8 ay

Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?

Arkadaşlar araba bakıyorum da, sürekli bir hibrit araç çılgınlığı var her tarafta. Daha iyidir, daha güzeldir diye övüp duruyorlar. Hybrid araç nedir? Tam olarak kısaca anlatabilecek varsa çok sevinirim. Avantajları, dezavantajları nelerdir? Bu dönemde hibrit araba alınır mı?
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Hybrid Nedir?

  Hybrid ya da Türkçe haliyle hibrit, son zamanlarda karşımıza çıkan bir sözcüktür. Özellikle otomotiv sektöründe olanlar bu kelimeyi kesinlikle duymuştur. Kelime anlamına bakacak olursak, “melez” anlamına geldiğini görürüz. Otomobillerde de çok farklı bir anlam taşımıyor.Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?

  Hybrid (Hibrit) Otomobil Nedir?

  Hibrit otomobil, belli bir hıza kadar elektrikle daha sonrasında benzinle çalışan otomobillere denir. Hibrit otomobillerde benzin daha az kullanılmaktadır. Araçlar sıkışık trafiklerde, düşük hızlarda elektrik motorunu kullanırlar ve bu sayede neredeyse sıfır benzin sarfiyatı yapmış olurlar. Bu elektriğin ihtiyacı olan enerji, benzin motoru çalıştırıldığında veya frenleme işlemi yapıldığında akülere şarj edilir. Bu yüzden herhangi bir elektriğe bağlanarak şarj edilmesine gerek yoktur.

  Özellikle İstanbul gibi trafiği yoğun yerlerde hibrit araçlar, büyük tasarruf sağlar. Çünkü araçlar en çok dur-kalk yaparken benzin tüketir. Hibrit araçlarda bu elektrik motorundan sağlandığı için benzin harcanmaz.Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?Hibrit otomobillerin üretimine birçok firma girse de, en başta Toyota gelmektedir. Araçlarda hibrit teknolojisini kullanan marka Toyota olarak bilinmektedir.

  “Hibrit otomobil ne demek?” sorusuna yanıt verdikten sonra avantajlarına ve dezavantajlarına geçelim.

  Hibrit Arabaların Avantajları Nelerdir?

  • Hibrit teknolojisinde elektrik motoru kullanıldığı için bu araçlar çevre dostudur.
  • Çevreye olan katkısından birçok ülke desteklemektedir ve düşük vergi oranı gibi devlet desteği vermektedir.
  • Hibrit yakıt bakımından da avantajlıdır. Hibrit teknolojisi, daha az benzin harcanmasını sağlar. Bu da cebinize artı olarak yansır.
  • Frenden gelen enerji elektrik motoruna aktarılır ve boşa güç harcanmamış olur.
  • Hafif malzeme ile üretilirler.
  • İkinci el piyasası kolay kolay düşmez.

  Hibrit Otomobillerin Dezavantajları Nelerdir?

  • Benzin motorları küçük olduğundan ve elektrik motorları çok güç üretemediğinden diğer araçlara göre daha güçsüzdür.
  • Birçok avantajının olmasından ve farklı bir teknoloji kullanılmasından dolayı diğer yakıt tipine ait araçlara göre daha pahalıdır.
  • Bakım masrafları daha yüksektir.
  • Voltajı daha yüksek aküler kullanırlar.
  Hibrit araçlar hakkında bildiklerim bu yönde. Umarım işine yarar.

En İyi Erkek Görüşleri

 • İki motora sahip araçlardır. Genellikle benzin ve elektrikli motorları bulunur. Dizel ve elektrikli olanları da var. Elektriklilerin neredeyse tamamına yakını ev ve iş yeri elektriğinden şarj olur. Yakın zamanda elektrik şarj istasyonları kurulursa, oralardan da şarj edilecek. Toyota'nın geliştirdiği hibrit teknolojisi çok farklı. Seyir halinde giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde veya ışıklara yaklaşırken frene bastığınızda elektrik bataryası kendi kendini şarj ediyor. Bu da ekstra menzil üstüne menzil katıyor.
 • Kısaca iki motoru olan bir araç, birisi bilinen fosil yakıt yani benzinle çalışır. Diğer motor elektrikli motordur. Bunlar ayrı ayrı değil, birbirlerine uyumlu çalışır. Elektrikli motorun şarjı araba çalıştığında doluyor, yani ekstra şarja takmaya ihtiyaç yok.
  Bu elektrikli motorun avantajı, araca, fosil yakıt motoruna ek olarak beygir gücü sağlıyor onu destekliyor. Böylece yakıtı normal bir arabadan ciddi düzeyde daha az oluyor.
 • Hem elektrik ile hemde fosil yakıtlarla çalışan araçlara hybrid araç denir. Hem içten yanmalı motor hemde elektrik motoru ile çalışır. İki aynı anda değil tabi bildiğim kadarıyla böyle.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • Hybrid yari benzin ya da dizel yari elektrik demek 2 motoru var gibi dusun yakit tasarrufu sagliyor
 • Elektrikli demek
 • Hybrid araçların şöyle bir özelliği var; 30 km/h a kadar yani böyle sokaklarda vs. içinden ürettiği elektrik ile gidiyo
  30 km/h üstüne çıktığın zaman da benzinden yemeye başlıyor. Aslında yakıt tasarrufu diyebiliriz. Bunun dışında pek bir şeyi yok diye biliyorum. Avantajı bu dezavantajı da pahalı olması
  Yakıt tasarrufu yapmak için alınıyosa alınmasın çünkü çok pahalı. Örneğin aynı arabanın benzinlisi 200 bin ise hybrid'i 250 bin

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?