyuncu sayısı cogalıncs oyunda bağlantı hızı sorunu yasanmasın die sunucuda farklı hücrelere odalar acılır , bir oyun girdiğinde a sunucusundaysan bir kişi sınırı vardır onun üstğne cıkmaz buda oyunun yavaslamasını engellemek için bir önlemdir , tek sunucu yapma imkanı yok mu var ama bu seferde maliyet cok yükselir bu yüzden bu şekilde işlemler yapılır

 • Yani hangi ıp de oynuyorsun kanal yani

 • sunucu demek

 • Sunucu

 • büyük merkezi sunucu bilgisayarı

 • Server = Sunucu

  Örnek vereyim çok oyunculu bir oyun oynuyorsunuz ve bu oyunda farklı sunucular var

  Amerika Sunucusu
  Avrupa Sunucusu
  Asya Sunucusu

  ya da

  1vs1
  5e5macgelicekvarmi
  sadece10lvlustu

  Bu sunuculardan birine girip oynarsınız
  Soran kişi bunlardan hangisinde olduğunu sormak istemiştir

  • Benim arkadaşımla oynadığım bir oyunda favori 2 sunucumuz var (SonO. ve CraftR.) ben tek oynadığım zaman gelip soruyor hangi serverdesin diye bende o sırada CraftR. sunucusunda oynuyorsam ; CraftR. serverindeyim diyorum oda CraftR. serverine giriyor beraber oynuyoruz

 • Oyunun içinde ülkeler olduğunu düşün onun gibi bir şey