+1 yıl

Hatchback Araba Ne Demek? Heçbek Ne Demek Bilen Var mı?

Arkadaşlar arabalarda hep duyuyoruz hatchback diye, acaba sadece arkası daha geniş ve büyük araçlara mı deniyor? Hatchback nedir tam olarak, avantajları nelerdir bilen var mı acaba? Sadece tasarım olarak mı ayrılıyor bu tarz araçlar Sedan ile?
1 2

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Hatchback Ne Demek?

  Hatchback, bagaj kapısı yukarı doğru açılan, bagaj hacminin daha geniş olduğu, yolcu veya kargo hacmine öncelik vermek için iç mekanın yeniden yapılandırılabildiği katlanabilir ikinci sıra oturma özelliğine sahip arabalardır.

  Hatchback araba nedir ve farklı yönleri nedir diye soruyorsan, hatchback'in ayırt edici özelliği, yukarı doğru açılan ve tavan seviyesinde menteşeli bir arka kapıdır. Arka koltuklar, mevcut bagaj alanını artırmak için genellikle katlanabilir. Hatchback'lerde, arka koltukların arkasındaki kargo alanını kaplamak için çıkarılabilir sert bir paket rafı veya esnek, katlanabilir kapak olabilir.

  Hatchback Araba Ne Demek? Heçbek Ne Demek Bilen Var mı?

  Hatchback ile Sedan Arasındaki Fark Nedir?

  Bir heçbek araba, bir SUV veya minivandan daha küçük, ancak bir sedandan daha büyüktür. Bir hatchback ile bir sedan arasındaki temel fark, uzatılmış bagajdır. Sırtın aşağı doğru eğimli olması yerine arka alan kaldırılarak kargo için ekstra alan sağlanır.

  İç mekan yolcu veya kargoya öncelik verilebildiği için her ikisine de ihtiyacı olanlar için popüler ve pratik bir seçimdir. Küçük şehir hatchback'lerinden büyük lüks modellere kadar, kullanabileceğiniz çok çeşitli hatchback'ler bulunmaktadır.

  Neyin hatchback olup olmadığına karar vermek o kadar kolay değildir. Kısa bir süre önce, hatchback’ler küçük, ucuz, kutulu, ekonomik otomobillerdi. Günümüzde çoğu küçük hatchback, arka tamponlarına kadar nazikçe inen şık tavan hatları ile çok daha şıklar. İyi inşa edilmişlerdir, genellikle iç kısımları güzel bir şekilde yerleştirilmiştir.

  Hatchback Araba Ne Demek? Heçbek Ne Demek Bilen Var mı?

  Hatchback Arabaların Avantajları Nelerdir?

  • Bazı küçük hatchback'ler eşyalarınız için orta büyüklükteki sedanlardan daha fazla alan sunar.
  • Hatchback'lerde standart olarak gelen bölünmüş katlanabilir arka koltuklar, otomobilinizi kolaylıkla bir kargo taşıyıcısına dönüştürebilirsiniz.
  • Günümüzde birçok otomobil standart olarak bölünebilir arka koltuklarla gelirken, hatchback'ler üstün iç hacimleri sayesinde bu kurulumdan en çok faydalanıyor. Bu, herhangi bir insan ve kargo karışımını taşımak için daha fazla esnekliğe sahip olduğun anlamına gelir.
  • Dışı küçük, içi büyüktür. Hatchback'ler kapladığı alan açısından bazen sedan muadillerinden daha küçüktür. Kalabalık şehirlerde yaşıyorsan, park sorunu varsa örneğin kesinlikle iç hacmi iyi ancak küçük araçlar tercih etmelisin.
  • Arka koltuklarda seyahat edecekler için daha iyi baş mesafesi vardır. Bir sedan ile karşılaştırıldığında, hatchback biraz daha yüksek bir tavan çizgisi sunar ve bu da hacimli eşyaları kolaylıkla taşıma kabiliyetine katkıda bulunur.
  • Görüş alanı daha fazladır. Hatchback'ler genellikle sedanlardan daha dik olduğundan, ayrıca daha fazla cam alan vardır. Bu, etrafınızdaki daha büyük pencereler nedeniyle arabayı daha kolay görebileceğiniz anlamına gelir. Çoğu hatchback'in daha dik olan arka camları vardır ve bu da size dikiz aynasından daha iyi bir görüş sağlar.

  Hatchback Arabaların Dezavantajları Nedir?

  • Maliyeti sedan araçlara göre yüksektir. Bir hatchback'te elde ettiğiniz tüm bu ekstra fayda, zaman zaman geleneksel bir sedan ile karşılaştırıldığında ek ağırlık maliyetiyle gelir. Ekstra gövde yapıları, bagaj kapağı ve bazen ekstra camın hepsi maaliyet demektir.
  • Eğer taşıma ve kargo alanına çok da ihtiyacınız yoksa, daha şık ve uygun bütçeli araçlar tercih edilebilir.

  Elimden geldiğince hatchback ne demek? Sorusuna yanıt verdim, umarım yardımcı olur.

En İyi Erkek Görüşleri

 • 3 veya 5 kapılı olan, mikro otomobillerden büyük, diğer karoserlere göre küçük olan ve geniş açılan bagaj kapağına sahip bir tür otomobil karoser çeşididir. Genellikle A, B, C segmentleri bulunuyor. Koltuklar dik konumdayken bagajı küçük gelebilir; ama yatırıldığında sedan otomobilden geniş bagaja dönüşüyor. 3 kapılı olanlarından bir zamanlar, kapalı kasalı ve kamyonet ruhsatlı olarak bir süre ülkemizde bulundu. Sonradan yük kapasitesi ve ağırlığın belli sınırın çok altında olduğu gerekçesiyle piyasadan kaldırıldı. Boyutları açısından kalabalık şehir trafiğinde fazla yer kaplamaz ve park sorunu yaratmaz.

 • Kasaları daha hafif olur. Buda yakıt tasarrufunu artırmakta. Bagaj hacmi sedan araca göre daha dar bu dezavantajtır. Yalnız sedan araçtan daha spor durur bu kasalar. Kesik kasa olarak adlandırılır ülkemizde.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

3 6
 • götü kesik araba demek

 • Bagajla ilgili bir sey degil miy di o yav

 • @mrsakal güzel anlatmış herşeyi. Ben se kelime anlamını söyleyeyim. Hatch kesik, güdük gibi manalara gelen ingilizce bir kelimedir. Back de arka demektir. Hatchback arkası kesik demektir.

 • Hatchback kısa demektir sanırım 5 kapılıdır park etmesi kolay

 • Hatchback Araba Ne Demek? Heçbek Ne Demek Bilen Var mı?

  Görseli incele anlarsın üstten alta doğru
  * Sedan
  * Sw (stationwagon)
  * Hb (Hatchback)

 • (Hatice geri dön)’den türemiştir HATCHBACK
  HACCE GERİ DÖN

  • Biz kızların makyaj sorusuna girip dalga geçiyor muyuz çok ayıp

 • Gtü kesik araba

 • Şahini düşün sonra Şahin'in bagajının olmadığını düşün o işte

 • Arkası göçük gibi duran küçük tip arabalar var ya onlar

  • Onu sormuyor yav zaten djdjdkf