+1 yıl

HGS İhlali Ceza Ödemesi Nasıl Yapılır?

Selam arkadaşlar, dedem HGS ihlali yapmış geçtiğimiz ay, cezasını ödemek yeni aklına geldi tabii. HGS ihlali ceza ödemesi nasıl, nereden yapılır bilen var mı acaba? Hızlı yoldan ödeyelim, bankaya gitmeyelim istiyorum.
0 1

Çok Süper Cevap

 • Hızlı Geçiş Sistemi ya da kısaltmasıyla HGS, Türkiye’nin 2012 yılından bu yana kullandığı boğaz köprülerinde ve otoyollarda kullandığı ücretlendirme sistemidir. Bu sistem sayesinde araçlar, uzun kuyruklar beklemeden geçiş yapabiliyor. Ödeme ise Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) ile yapılıyor.

  HGS bakiyesi olmadan veya HGS etiketi olmadığı durumda ücretli otoyollardan, boğaz köprülerinden geçiş yaparsanız HGS ihlali yapmış olursunuz ve ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu cezanın tutarı geçiş ücretinin 10 katıdır.

  HGS ihlali ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi “HGS nasıl ödenir?” sorusudur. Bunun dışında HGS ihlal sorgulamasının nasıl yapılacağı da çok merak edilen bir konudur. Hem HGS ödemesi nasıl yapılır hem de ihlal sorgulaması nereden yapılır sorularına yanıt vermeye çalışayım.

  HGS İhlali Ceza Ödemesi Nasıl Yapılır?

  HGS İhlal Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Ücretli otoyollardan veya boğaz köprülerinden bakiye olmadan geçtiğinizi ve ihlal yaptığınızı düşünüyorsanız, bunu iki şekilde kontrol edebilirsiniz.

  1- PTT Üzerinden HGS İhlal Sorgulama

  PTT’nin internet sitesi üzerinden araç plakası ile HGS ihlal sorgulaması yapabilirsiniz. Yapmanız gereken şey; https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ sitesine girip ana sayfada bulunan “Geçiş İhlali Sorgulama” butonuna basmaktır. Daha sonrasında ise araç plakanızı yazarak HGS ihlali sorgulayabilirsiniz.

  2- E-Devlet Üzerinden HGS İhlali Sorgulama

  E-Devlet üzerinden de HGS ihlali sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler kısmına tıklayın ve karşınıza çıkan kısımda PTT Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan “Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri Sorgulama” kısmına girmektir. Buradan ihlalli geçiş yapıp yapmadığınızı öğrenebilirsiniz.

  HGS Ceza Ödemesi Nasıl Yapılır?

  HGS ihlali sorgulamasının nasıl yapılacağını açıkladım. Gelelim HGS ihlali nasıl ödenir sorusuna. Burada da iki farklı şekilde ödeme yapabiliyorsunuz. HGS ceza ödemesini gerçekleştirebilmeniz için HGS’nize para yüklemeniz yeterli olacaktır.

  Ayrıca Bkz: 73/C Trafik Cezası Nedir? Ne Kadar?

  1- PTT Üzerinden HGS Ceza Ödemesi

  PTT üzerinden internet yolu ile HGS ceza ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. İlk öncelikle ePTTAVM sitesine giriş yapın. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda araç plakası, vergi numarası, kimlik numarası veya HGS ürün numarası bilgilerinden bir tanesini girin.

  Ardından “Sorgula” butonuna basın. Karşınıza HGS bilgileriniz çıkacaktır. HGS bakiyesi yüklemek için alttaki tutarlardan bir tanesini seçin ve “Ödeme Yap” butonuna basın. Sonrasında gerekli olan banka kartı veya kredi kartı bilgilerinizi girin. Son olarak “Yükle” kısmına basarak işlemi gerçekleştirin. Böylece HGS ihlal cezası ödeme işleminiz gerçekleşecektir.

  HGS İhlali Ceza Ödemesi Nasıl Yapılır?

  2- Banka Üzerinden HGS İhlali Cezası Ödeme

  Bankaların internet bankacılıkları ve mobil şubeleri üzerinden HGS ihlali cezasını ödeyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu bankalardan bir tanesinin internet bankacılığına veya mobil şubesine giriş yaparak HGS ödemesi yapmanız. HGS ihlal cezası ödeyebileceğiniz bankalar şunlardır:

  • Ziraat Bankası
  • TEB
  • Yapı Kredi Bankası
  • HSBC
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Vakıfbank
  • Denizbank
  • BBVA Garanti Bankası
  • QNB Finansbank
  • Halkbank

  HGS nasıl ödenir ve sorgulaması nasıl yapılır sorularına yanıt vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

  Trafik cezasına nasıl itiraz edilir sorusunu merak ediyorsan linke tıklayabilirsin ;)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 4
 • Merhaba
  HGS ceza ödemesini yapmak için illa bankaya gitmene gerek yok verilen cezayı online olarak ödeyebilirsin bunun için nette bir site var. Aracın plakasını ve T. C. kimlik numaranızı girmelisin orda cok kolay :)

 • Pttden, online işlemlerden, sitesinden felan bak gösterirler.

 • E devlet

 • E devlette var.. Ya da hgs nin ait olduğu ptt.. banka hesabından da bakabilirsin.

 • Bankadan hgs kart no girerek.. ya da ptt önlerindeki makinadan. google a sorsanıza yahu