1 yıl

Hibrit motor türleri nedir?

Hybrid model bir otomobil almayı düşünüyorum ama motorlarıyla ilgili pek bilgi sahibi değilim. Hibrit motor türleriyle ilgili bilgilendirebilir misiniz?
0 1

En İyi Erkek Görüşü

 • Hibrit Motor Türleri Nedir?

  Hibrit Motor Türleri Nedir?
  Hibrit Motor Türleri Nedir?

  Günümüzde hibrit motora sahip pek çok otomobil modelleri bulunurken, bu modeller de kendi içinde farklı motor türlerine sahip oluyor. Üreticilerin geliştirdiği ve farklı özelliklere sahip olan iki farklı hibrit motor çeşidi bulunuyor. Bu çeşitler, hibrit ve plug-in hibrit olarak sıralanmaktadır.

  Normal Hibrit Motor Nedir?

  Basit bir çalışma prensibi bulunan hibrit modellerde, içten yanmalı motor ile senkronize şekilde çalışan bir adet 12V jeneratör ve küçük bir batarya hücresi bulunuyor. Bu batarya hücresi, rejeneratif frenleme özelliği sayesinde dolum işlemini fren esnasında gerçekleştiriyor. Böylece elektrikli motor, yalnızca gereken hallerde devreye girerek yakıt tüketimini minimize ediyor. Öte yandan normal yapıdaki hibrit araçlarda herhangi bir şarj ünitesi bulunmamaktadır.

  Plug-in Hibrit Motor Nedir?

  Plug-in Hibrit Motor Nedir?
  Plug-in Hibrit Motor Nedir?

  Plug-in hibrit araçların, normal yapıdaki hibrit araba modellerine göre en büyük farkı ise şarj edilebilir yapıda olmasıdır. Tıpkı elektrikli otomobillerde olduğu gibi şarj girişine de sahip olan bu motorlar, rejeneratif frenleme haricinde ekstra bir depolama gücüne de sahip oluyor. Ayrıca bu araç tiplerinde 12V jeneratör yerine daha fazla enerji üreten elektrik motorları kullanılmaktadır. Bu yüzden plug-in araçların fosil yakıt tüketen içten yanmalı motorlara bağımlılığı daha azdır.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 0

  Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?