+1 yıl

Fiat Egea mı Ford Focus mu? Kararsızım, Hangisi Daha İyi?

Selam, genel olarak iyi bir birikim yaptım ve bir araç almayı planlıyorum. Ancak Fiat Egea ve Ford Focus arasında kararsız kaldım. Sizce hangisi daha iyidir? Tavsiye sunar mısınız? Teşekkürler.
0 2

Çok Süper Cevap

 • İkisi arasında kalman oldukça normal bir durum. İkisi de kendi alanında Türkiye’de en çok tutulan modeller arasında. Her ikisinde de sedan ve hatchback modelleri bulunsa da Ford Focus hatchback ile Fiat Egea ise sedan ile özdeşleşmiş durumda bu yüzden tercihini yaparken mutlaka bu konuya dikkat etmeni tavsiye ederim. Yani Egea mı Focus mu arasında karar verirken mutlaka sedan mı yoksa hatchback mi istediğini gözden geçir.

  Ford Focus mu Fiat Egea mı, Hangisi Daha İyi?

  Bu sorunun cevabı senin ihtiyaçlarına göre ve zevkine göre değişecektir fakat işini kolaylaştırmak için iki araçtan da biraz bahsedeyim.

  Ford Focus Nasıl Bir Araba? Alınır mı?

  1998 yılında üretilmeye başlandı ve şu ana kadar 3. nesil piyasaya sürüldü. En büyük Amerikan araba markalarından bir tanesi olan Ford’un göz bebeğidir. Türkiye’de de çok sevildi ve en çok satılan araçlardan bir tanesi oldu.

  Ford Focus
  Ford Focus

  2020 yılında çıkarttıkları modeli oldukça şık duran sportif bir araç. 6 ileri manuel ve otomatik şanzımanın dışında 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği de bulunuyor. Trend X, Titanium, ST-Line olmak üzere üç farklı donanım paketi mevcut. Aracın 2020 fiyatları ise 184.400 TL ile 373.300 TL arasında değişiklik gösteriyor.

  Fiat Egea Nasıl Bir Araba? Alınır mı?

  Türkiye’de en çok sevilen araçlardan bir tanesi olan Egea, ilk olarak Türkiye’de tanıtılmış ve burada üretimi yapılmıştır. C segmenti araçlardan bir tanesi olan araç daha sonrasında 40 ülkeye dağıtılmaya başlanmıştır.

  Fiat Egea
  Fiat Egea

  Fiyat performans bakımından oldukça avantajlı olan Egea, hem yakıt tüketiminde hem de parça fiyatları olarak ülkemizde büyük avantajlar sağlıyor. 2020 yılı araçlarına bakacak olursak; 1.4 FIRE 95 HP, 1.3 Multijet 95 HP, 1.6 Multijet 120 HP seçenekleri ile satışa sunulmuş. Bunun dışında dört adet donanım paketi var. Fiyatları ise 116.900 TL ile 210.900 TL arasında değişkenlik gösteriyor.

  Ayrıca Bkz: Hyundai Tucson Nasıl Bir Araç?

  Yakıt Tüketimi Konusunda Egea mı Focus mu?

  İki aracın da en uygun fiyatlı model seçeneğini bu kıyaslamada ele alalım.

  Fiat Egea 2020 Model 1.4 FIRE motoru bulunan modelde şehir içi yakıt tüketimi 100 km'de 7.7 lt. Şehir dışı yakıt tüketimi ise 4.6 lt. Karma yakıt tüketimi 5.7 lt diyebiliriz.

  Ford Focus için konuşacak olursak, 1.5 Ti-VCT olan modelinde şehir içi yakıt tüketimi 100 km'de 8.1 lt. Şehir dışında ise 4.6 lt. Karma yakıt tüketimi 6.0 lt. Tabii burada motor hacminin Egea'ya göre daha büyük olduğunu belirtmemiz gerekir.

  Özetle, burada her ne kadar Egea avantajlı görünse de motor hacmine bakınca yakın olduklarını söyleyebiliriz. Yakıt tüketimi motor seçeneklerine göre değiştiği için bu karşılaştırma çok değişkendir.

  Araç Özellikleri Konusunda Egea mı Focus mu?

  Araç özellikleri konusunda da donanım ve motor paketlerine göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Mesela, Ford Focus ST-Line donanım paketinde güvenlik, tasarım gibi özellikler üst düzey. Bunun dışında multimedya özellikleri de oldukça dolu.

  Aynı şeyi Fiat Egea'da Lounge Plus donanım paketi için söyleyebiliriz. Bu paketin içerisinde; yol bilgisayarı, park sensörü, otomatik klima gibi birçok özellik mevcut. Yani yeni araçlarda bulunması gereken birçok özellik bu arabada da bulunuyor.

  Kısacası aracın özellikleri motor seçeneklerine ve donanım paketlerine göre azalıp artabiliyor. Burada seçeceğiniz donanım paketi ve motor seçeneğinin size uygun olması çok önemli.

  Fiyat Konusunda Egea mı Focus mu?

  Geçelim en can alıcı noktaya. Fiyat konusu ülkemizde araç alımında en çok dikkat edilen konu. Yukarıda fiyat aralıklarından bahsetmiştim. Fiat Egea'nın fiyatları 116.900 TL ile 210.900 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Bu fiyatları donanım paketi ve seçtiğiniz motor belirliyor.

  Ford Focus ise 184.400 TL ile 373.300 TL arasında satışa sunuluyor. Egea'da olduğu gibi bu araçta da donanım ve motor seçeneklerine göre fiyat belirleniyor.

  Baktığımız zaman Fiat Egea'nın fiyat konusunda daha avantajlı olduğunu görebiliyoruz. Bu hem aracın satış fiyatı hem de yedek parça fiyatlarında görülüyor. Egea fiyatlarının daha uygun olmasındaki en büyük etken ülkemizde üretilmesi. Dışarıdan gelmediği için hem araç fiyatı hem de yedek parça daha uyguna geliyor.

  Ancak bu sonuçtan Ford Focus gereksiz pahalı diye bir çıkarım yapmayın. Ford Focus hem iç donanım hem de performans bakımından fiyatına göre oldukça iyi bir araç. Kısacası buradaki tercihinizi yine ihtiyaçlarınız doğrultusunda vermeniz gerekiyor.

  İki araçtan da bildiğim kadarıyla bahsetmeye çalıştım, buradan bakarak Fiat Egea mı Ford Focus mu almalıyım, hangisi daha iyidir? soruna yanıt bulabilirsin. Şimdiden hayırlı olsun.

En İyi Erkek Görüşü

 • Merhaba.

  Ben başkaları gibi katalog bilgisi değilde hasbel kadar bildiğimi paylaşayım isterseniz..

  Iki araç arasında dağlar kadar fark var.
  Bu hem fiyat, hem konfor hemde sürüş ve güvenlik açısından..

  Fiat Egea nın tek avantajı yedek parça fiyatının ucuzluğu.

  Ford Focus ise; gerek yol tutuşu gerek konforu gerek ise güvenlik önlemleri açısından sınıfının en iyilerinden biridir.
  2. el de de değerini en iyi koruyan araçlardan birisi..

  Sorunuz eğer ki 0 km Egea mı 2. el Focus mu derseniz yine de Focus u öneririm..

  Aklınıza takılan ve sormak istediğiniz ne olursa hiç çekinmeden bana sorabilirsiniz 😊
  @Pullman

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 11
 • Focus

 • Egea daha şekil

 • Cidden bunu sordun mu🤣

 • İkisini de çöp

 • piyasa bu haldeyken bence otobüs kullanmaya devam et şu an araba almak iyi bir fikir değil

 • Focus

 • Bu piyasada bisiklet bile alma

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?