+1 yıl

4 mevsim, kar lastiği ve yaz lastiği aralarındaki farklar nelerdir?

4 Mevsim Lastik, Kar lastiği ve Yaz Lastiği Aralarındaki Farklar Neler?
4 Mevsim Lastik, Kar lastiği ve Yaz Lastiği Aralarındaki Farklar Neler?
 • Kar lastiğinin özellikleri neler?
 • Yaz lastiği özellikleri neler?
 • 4 Mevsim lastik nedir?

Bu üç lastik çeşidinin kullanım süresi, yol tutuşu ve lastik ömrü hakkında bilgiler verir misiniz?
1 2

Çok Süper Cevap

 • 4 mevsim, kar lastiği ve yaz lastiği aralarındaki farklar nelerdir?

  4 mevsim, kar lastiği ve yaz lastiği aralarındaki farklar nelerdir?

  Selamlar, 4 mevsim lastikleri diğer mevsimlik lastikler ile aradaki farkı ortadan kaldırmaya yarayan bir lastik türüdür. Böylelikle tüm araçlarda kullanılan yılda iki kere lastik değiştirmek zorunluluğu ortadan kalkıyor. Böylelikle sürücüler için bir külfet olan bu işlem hem zamandan hem de masraftan tasarruf sağlıyor.

  Peki, 4 mevsimli lastiklerin özellikleri nelerdir?

  4 mevsim, kar lastiği ve yaz lastiği aralarındaki farklar nelerdir?

  4 mevsim lastikler genelde ileri düzey sürüş içinde değil. Daha çok orta ölçekli sürüş ve sürücüler için tasarlanmıştır. Daha çok şehir için tavsiye edilen bu lastikler zorlu hava ve yol koşullarında beklenen verimi sağlayamayabilir. O yüzden gidilecek yol ve arazi şartları göz önüne alınarak lastik seçimi yapmakta fayda var. En büyük avantajı ise; kullanılan kauçuk malzeme ile daha uzun ömürlü kullanabilmenizdir. 4 mevsim lastikler direksiyon hâkimiyeti konusunda sizi zorlayabilir. Fakat yol tutuş konusunda gayet iyidir. Dediğim gibi yüksek sıcaklık düşüklüklerinde problem yaşayabilirsiniz. 4 mevsim lastiklerin kullanım süresi daha sık olduğu için 3 sezonda bir değiştirmesi uygun görülmektedir.

  Yaz lastiğinin özellikleri nelerdir?

  4 mevsim, kar lastiği ve yaz lastiği aralarındaki farklar nelerdir?

  Yaz lastikleri genel yüksek ve ileri sürüş tekniği gelişmiş sürücüleri tercihidir. Sadece sürücüler için değil tabi ki. Bu donanıma sahip tüm araçlar için özel üretilmiştir. Aracın hem çevikliğini hem de performansını artırmaktadır. Kullanılan kauçuk ve lastiğe verdiği desenler bunun en büyük etkenidir. Yaz lastikleri sıcak havalarda ve yüksek asfalt sıcaklarından daha geç ısınıyor ve daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Yaz lastiklerinde 5 senenin üstünde kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

  Kış lastiğinin özellikleri nelerdir?

  4 mevsim, kar lastiği ve yaz lastiği aralarındaki farklar nelerdir?

  Kış lastikleri genelde hava sıcaklıkları 6 derecenin altına düşülen ortamlarda tercih ediliyor. Kış lastikleri daha sert ve yoğun hava koşullarında tercih edilir. Daha derin diş derinliğine sahip olduğu için daha sıkı yol tutuşu sağlar. Sürücüler içinde daha güvenli bir sürüş sunar. Kış lastiklerinin sırt deseninde kılcal damarlı ve dış bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, gizli buzlanma ve mıcırlı yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastiklerinin tavsiye kullanım süresi ise 4 sezondur. Bu dışında lastik verimi düşecektir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • Hiç fark yok

 • Yaz lastiği sert kış lastiği yumuşak kış lastiği yazın öter dört mevsimde randıman vermez

 • Sadece ticari satış hilesi mevsimlik lastiğin yazlıktan bir farkı yok. Kış lastiğinin özelliği soğuk havalarda yapısı gereği sertleşmemesi. Yaz lastiği 10 derece ve altındaki sıcaklıklarda özelliğini yitirir.

 • yaz lastiğinin hamuru serttir yüksek sıcaklıklarda işe yarar hava soğumaya başladıkça dahada sertleşir ve yol tutuşu sıcaklık düştükçe azalır.
  kış kastiğininde hamuru yumuşaktır bu yüzden düşük sıcaklıklarda sertleşme az olduğundan daha düşük sıcaklıklarda karda falan daha iyi tutar.
  4 mevsimde ne çok sıcakta ne çok soğukta orta yumuşak hamurdur. ne yaz lastiğinin yerini tutar nede karda kış lastiğinin yerini tutar... ılıman yerlerde iyidir.
  bende yazlıklar vardı karda patinaj yapıp duruyordu kış lastiği aldım sanki karda değilde yaz lastiğiyle ıslak zeminde gider gibi iyi tutjyordu...

  • yarışmamıymış bu 😀😀😀

 • 4 mevsimle karda sürdüm kayma yaptı maceraya gerek yok siz sürmeyin

  • Ee sonuç ne?

  • 4 mevsim lastik kazandım umarım 😂