+1 yıl

73/C Trafik Cezası Maddesi Nedir? Ne Kadar?

Selam, geçen gün babam ceza yemiş, yeni geldi bilgileri. 73/C trafik cezası maddesi nedir, ceza ücreti 2021'de ne kadar bilen var mı? Bir ceza geldi, tabiri caizse boru gibi; bunu nasıl öderiz bilmiyorum, bir yanlışlık yapmış olabilirler mi? :D
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • 73/C Trafik Cezası Nedir?

  73/C cezası trafikte en çok karşılaşılan cezalardan bir tanesidir. 73/C trafik cezası, araç hareket halindeyken telefon veya benzeri bir iletişim aracının kullanılması uygulanan cezadır. Araç hareket halindeyken telefonla konuştuğunuz taktirde idari para cezası ve ceza puanı verilir.

  2021'de 73/C Trafik Cezası Ne Kadar?

  İdari para cezaları her sene değişmektedir. Geçtiğimiz sene 73/c cezasının tutarı 235 TL olarak uygulanıyordu. Yani araç hareket halindeyken iletişim aracı kullanırsanız 2020’de 235 TL ceza ödemeniz gerekiyordu. Bu ceza da her ceza gibi 2021 yılında güncellendi ve 73/c trafik cezası 2021 yılı için 314 TL olarak belirlendi.

  73/C Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Var mı?

  Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin “Para Cezalarının Ödeme Süresi” başlıklı 165. Maddesinde, tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi halinde dörtte bir oranında indirim yapılır denilmiştir. Yani cezanızı size tebliğ edildikten itibaren 15 gün içerisinde öderseniz %25’lik bir indirim uygulanır. Her trafik cezasında olduğu gibi 73/c trafik cezasında da erken ödeme indirimi yapılır.

  73/C Trafik Cezası Maddesi Nedir? Ne Kadar?

  2021 yılında 73/c trafik cezasının 314 TL olduğunu belirtmiştik. Cezayı 15 gün içerisinde ödemeniz halinde %25’lik bir indirim uygulanır ve 235.50 TL ödersiniz.

  Ayrıca Bkz: HGS İhlali Cezası Ödeme Yolları Nelerdir?

  73/C Trafik Cezasına İtiraz Edebilir miyim?

  Trafik cezalarına karşı mahkeme açarak itiraz edebilirsiniz. Bunun için trafik cezası dilekçesi yazmanız yeterli olacaktır. Daha sonrasında ceza mahkeme tarafından değerlendirilir ve sonuca bağlanır. Eğer haksız bulunursanız mahkeme masraflarınızı da ödemeniz gerekir.

  73/c ceza maddesi nedir ve trafik cezası 73/c ne kadar sorularına yanıtladım, umarım işine yaramıştır.

En İyi Kız Görüşü

 • Bildiğim kadarıyla seyir halindeyken telefon falan kullanınca geliyor. Kullanmadığınızdan eminseniz araştırın biraz. Yanlışlık yapılmış olabilir. Bana da şehir dışında hiç bulunmadığım bir şehirden hız cezası gelmişti. Hata olmuş olabilir, daha kötüsü plaka kopyalanmış olabilir. Arkasını arayın.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 2
 • Ya made ismi bilmemde cezayı söylersen neden yediğini derim ama miktar demen lazim

 • Bizede durmadan ceza geliyor bilmiyorum abimden 2 ayda 3 defa geldi vyh

 • Kanka Google’da arasan bunu daha mantıklı değil mi? Türk ceza kanunu muyuz biz, anayasa maddesince yazılan cezalar mıyız biz