+1 yıl

Araba kendi kendine gaz veriyor, nasıl çözerim?

Araba Boşta Giderken Veya ben gaz Vermezken Araba Kendi Kendine 2 bin devire Çıkıyor Sonra Düşüyor Sonra Yine Çıkıyor Ama ben Hiç bişey Yapamıyorum Nasıl Bunu çözebilirim Pahalıya Patlar Mı Bana
1 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Araba Neden Kendi Kendine Gaz Verir?

  Araba kendi kendine gaz verdiğinde, genellikle mekanik bir arıza veya elektronik bir sistem hatasının belirtisi olabilir. Mekanik sorunlar, gaz kelebeği veya hız kontrol sistemlerindeki takılma veya dengesizlik gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Elektronik hatalar ise araçtaki sensör veya kontrol modüllerindeki sorunlardan kaynaklanabilir. Her iki durumda da, istenmeyen hızlanma potansiyel bir tehlike oluşturur. Bu sebeple aracın hemen güvenli bir yere çekilerek bir uzman tarafından incelenmesi gerekmektedir.

  Araba kendi kendine gaz veriyor, nasıl çözerim?

  1. Arızalı Gaz Kelebeği Konum Sensörü

  Gaz Kelebeği Konum Sensörü (TPS), aracınızın yakıt yönetim sisteminin önemli bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. Gaz kelebeği plakasının konumunu takip eder ve bu bilgiyi Motor Kontrol Modülüne (ECM) bildirir. ECM daha sonra bu verilere göre hava-yakıt karışımını ayarlar. Eğer TPS düzgün çalışmıyorsa, ECM'ye yanlış sinyaller verebilir. Bu, istenmeyen hızlanmayla beraber aracın öngörülemeyen şekilde davranmasına neden olabilir.Sorunu çözmek için bir yetkili servisten yardım alabilirsiniz. Bu durumda TPS'yi incelemesi ve direncini, voltajını ve sinyal tutarlılığını test ederek arıza tespiti yapabilirler.

  2. Cruise Control - Hız Sabitleme Problemleri

  Aracınızın hız kontrol sistemi devreye girerse veya ona bağlı herhangi bir parça kırılırsa , istenmeyen hızlanmalara neden olabilir. Sorunu çözmek için bir tamircinin hız sabitleyici modülünü, anahtarları ve kabloları incelemesi gerekebilir. Sorunun giderilmesi, hız sabitleyici modülünün değiştirilmesini, hasarlı kabloların onarılmasını veya hatalı anahtarların değiştirilmesini içerebilir.

  3. Sıkışmış veya Hasarlı Gaz Pedalı

  Seyir halindeyken aracınız herhangi bir müdahalede bulunmadan hızlandığını fark ettiniz. Bunun nedeni gaz pedalının sıkışması veya kırılması olabilir. Öncelikle bazen paspaslar öne doğru kayabilir ve kendilerini gaz pedalının altına sıkıştırmalarından kaynaklı kontrolü etkiler ve istenmeyen hızlanmaya neden olabilir. Paspasınızın düzgün bir şekilde sabitlendiğinden ve pedala temasının olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır. Bu sorunu gidermek için öncelikle pedalda herhangi bir hasar, tıkanıklık veya aşınma ve yıpranma olup olmadığını kontrol edin ve yetkiliye bildirin. Engelleri kaldırmak sorunu kısa süreli çözebilir durum tekrarlanırsa sorun pedalın kendisinin hasarlı olmasından kaynaklanır ve değiştirmeniz gerekebilir.

  4. Yazılım Problemleri

  Son dönemde gelişen teknoloji ile modern arabalar, hızlanma da dahil olmak üzere farklı işlevleri yönetmek için gelişmiş bilgisayar sistemleri kullanır. Bir yazılım hatası veya arızalı bir bilgisayar bileşeni varsa, istenmeyen hızlanmaya neden olabilecektir. Aracın bilgisayar sistemindeki sorunu belirlemek için bir yetkili ile görüşmeniz gerekir. Sorun, teşhise bağlı olarak yazılımın güncellenmesi, arızalı bir sensörün veya tüm bilgisayar modülünün değiştirilmesiyle çözülebilir.

  5. Arızalı Gaz Kelebeği Gövdesi

  Gaz kelebeği gövdesi, aracınızın hava giriş sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Motora giren havayı kontrol eden gaz kelebeği plakasını içerir. Gaz kelebeği gövdesi düzgün çalışmıyorsa, motorun yanlış miktarda hava almasına neden olarak istenmeyen hızlanma gibi sorunlara yol açabilir. Bileşenin performansını iyileştirebilecek tortuları veya kalıntıları gidermek için gaz kelebeği gövdesi temizliği yapabilirler. Gaz kelebeği gövdesi hasar görmüş veya aşırı derecede aşınmışsa, yenisiyle değiştirerek arıza giderilebilir. Bazı durumlarda, aracın ECM'sinin yeni gaz kelebeği gövdesiyle doğru şekilde çalışması için yeniden programlanması gerekebilir .

  6. Hatalı Rölanti Hava Kontrolü

  Aracın motor yönetim sistemindeki Rölanti Hava Kontrolü (IAC) valfi arızalıysa, istenmeyen hızlanmaya yol açabilir. IAC valfi, motor rölantideyken gaz kelebeği plakasını atlayan hava miktarını düzenlemekten sorumludur. Bu, motorun rölanti devrini korumaya ve sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Ancak, IAC valfi düzgün çalışmıyorsa, yüksek devir, düzensiz rölanti, stop etme veya düşük yakıt verimliliği gibi sorunlara yol açabilir. Bu tür arızaların sebepleri, valf üzerinde biriken karbon birikintileri, elektriksel sorunlar veya valfin yıpranması gibi faktörlere dayanabilir. Sorun giderilirken, valfin ve elektrik bağlantılarının incelenmesi, voltaj ve sinyal testlerinin yapılması gibi adımlar atılabilir.

  Arabam Kendi Kendine Gaz Veriyorsa Ne Yapmalıyım?

  Eğer kullanmakta olduğunuz arabanız kendi kendine gaz veriyorsa, öncelikle çevre ve kendi güvenliğinizi sağlamak amacıyla acil önlemler almalısınız. Hemen motoru kapatmalı ve gerekirse gaz pedalının takılıp takılmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer sorun devam ederse, aracınızı güvenli bir yere çekebilir veya çekici çağırabilirsiniz. Ardından, bir uzman servise başvurarak aracınızdaki sorunun kaynağını tespit ettirmelisiniz. Bu, potansiyel tehlikeleri önlemek ve güvenliğinizi sağlamak açısından önemlidir. Arabanız kendi kendine gaz veriyorsa bazı adımları takip ederek olası bir tehlikenin önüne geçebilirsiniz. Bu adımlar;

  • Yavaşça ama sıkıca fren uygulayın
  • Kontrolü geri kazanmak için aracınızı Boşa (N) alın
  • Acil Durum Frenini kullanın
  • Tehlike ışıklarınızı açın
  • Aracı güvenli bir konuma sürün ve trafiği etkilemeyecek noktada durun
  • Motoru kapatın
  • Olayı bildirerek, profesyonel birinden yardım isteyin

En İyi Erkek Görüşleri

 • @fafur üstadın söyledikleri sebepler mantıklı, ecu ihtimali en düşük olanı. bunlara ek emme manifold contasından hava kaçırıyor olabilir (vw 1.6 motorsa çok yüksek ihtimal) fren vakum hortumları, emme boruları özellikle akışmetrenin önündekileri kontrol etmek lazım kaçak çatlak yırtık olabilir. Km 200bin üzeriyse manifold contasına yoğunlaşın. Son olarak boğaz kelebeği temizlik ve adaptasyonunu yaptırın.

 • Muhtemelen gaz ayarı gaz sensöründe sorun vardır acilen ustanın görmesi gerek çok büyük sorun olmasa da çözülmesi gerek fiyatının aşırı pahalı olacağını sanmıyorum ya geçmiş olsun.

  • Ama Bazen Oluyor Hep Değil Bu gün İse Giderken Olmadı ama Dün Beni neredeyse Kaza Yaptiticakti Garip Bı Olay Eski Araba Tabi Bı sanayiye Gitmek Lazım Full Bakım Yapmalıyım Teşekkürler

  • Anladım evet acil bakım ve bir ustanın görmesi şart rica ederim.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Erkekler Ne Diyor

(3)
 • Kanka bunun birden fazla sebebi olabilir, kesin şu diyemem sen ustaya gene bir göster.

  • Bu sorun Çok Sıkınti Bisey Mi Yani Bana Maddi anlamda Çok sıkıntıya Sokabilir Mi

  • Motorda falan sorun olacağını sanmıyorum fazla strese girme bence ama ustaya da götür ihmal etme.

  • Eywallah başkan teşekkürler

 • Gaz pedalı sensörü, hava akış metre, tesisat veya ECU kaynaklı olabilir. İyi bir oto elektrikçi sorunu çözer.

  • Neyden kaynaklı acaba emanet araba bide

  • Elektriksel bir sorun. Bu saydığım yerlerden çıkması muhtemel.

  • Akü bitmeye yakın Olabilir Mi Acaba geçende gece Eve geldiğimde Arabanın İç Aydınlatmasıni açık Unutmuştum 5-6 saat yanmış Öyle Sabah Kapattım

  • Hepsini Göster
 • Muhtemelen reno eski araba gaz ayarındandır