+1 yıl

Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilir ya da Değiştirilmelidir?

Arkadaşlar aracın fren balataları ne zaman değiştirilir / değiştirilmelidir? Bilgi sahibi olan arkadaşlar bilgi verebilirler mi acaba?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Araba güvenliğinde en önemli sistemlerin başında fren gelir. Fren sisteminde olan bir arıza büyük can ve mal kaybına yol açabilir. Bu yüzden kontrollerini yaptırıp, fren sistemini sık sık kontrol etmemiz gerekiyor.

  Fren balataları, fren sisteminin en önemli parçalarından bir tanesidir. Balatalar tekerlekteki diskin sıkışmasını sağlar ve böylece araç durmuş olur. Araç sahiplerinin balatalar hakkında en çok sorduğu soruların başında “Fren balatası kaç km değişir?” geliyor.

  Fren Balataları Ne Zaman Değişir?

  Aslında fren balatalarının belli bir değişim zamanı bulunmaz, herhangi bir arıza durumunda veya ömrü bitme durumunda değiştirilir. Ömrünün bitmesi ise tamamen sizin sürüşünüze bağlı olarak değişen bir durumdur. Ancak uzmanlar 50 bin km’de bir fren balatalarının değişmesini öneriyor.

  Bunun dışında aracın periyodik bakımında fren balataları kontrol ediliyor. Bu bakım sırasında herhangi bir sıkıntı görülürse balatalar değiştiriliyor.

  Fren Balataları Ne Zaman Değiştirilir ya da Değiştirilmelidir?

  Fren Balatası Neden Yanar?

  Fren balatalarının alev alıp yanması gibi bir durum söz konusu değildir. Fren balatasının yanmasından kasıt aşırı ısınmadan dolayı balatanın ısındıktan sonra parlak bir hale gelip frenlerin tutmaması veya balata yüzeyinin pul pul dökülmesinin ifade edilmesidir.

  Fren Balatası Neden Öter?

  Fren Balatası hakkında en çok sorulan sorulardan bir tanesi de balatanın neden öttüğüdür. Ötme sebebi genelde fren balatasının bitmesinden kaynaklanan bir durumdur. Bunun dışında bitmeye yakın olan balatalar da sürtüşmeden dolayı ses çıkarabilir. Son olarak balatanın sıkışıp sertleşmesinden sonra diske baskı yapması da bu sesin kaynağı olabilir.

  Fren Balatası Ne Kadar?

  Bu konuda net bir cevap doğru olmaz. Arabanın markasına ve modeline göre balata fiyatları değişkenlik gösterir fakat bir aralık söylemek gerekirse 100 TL - 500 TL arasında bir fiyatının olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  Fren balatası ne zaman değiştirilmeli? Sorusuna cevap vermeye çalıştım, umarım yardımcı olur.

En İyi Erkek Görüşü

 • 45 bin km'de bir değiştirilmesi gerektiğini tahmin ediyordum. 2012 sonunda 132 bin km'de aldığım arabamın 2017 baharında, daha km'si 165 bine yaklaşırken balatalar tamamen bitmişti. Frene basıyorum, durma mesafesi uzadıkça uzuyordu. Mahalle ortasında yaşandığı için çok büyük tehlikeler atlatmıştık. Çevreyoluna çıksaydık, o zaman ağır facia yaşanabilirdi. Diskler bitmiş diye 35 km/h hızın üzerine çıkamamıştım. Hemen 3 gün içinde değiştirdik. Şimdi arabam 186 bin km'de.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • Genellikle 30 bin - 40 bin arası değişmesi olması gereken denilir fakat kullanıma göre bu rakamlar değişiyor.

 • Sürüşe, hangi koşullarda kullandığına göre değişir. Disk frenlerde dışarıdan görünüyor zaten kendin de kontrol edebilirsin

 • Aşındırma zaman. Belli periyoduk zamanlarda kontrol edilir. . ben en son 45 binde degismiatirdum şu an 93 binde. eli kulağında diyebilirim sürüş tarzina göre bu kisalabilir daha da uzayabilir

 • Senede 1 galiba.

 • 6-7 ayda bir