+1 yıl

Araba Nasıl Sürülürse Zarar Görür? Zarar Veren Şeyler

Arkadaşlar arabayı nasıl kullanırsak zarar görür ve parça olarak hangi parçaları zarar görür? Bu benim için cok onemli.
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Arabaya Zarar Veren Hareketler ve Sürüş Tarzları

  Araç kullanımının uzun vadeli sağlığı ve performansı için dikkat edilmesi gereken temel unsurlar arasında, ani ve dikkatsizce yapılan manevralardan kaçınma, fren sistemine ve lastiklere özen gösterme, aşırı hızlı sürüşlerden kaçınma, düşük devirli ve yavaş hızlı kalkışlar yapma gibi faktörler yer almaktadır. Araçtan anormal duman çıktığında hemen müdahale etme, gösterge işaretlerini takip etme, düzenli araç bakımını sağlama ve gereksiz yükle aracı aşırı yormamak da uzun ömürlü bir kullanım için önemlidir.

  Araba Nasıl Sürülürse Zarar Görür? Zarar Veren Şeyler

  1. Çukurlardan Hızlı Geçmek

  Çukurlardan hızlı geçerken lastiğe zarar verme ihtimaliniz çok yüksektir. Hatta lastiğiniz patlayabilir de rot balans ayarı, süspansiyonunuz hasar alabilir. Çukurlardan hızlı geçmek isterken direksiyon hakimiyetinizi kaybederek herhangi bir kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Çukurlu bir yolda ilerlerken yavaşlayın ve dikkatli olun. Olası bir hasarın etkisini böylece en aza indirgeyebilirsiniz.

  2. El Frenini İndirmeyi Unutmak

  Arabayı park ettiğinizde el frenini indirmeyi unutmanız arabaya zarar veren hareketlerden biridir. Arabanız park konumunda olsa da el frenini indirmeniz oldukça önemlidir. Çünkü tekerlekleri tutan ve şanzıman üstündeki baskıyı azaltmak açısından el frenini indirmeyi unutmamak gerekir.

  3. Engebeli Yollarda Hızlı Sürmek

  Engebeli yollarda hızlı sürmek aynı çukurlardan hızlı geçmek gibi aracın süspansiyonuna ve direksiyon ayarlarına zarar verebilen hareketler arasındadır.

  4. Araç Giderken Geri Vitese Takmak

  Araç giderken geri vitese takmak arabanın şanzıman sistemine hasar bırakmaktadır. Acele ile geçiş yapmak yerine önce aracı durdurup sonrasında geri vitese takmak aracınızı koruyacaktır.

  5. Araçtan Duman Çıkarken İlerlemek

  Aracınızla seyir halindeyken duman çıktığını fark ettiyseniz hemen uygun bir noktada durarak sağa yanaşmalı ve kontağı kapatmalısınız. Araçtan duman çıkarken ilerlemek oldukça tehlikeli bir durum yaratabilir. Eğer deponuzun yakıtı azsa, parçaların aşırı ısınmasına ve arızalanmasına neden olabilir. Yakıtın tamamen bitmesi durumunda yakıt pompanız, yakıt sisteminiz ve katalitik konvertörünüz hasar görebilir.

  6. Gösterge İşaretlerini Dikkate Almamak

  Gösterge ekranını dikkate almanız oldukça önemlidir. Aracınızda olan herhangi bir arızayı ilk olarak size bildirecektir. Motor kontrol ışığına, aküye, soğutma suyuna, hava yastığına ve yağ ikaz lambalarına dikkat edin.

  7. Sürekli Fren Kullanmak

  Aracınız ile dur-kalk trafikte ya da yokuş aşağı indiğiniz bir yoldaysanız sürekli fren kullanmanız frenlerinizin aşırı ısınmasına sebep olabilir. Bu da durdurma güçlerini azaltacaktır.

  8. Sert Frenler

  Sürekli fren kullanmak gibi sert ve ani frenler de arabaya zarar veren hareketler ve sürüş tarzı olarak bilinir. Ani fren kullanmak yerine vites düşürerek yavaşlamanız daha doğru olacaktır.

  9. Soğuk Motoru Devirli Kullanmak

  Arabanın motorunu çalıştırdıktan sonra birkaç dakika rölantide bırakarak motorun ısınmasını beklemelisiniz. Bu durumda motor ısınacak ve yağ sirkülasyonunu devreye sokacaktır. Motor soğukken aracı devirli kullanmak motor parçalarında aşınma yaratabilir. Soğuk motoru devirli kullanmak yerine motorun ısınmasını bekleyin. Böylelikle motorunuz daha rahat devir alacaktır.

  10. Araca Ekstra Yük Eklemek

  Araca ekstra yük ekleyerek ağırlaşması süspansiyonu ve fren üzerindeki baskıyı arttırmaktadır. Bu durumda aracınıza zarar vermemek adına bagajınızı boş tutmanız gerekmektedir. Her yere taşımanıza gerek olmayan eşyaları belirleyerek ekstra yüklerden kurtulabilirsiniz.

En İyi Erkek Görüşleri

 • pati diye tabir edilen patinaj zararlıdır.Düşük devirde gaza haddinden fazla basmak.Radyatörün de su kalmamış veya azalmış aracı sürmek çok zararlıdır.Kalkışlarda yarım debriyaj ile kalkış yapmak zararlıdır.Nedenlerine gelince pati ve debriyaj baskı balatanın ömrünü azaltır.Zamanla balataların aşınarak bir gün tamamen biter ve yolda kalırsın.su kalmamış ise hararet yapar.O şekilde devam edersen yatak sarma denilen olay meydana gelir ver araç oracıkta kitler kalır.Motor rektefeye girer ağır bir masraf buda.Gaza fazla yüklenirsen araç boğar motorun ömrü azalır.Hatta düşük devirde gaza fazla basarak gidersen boşa aldığında stop eder.Felan fistan say say bitmez :))

  • Birsey sorucam önemli.2 gun boyunca arabayı bir erkek arkadasıma verdim 2 gun onla beraber gezdim arabayla.Cok aşırı hız ve fren yapıyordu.2 defa el freni cekerek dondu 2 defada Sıfır çizdi.Cok ama cok pismanım birdaha boyle 1 sey olmuyacak.Arac zarar gorurmu cok korkuyorum masraf cıkar diye :S ?

  • illaki zararı var.Onlar sıklıkla yapılırsa yakın zamanda arıza verir.Lastilerin dişlerini yer.Zamanla frene bassa bile kayar gider.Aşırı hızın araca zararı olmaz.Ani frenlerde aracın kayması zararlı.Fren balataları ve lastikleri aşındırır.

  • Yani kırmızı ışıkta beklerken yeşil yanar yanmaz cok seri 1 sekilde kalkış yapıyordu hızlı araba sürüyordu bunların zararı yokmudur?

  • Hepsini Göster
 • Debriyaja basmadan vites atarsan vites kutusunu dagitirsin araba parasinin ceyregi kadar parani yer

  kalkislarda fazla gaz verme

  cukurlarda cidden yavas git rot balans ayari kacarsa bir 500 tl yer ayar icin

  Ayni viteste fazla devir yukseltme yukseldimi vites at

  motoru fazla zorlama fazla max speed deneme gerekirse hic yapma

  vites bostayken de fazla gaz verme

  bu ve benzeri seyler iste

  • Eyvah bundan 2 gun once hızlı giderken cok kotu arabanın altı yere carptı fena ses cıktı birsey olup olmadıgını nasıl anlarım acaba?

  • araba hic calısmezkende vites attırmak bu dedıgıne dahilmidir?

  • hayır arabanın altı değilde diyelimki hızlı gidiyorsun bir cukura girdin vurdun tekerleği o zamn yani tekerleğin yarısı ya da yarısına yakın cukurun içinde iken vurdugunda yani

 • Kimin Çabini yakacaksin kanka ? şu yap desek yapamazsın sen en iyisi marjjı uzun uzun bas marj motorunu yaka bilirsin sonra kalkışta (Kalkış yapabiliyorsan ) teprajı bir anda bırak ama baya sarsıla blirsin bunu yaparken kemeri takmayı unutma araba ne marka ?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 11
 • devirli kullan.. otomatikse boşa alma.. düz vitesse durduğunda ayağını debriyajda çok tutma.. yarım debriyaj yapma.. motor soğukken yüksek devirlere çıkma ;)

  • Kaçıncı devirden sonrası tehlikeli peki?

  • 2,500 3,500 devir aralığında vites değiş en fazla.. motor soğukken hemen hareket etmemeyede çalış pistonlarda yağ akışı gelmesi gecikir sürtünmeden yıpranır.. tabi yeni araçlar bu konuda çok sağlamlar ama önlemlerde her zaman iyidir..

  • Ben arabayı bir erkek arkadasıma verdım 2 gun boyunca o kullandı.Çok ani kalkış anı hız yaptı.. Sonra 2 şer defa sıfır cizdi ve el freni cekik döndü.Cok pişmanım verdigime 2 gunde bile olsa zarar gormusmudur araba?

  • Hepsini Göster
 • zamanında doğru vitesleri kullanmazsan.

 • 2 viteste devrinin üstünde bağırtarak kullanırsan, çukurlara hızlı girersen, kasislerde yavaşlamazsan motorunda amortisörlerin de içine edersin. Vites değiştirirken debriyaja tam basmadan yükseltmeye kalkarsan dişlileri bozabilirsin. Neden sordun kimin arabasını bozacaksın :D

  • Benim arabam var ondan sordum ona gore kullancam birsey sorcam.El freni cekerek donmek ve sıfır çizmek arabaya zarar verir mi?

  • :))) Sen deli misin bayan olarak neden öyle birey yapacaksın:))) Ayrıca araba markası ne? :)) Canım sıkkındı güldürdün sağol :))

 • Nasil bir arac kullaniyorsun?

  • ford focus 1 HB kasa ?

 • Arabayi kaldirdiktan sonra sol ayagini kaldirip kenara koymazsan, debriyajin ustunde tutarsan farkinda olmadan biraz devriyaja bsarsin ve baski balatayi bitirirsin. Genelde sanayide denk geldigim bayan suruculerden bu arizayi dinliyorum hep. Bayan iste adi ustunde napacan mecbur

  • Peki el freni cekerek donmek ve sıfır çizmek? Bunlarıda yorumlarmısın 2 gün boyunca surekli bunları yaptım birdaha yapmamayı dusunuyorum pişmanım cok araca masraf cıkarmışmıyımdır?

  • El freni yarim cekilmis durumdayken baya gezdiysen sikinti olabilir ama oyle sifir cizmeyle el freni cekmeyle bisey olmaz korkma. Ben her kavsakta yan veriyorum falan hic bisey olmuyo. Ama aferin sevdim seni. Arabayi inek gibi surmeyeceksin adeta arabanla seviseceksin ya

  • Yok ben kullanmadım erkek arkadasım kullandı.2 gun boyunca ona verdim beraber gezdik en cok sunları yaptı anlatıcam simdi cok korkuyorum masraf cıkarmı diye ya da arabanın motoruna falan zarar vermişmidir diye. 2 defa el freni cekerek dondu 2 defa sıfır çizdi ve ani hız ani fren yüksek hız yaptı :S

  • Hepsini Göster
 • Bu başlı başına bir 4 sene demek. Daha keskinleştir soruyu

 • sürekli yarım debriyaj kullanımını alışkanlık haline getirmek genellikle kızlar yapıyo balatayı aşındırır

 • Al bir de buradan yak :D

 • Ani fren,ani kalkış..

  • Ya ben arabayı bir erkek arkadasıma verdın benım yanımdayken kullandı.2 gun boyunca o kullandı ama cok aşırı ani kalkış v.s. yaptı.Cok pişmanım verdigime bidaha hıc olmuyacak boyle 1 sey.Acaba 2 gunde bile olsa zarar gormusmudur araba?

 • Arabayı devrinde kullanmazsan motora zarar verirsin

  • Mesela ne gibi? hız yaparken mi oluyor bu?

  • Arabayı bayıltmamak lazım, yüksek viteslerde, düşük hızla gitmemek lazım. Düşük viteslerde de arabayı bağırttırmamak lazım. 3000 3500 max 4000 devir gibi vitesi yükseltmek lazım. 2500 devir altına inince vitesi düşürmek lazım.

 • Sen bildiğin tez konusu sormuşsun.

 • Hiç fren kullanmadan sür. Baya bir zarar görür çarpınca