+1 yıl

Benzinli ve dizel araçlar arasındaki farklar neler?

Neden dizel
neden benzin?

0 2

Çok Süper Cevap

 • Benzinli ve Dizel Araçlar Arasındaki Farklar

  Dizel ve benzin ham petrolden rafine edilir. Ancak benzin dizelden daha rafinedir. Bu, benzinin yoğunluğunu daha ince ve daha uçucu hale getirir. Yani pratik kullanımda benzin daha hızlı yanar ve bu da onun daha fazla güç veya beygir gücü üretmesine olanak tanır.

  Dizel yakıtın yoğunluğu daha kalın olmasına rağmen daha yavaş buharlaşır. Enerji yoğunluğu daha yüksektir, bu da dizelden aynı miktardaki benzine göre %20 daha fazla enerji üretildiği anlamına gelir.

  Bu nedenle dizel motorlar, daha düşük devirlerde daha fazla enerji üretebildikleri ve daha fazla tork sağlayabildikleri için büyük makinelerde tercih edilmektedir. Bunun aksine, daha hızlı gitmek için daha az tork ve daha fazla beygir gücüne ihtiyaç duyan hafif araçlarda benzinli motorlar kullanılıyor. Arasındaki temel farklar ise şu şekilde:

  Motor Sistemleri

  Dizel motorlar büyük silindirlere, büyük krank millerine, güçlü pistonlara ve çoklu dişlilere sahip büyük motorlardır. Bu enerji santralleri basittir ve temel dişli işlemleriyle çalışır. Ayrıca Dizel motorlar, sürekli çalışmayı desteklemek için ağır hizmet malzemelerinden yapılmıştır. Motor dişlileri çoğunlukla belirli bir yere sabitlendiğinden, hareket sınırlı olur ve aşınma ve yıpranma azalır.

  Ancak benzinli motorlar karmaşık mühendislik parçalarıdır. Çoğunlukla zincirler ve kayışlar üzerinde çalışarak daha fazla hassasiyet gerektiren yüzlerce küçük parça kullanırlar. Düzenli dur-kalk operasyonları motor stresini artırır, bu da aşınma ve yıpranmayı artırır.

  Yakıt Maliyeti ve Verimlilik

  Dizel ve benzin arasındaki bir diğer önemli fark yakıt verimliliğidir. Dizel araçlar, daha kalın yoğunluk, düşük devir performansı ve daha yüksek sıkıştırma oranı nedeniyle genellikle benzinli araçlara göre daha yakıt tasarrufludur.

  Dizel benzine göre %20 daha verimlidir. Yoğunluğunun daha kalın olması, daha az yakıtla daha fazla enerji üretmesine olanak tanır. Ayrıca Dizel motor, gazla aynı miktarda güce ancak daha düşük devirde sahip olabilir. Başka bir deyişle, aynı çıktı için yakıtın daha yavaş yanma hızı.

  Ayrıca doğrudan termal verimlilikle ilgili olan daha yüksek sıkıştırma oranı vardır. Ne kadar yüksek olursa yakıt o kadar iyi yanar. Bu da daha zengin patlamaların olacağı ve daha fazla enerji üretileceği anlamına geliyor.

  Ancak benzinli bir motor hiçbir zaman bu kadar yüksek bir sıkıştırma oranına ulaşamaz. Böyle bir durum meydana gelirse, aşırı ısı yakıtı ateşleyerek motora zarar veren kontrolsüz patlamalara neden olur. Bu nedenle, gaz motorları düşük bir sıkıştırma oranına ihtiyaç duyar ve bu da daha az verimli yanmaya neden olur.

  Her motor tipinin nasıl kullanıldığı aynı zamanda yakıt ekonomisini de etkiler. Dizel motorlar genellikle otoyollarda seyahat eden büyük platformlarda kullanılır. Benzinli motorlar şehirde seyahat eden günlük sürücüler tarafından kullanılmaktadır. Bu dur-kalk kullanımı daha fazla yakıt yakar.

  Bakım Masrafları

  Dizel bir aracın sahip olma maliyeti başlangıçta daha düşük görünüyor. Dizel arabalar yakıt açısından daha verimlidir, daha dayanıklıdır ve daha az bakım gerektirir. Dizel motorların kırılması zordur. Aslında bir dizel motor, büyük bir onarım gerektirmeden rahatlıkla 20-30 yıl dayanabilir.

  Öte yandan Benzinli motor daha fazla yakıt tüketir, daha sık bakıma ihtiyaç duyar ve 150.000 milden sonra daha fazla dikkat gerektirebilir.

  Bu, benzinli motorun akıllıca olmayan bir seçim gibi görünmesine neden olabilir. Ancak uzun vadede benzinli motorların kullanımlarına bağlı olarak Dizel motorlara göre daha fazla değer alabildiği görülmektedir. Çünkü Dizel daha sağlam olmasına rağmen aynı zamanda daha pahalıdır.

  Karşılaştırmalı olarak, Dizel motorlu bir araç, satın alma sırasında benzinli motorlu bir araca göre daha pahalı olacaktır. Ayrıca, Dizel motorun bakım ve onarım maliyetleri, gaz motorununkinden daha yüksektir.

  Tork ve Yük Kapasiteleri

  Aracınızın beygir gücü çok ama torku azsa, hareket etmesi yavaş olacaktır. Araçların hareket etmesini sağlayan şey torktur. Dizel motorlar daha yüksek torka ancak daha az beygir gücüne sahip olma eğilimindedir. Spor arabaların genellikle benzinli motorlara sahip olmasının ve büyük kamyonların genellikle dizel motorlara sahip olmasının nedeni budur. Spor arabaların benzinin sunduğu ekstra beygir gücüne ihtiyacı vardır ve büyük kamyonlar da ağır yükleri taşımak için dizel motordan gelen ekstra torka ihtiyaç duyar.

En İyi Erkek Görüşleri

 • Benzin: Daha performanslı hızlı bir araba için kullanılır, daha sessizdir, motorları daha sorunsuzdur, bakımları daha ucuzdur, dizele göre eksisi daha çok yakar,
  Dizel: Arazi araçlarında kullanılır daha çok, yüksek tork sağlar, daha az yakar, motor daha sesli çalışır, bakımları benzine göre daha pahalıdır, benzinli motorda olmayan parçaları vardır, adblue, dizel partikül filtresi gibi, benzine göre daha az yakar.

 • Benzin dizele göre daha iyi performans sunar daha yanıcıdır, motorları daha masrafsızdır, ve tamiri bakımı çok uygundur, dizele göre daha sessiz ve daha az titreme yapar konforludur. Ama fiyatı dizelden pahalıdır.
  Dizel ise daha uygundur ekonomiktir, benzine göre daha çok sesli çalışır, motorlarının tamiri ve bakımı daha masraflı dır çünkü daha çok parçaya sahiptir.
  Benim tercihim ise Benzinden yana

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 14
 • Benzin tabi aga araba diyince akla benzin gelir paran varsa benzin kullanacaksın yoksa dizel felan takilicaksin tüp taktiranlar felan var patlama tehlikesi felan yani sirf arabaya binmek için hayatını riske atıyorsun

 • Arada fazla bı fiyat farkı yok
  Dizelin bakımı arızası, kapkara dumanı, traktör gibi sesiyle uğraşılmaz

  Benzin akar gider

 • Benzin zaten aynı fiyata geldiler ne fark etti

 • Benzin nokta

 • Ben dizel kullanicisiyim. benzinli alıp yarışa mi gidicen. benzinlide 100km yi 5 sn de dizelde 7 sn de yaparsın örnek olarak. dizel bakımı masraflıdır yağ değişim filte felen 300 tl verdim benzinli araba 100 tl ye değişirsin. Ama dizel iyidir az yakar.

 • benzin daha çok yakıt harcar ama dizelin bakımları daha pahalıdır, benzinli araç daha uzun ömürlüdür, sürtünme azdır, sessizdir, dizel çok ses yapar, daha pahalıdır motor fiyatı olarak. benzinli araçların donanımları daha iyidir.

 • Dizel bence. Daha iyi bana göre motor olayı falan

 • Benzin çok yakar lpg taktırmak araca zarar verir performans düşürür dizel ucuzdur ve performansı zirvededir

 • Aracın daha az yaksın istiyorsan dizel
  Yakıtı ucuz istiyorsan dizel
  Yağmur da falan bujilerin ıslanmamasını istiyorsan dizel

  İleri de tüp taktırırım diyorsan benzin
  Kışın araba daha çabuk ısınsın istiyorsan benzin
  Daha hızlı kalkış yapmak istiyorsan benzin

 • Diesell torklu araba güçlü motor sıkıştırma ya da gelir yukede benzinli araba hız yapması. lazim motor soğuması için ama Diesel öyle değil 24 saat durduğu yerde çalıştır ama benzin Ağustos ayında çalıştır durduğu yerde hararet tavan

  • Hemi

 • dızel aynı yakıta daha cok yol yaparsın ama performansı bıraz daha dusuk olur benzınden sebebi dizel daha geç yanar benzınden

 • Kaç km yaparsın yılda

  • 10-15 bin en fazla

  • 15 bin olursa dizel

 • Benzin. Cunku az bozulir bozulirsa masrafi az olur. Sessizdir sarsintisizdir hizlidir

 • Benzinli araç daha atiktir, performans hayli yüksektir. Dizel benzine nazaran daha performansı düşüktür. Gaza bastı mı uçsun istenilirse benzin tercih edilir.

 • Paran varsa dizel. Performansı daha iyi oluyor.