+1 yıl

Ateşleme Bobini Nedir, Neden Arıza Yapar?

Arkadaşlar selam, ateşleme bobini nedir, neden arıza yapar bilen var mı aramızda? Araba delisi arkadaşlardan yardım bekliyorum.
0 2

Çok Süper Cevap

 • Ateşleme Bobini Nedir?

  Her buji için bulunan ateşleme bobini içten yanmalı motorda bujiye kısa süreli yüksek voltaj vermeye yarayan cihazdır. Bu yüksek voltaj sayesinde ateşleme gerçekleşir.

  Ateşleme Bobini Nasıl Çalışır?

  Motor kontrol ünitesi, ateşleme bobinin primer sargısına akım verir ve tam ateşleme sırasında bu akımı keser. Böylece sekonder sargıda yüksek voltaj oluşmasını sağlar, yani ateşleme bobini yüksek voltaj üretmiş olur. Ateşleme bobini bujiye sıkı bir şekilde bağlıdır. Yüksek voltaj buji tırnaklarından atlayarak kıvılcım oluşturur. Bu şekilde yakıt odasına alınan hava ve yakıt karışımı yakılarak patlatılmış olur.

  Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri Nelerdir?

  • Araçta sarsıntılı çalışma
  • Rolanti sorunları
  • Yokuşta zorlanma
  • Hızlanırken tekleme
  • Yakıt tüketiminde artış
  • Patlatma yapma
  • Araçta çekiş düşüklüğü

  Ateşleme Bobini Neden Arıza Yapar?

  Ateşleme Bobini Nedir, Neden Arıza Yapar?

  1- Yan Sanayi Ürünü Olması

  Ateşleme bobinlerinde arıza olmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi yan sanayi ürün kullanımıdır. Orijinal bobinler neredeyse ömürlük diyebileceğimiz bobinlerdir ama yan sanayi ürünleri kısa sürede arıza yapabilmektedir.

  2- Buji Arızası

  Bujilerde olan arızalar, bobinlere dengesiz akım gelmesini sağlayabilir. Bu dengesiz akımlar bobinlerin en çok bozulma sebeplerinden bir tanesidir. Bobinde bir sıkıntı varsa bujiye baktırmak gerekir, bunu ihmal etmeyin.

  3- Buji Tırnak Aralığında Farklılık Olması

  Bujilerde tırnak aralığının farklı olması da ateşleme bobininde sıkıntı yaratacak bir durumdur. Tırnak aralığındaki farklılık bobine dengesiz akım verilmesini sağlar ve bu şekilde bobin düzgün şekilde çalışamaz. Bu da arıza sebeplerinden bir tanesidir.

  Ateşleme Bobini Kaç Binde Değişir?

  Ateşleme bobinin belli bir değişme kilometresi bulunmamaktadır. Yukarıda yazdığım arıza belirtileri varsa veya arıza olduğuna eminseniz ateşleme bobinini değiştirmeniz gerekir. Bunun dışında bir kriter yoktur.

  Bu konu ile alakalı en çok sorulan sorulardan bir tanesi de, “Ateşleme bobini nasıl ölçülür?” sorusudur. Bunun belli başlı testleri vardır ancak sizin uygulamanızı tavsiye etmem, önlem alınmazsa tehlikeli olabilir. En iyisi bir ustaya götürmek olacaktır.

  Ateşleme bobini ne işe yarar, nedir, arıza sebepleri gibi konularda bilgim olduğu kadar yardımcı olmaya çalıştım umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • Ateşleme bobini içten yanmalı motorlarda motorun çalışmasını sağlayan parça bujilerin içinde işte.

 • Yüksek ısı ve aşırı uzun soluklu devir çevirmelerde ömrü kısalır.


  En çok Opel grubunda rastlanır LPG kaynaklı olması büyük bir ihtimaldir. Takın halinde değiştirmek gereklidir.

 • Bilmiyorum reis

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?