7 ay

Araba radyatörü nedir? Nasıl çalışır?

Araba radyatörü nedir ve nasıl çalışır?

Araba radyatörü nedir? Nasıl çalışır?
2 0

Çok Süper Cevap

 • Araba motoru sürekli ısı üretir bu ısı zamanla motora zarar vermesin diye arabada su ile soğutma yapılır.

  Su soğutması motoru sürekli soğutabilsin diye motor kısmında su dolaşım sistemi vardır.

  Arabanın su bölümündeki su motora gider ve ısınır oradan radyatöre gelir.

  Radyatör eski okullarda bulunan bir kalörifer peteği gibidir ama daha küçük ve ince arabanın en önünde olur ve radyatörün önünde bir fan olur genelde. Araba yolda giderken önünden gelen hava fan yardımının da etkisiyle radyatördeki ince metale değerek içindeki suyun soğumasına sebep olur. soğuyan su tekrar motora gider ve ısınıp tekrar soğumaya radyatöre gelir.

  Bu döngü sayesinde motor ısısı belli bir seviyede tutulur.

En İyi Erkek Görüşü

 • Araba Radyatörü Nedir? Nasıl Çalışır?

  Çoğu kişi radyatör adını duymuş olsa da amacının ve öneminin farkında olmayabilir. En basit ifadeyle radyatör, bir aracın soğutma sisteminin merkezi bileşenidir. Birincil işlevi, bir araç motorunun sıcaklığını izlemek ve düzenlemek ve aşırı ısınmasını önlemektir.

  Radyatörler motordaki ısıyı ortadan kaldırmak için çalışır. İşlem, motorun ön tarafındaki termostatın aşırı ısıyı tespit etmesiyle başlar. Daha sonra radyatörden soğutma sıvısı ve su salınır ve bu ısıyı absorbe etmek için motora gönderilir.

  Sıvı aşırı ısıyı aldığında radyatöre geri gönderilir, radyatör de radyatöre hava üfleyerek onu soğutur ve ısıyı aracın dışındaki havayla değiştirir.

  Radyatör, işlem sırasında ısının hızla aracın dışındaki havaya kaçmasına izin vermede etkili olan ince metal kanatçıklar kullanır. Bu kanatçıklar genellikle radyatöre hava üfleyen fanın yanında çalışır.

  Araç radyatör bozulursa ne olur?

  Radyatör arızalandığında araba büyük olasılıkla aşırı ısınacaktır. Motordan buhar çıktığını veya sıcaklık göstergesinin size sürekli olarak motorun çok ısındığını söylediğini görebilirsiniz. Normalde arabalar 90°C-105°C civarında çalışır; ısınmaya başlarlarsa motorun tamamında hasar meydana gelebilir. Yaz aylarında, daha sıcak hava nedeniyle sıcaklıklarınızın yüksek sıcaklık sınırının üzerine çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu unutmayın. Araç radyatörü bozulduğunda hemen bir tamirciye götürmenizi öneririz.

  Arabada kaç tane radyatör var?

  Dikkat edilmesi gereken iki ana araba radyatörü vardır. İlki: Soğutma suyunun dolaşımını sağlayan sistem. İkincisi ise soğutma fanı tertibatıdır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 9
 • Google'a sorsan sana ayrıntılı anlatırdı. :D

 • Suyu alıp ince kanallardan geçirir, bu sırada hava akışıyla su soğur ve motora gönderilir.

 • Soğutma işte

 • motoru soğutan sıvının olduğu bölüm. oradaki su ısınan motorun içindeki kanallardan devridaim yaparak soğıtur.. suyuda rasyadörğn önündeki pervane soğutur.. su soğutmalı motorsa..

 • ne isin var radyatorle :)))

 • Sıcak suyu soğutur

 • Radyator hala var mi?

 • boş ver ojene yağ sıçramasın 😂

 • Motoru soğutmaya yarayan içinde antifriz bulunan sistemdir termostat da vardır