+1 yıl

Araba Cam Filmi Numaraları ve Seviyeleri Nelerdir?

Selam arkadaşlar,
Arabaya cam filmi taktırmak istiyorum ama hangisini taktırsak ceza yemeyiz? İnternette bir ton seviye ve numara var. Araba cam filmi numaraları ve seviyeleri nelerdir? Hangisini taktırsak ceza almayız bilen var mı? Yardımcı olabilir misiniz?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Araba cam filmleri, güneş ışınlarının yansımasını engelleyen kaplamalardır. Son zamanlarda oldukça popüler bir aksesuar haline gelen cam filmleri ile ilgili birçok konu merak ediliyor. Araba cam filmleri numaraları ve seviyeleri nelerdir ve araba cam filmi yasak mı gibi sorular araba kullanıcıları tarafından çok merak ediliyor, ben de elimden geldiğince bu sorulara yanıt vermeye çalışayım.

  Araba Cam Filmi Numaraları ve Seviyeleri Nelerdir?

  Cam Filmi Numaraları Nedir?

  Cam film numaraları 1,2,3 ve 4 olarak isimlendirilir. Her numaranın belli bir oranda görüş yüzdesi vardır. Hepsini tek tek açıklayayım.

  1 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç?

  1 numara cam filmi, görüş yüzdesi en fazla olan cam filmi numarasıdır ve %85 görüş sağlar. Işığı en fazla geçiren cam filmi numarası 1 numaradır.

  2 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç?

  2 numara cam filmi, görüş yüzdesi 1 numara cam filmine göre daha düşük, 3 ve 4 numaralı daha yüksek bir görüş sağlamaktadır. 2 numara cam filmin görüş yüzdesi %70’dir. 1 numara cam filminden sonra en fazla ışık geçiren cam filmi numarasıdır.

  3 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç?

  3 numara cam filmi ise görüş yüzdesi olarak 1 ve 2 numaralı cam filmlerinden daha düşük ama 4 numaralı cam filmine göre daha yüksektir. 3 numara cam film görüş yüzdesi %55’tir.

  4 Numara Cam Filmi Yüzde Kaç?

  Cam film numaraları arasında en az ışık geçiren ve görüş oranı olan numara 4 numaradır. %40 görüş durumu olan cam film, %60 oranında içeriyi göstermiyor.

  Araba Cam Filmi Numaraları ve Seviyeleri Nelerdir?

  Cam Filmi Taktırmak 2021'de Yasak mı?

  Yönetmeliğe göre belli standartların dışında cam filmi kullanmak yasaktır. Ancak R43 camlar yasaktan muaf tutulur. R43 dediğimiz camlar kendiliğinden filmli olan camlardır ve görüşü engellemez, bu yüzden yasak değildir.

  Bunun dışında yönetmeliğe göre, sürücünün en az 180 derecelik açı ile %70 görüş durumu istenir. Kısacası, görme durumunu %30 veya fazlasında etkileyecek olan cam filmleri yasaktır ve para cezası ile cezalandırılır.

  Bu durumda, %85 görüş sağlayan 1 numara cam filmi ve %70 görüş sağlayan 2 numara cam filmi yasak değildir. Ancak %55 görüş sağlayan 3 numara cam filmi ile %40 görüş sağlayan 4 numara cam filmi yasaktır.

  Cam Filmi Taktırma Cezası 2021’de Ne Kadar?

  %70 görüş durumundan daha az görüş sağlayan cam filmlerinin yasak olduğunu belirtmiştim. Eğer 3 numara ve 4 numara cam filmi kullanırsanız yani görüşünüz %70’ten az olursa ceza ödemek durumunda kalırsınız. 2021 cam filmi cezası 314 TL’dir. Cezanın indirimli hali ise 235,50 TL’ye denk gelmektedir. Ayrıca ehliyetinize 20 ceza puanı ceza uygulanır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 5
 • 1, 2, 3 ve 4 numara cam seviyeleri kullanılıyor

  • 1 numara camı sorunsuz kullanabilirsin ceza yemezsin çünkü görüşü engellemiyor
  • 2'yi de sınırda olmasına rağmen aynı şekilde kullanabilirsin fakat bu biraz koyu olduğu için az miktarda bile olsa geceleri görüşü engelleyebilir
  • 3 ve 4 kesinlikle yasak ve araç muayenesinden de geçemezsin ceza alirsin

  En sorunsuzu 1 bunu yaptırırsan hiç bir sorun yaşamazın :)

  • *yaşamazsın

 • cam filmi yasak değil benim içli dışlı kaplı göremezsin içersini bişey demiyorlar

 • Ön cam kesinlikle yasak. 1 ve 2 numaralı filmi ön cam hariç tüm camlara taktırırsan ceza yazmazlar. Muayeneden hafif kusur olarak geçer. 3 ve 4 yasak.

 • Cezası yok ama 1 en düşük 2 orta seviye 3 ise en karanlık olanı ama ön cama yaptırma ona ceza yazıyolar

 • 5 diye biliyorum 6 da olabilir ben 3 taktım henüz bir ceza yemedim

 • 0 ve 1 okdir