+1 yıl

Ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadar? Yakalanma cezası ne kadar?

Arkadaşlar selam, geçen gün bir akrabanın arabayı aldım, bu kez yakalanmadım ama bir daha alacağım, sorun şu ki ehliyetim yok; sizce ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadar? Ehliyetsiz yakalanırsak ne kadar ceza alırız?
1 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Günümüzde en çok kesilen trafik cezalarından bir tanesi ehliyetsiz trafiğe çıkma cezasıdır. Aslında bu ceza için tek bir ceza ücreti yazmak doğru olmaz. Ehliyet almadan araba kullanmak ile ehliyeti evde unutup trafiğe çıkmanın cezaları bambaşka. Bildiğim ehliyetsiz araba kullanma cezalarını yazayım.

  Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

  1- Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

  Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası, Trafik Ceza Kanunu’nun 36. maddesi’nde 2020 yılı için 2.473 TL olarak belirlenmiş. Eğer cezayı 15 gün içerisinde öderseniz %25’lik bir indirim yapılır ve 1.854 TL’ye düşer. Kullandığınız arabanın sahibi değilseniz aynı miktarda ceza aracın sahibine de kesilecektir.

  Ayrıca Bkz: 2021 Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

  2- Ehliyetiniz Varken Ehliyetsiz Araba Kullanma Cezası

  Normalde var olan ehliyetinizi sürüş sırasında yanınızda taşımıyorsanız bunun da belli bir cezası bulunuyor. Denetim sırasında ehliyet yanınızda bulunmuyorsa veya göstermeyi reddederseniz 235 TL bir ceza ödemek durumunda kalırsanız. Ödeme peşin yapılırsa 176,25 TL’ye düşecektir. Ceza puanınız ise 5 puan etkilenecektir.

  Ehliyetsiz araba kullanma cezası ne kadar? Yakalanma cezası ne kadar?

  3- Ehliyetiniz İptal Edildiği Halde Araç Kullanma Cezası

  Ehliyetiniz bir nedenden dolayı iptal edilmişse ve siz buna rağmen araba kullanıyorsanız, trafik Ceza Kanunu’nda bulunan maddeye göre 2473 TL cezai işlem uygulanır. Cezayı erken ödemeniz halinde %25’lik indirim yapılır. Aracın sahibi siz değilseniz araç sahibine de aynı miktarda ceza kesilir.

  4- Geçici Olarak İptal Edilmiş Ehliyetle Araç Kullanmanın Cezası

  Geçici bir süre ile ehliyetinize el koyulduysa ve siz bu şekilde trafiğe çıkacak olursanız bunun cezası 2.473 TL’dir ve araç kullanmaktan men edilirsiniz. Erken ödeme yapma durumunda ise %25’lik bir indirim uygulanır. Kullandığınız aracın sahibi değilseniz aynı miktarda ceza araç sahibine de kesilir. Yani ceza iki katına çıkmış olur.

  5- Araç Sınıfı Uygun Olmayan Ehliyetle Araç Kullanmanın Cezası

  Ehliyetinizin izin vermediği yani yetkinizin olmadığı bir aracı kullanırsanız bunun cezası 2020 itibariyle 1228 TL. Cezayı 15 gün içerisinde ödemenizi yaparsanız bu tutar %25 indirimle 921 TL’ye düşüyor. Tıpkı diğer cezalarda olduğu gibi araç sahibi siz değilseniz aynı ceza araç sahibine de kesiliyor ve bu cezada 20 ceza puanı etkileniyorsunuz.

  Ehliyetsiz yakalanma cezasını bütün kısımları ile açıklamaya çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

En İyi Erkek Görüşü

 • 2020 yılında trafik cezalarına gelen zamla da beraber bu önem daha da artmaya başladı. Ehliyetsizlik cezası 2020 yılı için şu şekilde: Eğer araç sahibi ehliyetsiz bir şekilde araç kullanırsa cezası 2.473 TL olarak belirlendi. Yüzde 25 indirimli ödeme imkânı ile 1.1854,75 TL öder.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 8
 • Cinayete teşebbüsle eş değer.

 • 2473 kullanana
  2473 araç sahibine
  Erken ödenirse %25 indirim olur

 • 2500 sürene 2500 de araç sahibine diye biliyorum

 • Birde kaza yaparsan cinayet zanlısı olursun haberin olsun aman dikkat et yapma

 • Ermiş google yazıp bulabilirsin bence burda trafik polisi arama😊😊 cezası bi hayli çok bu çılgınlığa değmez.. sonra yakalanınca salya sümük çekilmiyor..

 • Cezasını boşver de olduki bir kazaya karıştın ve ölüm gerçekleşti karşı taraftan. Vay haline !

 • yaklaşık 6k

 • Arabayı bağlıyorlar üstelik ben olsam arabayı habersiz almış davacıyım bile diyebilirim 😁😁

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?