+1 yıl

Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?

Arkadaşlar araba bakıyorum da, sürekli bir hibrit araç çılgınlığı var her tarafta. Daha iyidir, daha güzeldir diye övüp duruyorlar. Hybrid araç nedir? Tam olarak kısaca anlatabilecek varsa çok sevinirim. Avantajları, dezavantajları nelerdir? Bu dönemde hibrit araba alınır mı?
0 1

Çok Süper Cevap

 • Sıfır emisyon ve çevre dostu sloganıyla dikkat çeken elektrikli otomobiller, hayatımızın bir parçası haline gelmeye devam ediyor. Ancak gerek alışkanlıklar, gerekse de fiyatlandırma konusu nedeniyle geleneksel içten yanmalı motorlara sahip otomobilleri henüz tam anlamıyla bir kenara bırakmak da mümkün değil. İşte bu noktada devreye giren hibrit (hybrid) otomobil modelleri; elektrik motorunun çevreci yönü ile içten yanmalı otomobillerin performansını bir araya getiriyor.

  Hybrid Nedir?

  Hybrid ya da Türkçe haliyle hibrit, son zamanlarda karşımıza çıkan bir sözcüktür. Özellikle otomotiv sektöründe olanlar bu kelimeyi kesinlikle duymuştur. Kelime anlamına bakacak olursak, “melez” anlamına geldiğini görürüz. Otomobillerde de çok farklı bir anlam taşımıyor.

  Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?

  Hybrid (Hibrit) Otomobil Nedir?

  Hibrit otomobil, belli bir hıza kadar elektrikle daha sonrasında benzinle çalışan otomobillere denir. Hibrit otomobillerde benzin daha az kullanılmaktadır. Araçlar sıkışık trafiklerde, düşük hızlarda elektrik motorunu kullanırlar ve bu sayede neredeyse sıfır benzin sarfiyatı yapmış olurlar. Bu elektriğin ihtiyacı olan enerji, benzin motoru çalıştırıldığında veya frenleme işlemi yapıldığında akülere şarj edilir. Bu yüzden herhangi bir elektriğe bağlanarak şarj edilmesine gerek yoktur.

  Yeni Nesil Otomobillere Güç Veren Hibrit Motor Teknolojisi Nedir?

  Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?

  Otomobiller başta olmak üzere hemen hemen bütün taşıtlara güç veren içten yanmalı motorlar, benzin ya da dizel yakıtı yakarak hareket enerjisi yaratıyor. Yenilikçi bir yapıya sahip olan elektrikli motorlar ise bataryalara doldurulan elektrik enerjisini kullanan çevreci bir yakıt çözümüdür. Hibrit araba modelleri; içerisinde daha küçük hacimli bir içten yanmalı motor bulunan, fakat bu motorun küçük bir menzil artırıcı jeneratör ile desteklendiği yeni nesil otomobillerdir. Yakıt tüketimini minimum seviyeye indirmeyi amaçlayan hibrit araç modelleri yüksek hızlarda içten yanmalı motoru kullanırken, dur-kalk gibi durağan trafikte ise elektrik motorunu kullanarak çevreci tarafını gösteriyor.

  Özellikle İstanbul gibi trafiği yoğun yerlerde hibrit araçlar, büyük tasarruf sağlar. Çünkü araçlar en çok dur-kalk yaparken benzin tüketir. Hibrit araçlarda bu elektrik motorundan sağlandığı için benzin harcanmaz.

  Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?

  Hibrit otomobillerin üretimine birçok firma girse de, en başta Toyota gelmektedir. Araçlarda hibrit teknolojisini kullanan marka Toyota olarak bilinmektedir.

  “Hibrit otomobil ne demek?” sorusuna yanıt verdikten sonra avantajlarına ve dezavantajlarına geçelim.

  Hibrit Otomobil Modellerinin Avantajları Nelerdir?

  • Son dönemde popüler hale gelen hybrid araba modellerinin, içten yanmalı geleneksel otomobillere göre pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan en önemlisi, hareket esnasında oluşan karbon salınımı ve emisyon oranlarını fark edilir seviyede düşürmesidir. Çünkü elektrik motoru, gücünü tamamen elektrik enerjisinden elde ettiği için sıfır emisyon parolasına sahiptir. Ayrıca değişen standartlara göre otomobil üreticilerinin ortalama karbon salınımı oranlarını önemli ölçüde düşürmesi gerekiyor. Bu nedenle pek çok otomobil üreticisi, günümüzde daha çevreci olan hibrid motorlara sahip araç üretimine yönelmektedir.
  • Hibrit otomobillerin kullanıcılarına sağladığı bir diğer önemli avantaj ise yakıt tasarrufudur. İçten yanmalı motorlar, yakıt sarfiyatının önemli bir bölümünü dur-kalk gibi ilk hareket esnasında yapmaktadır. Hibrit motorlarda yer alan elektrik sistemi ise düşük hızlarda devreye girerek yakıt akışını kesip, tekerleklere aktarılan bütün gücün batarya ve jeneratör aracılığıyla kullanılmasını sağlıyor.
  • Hibrit motor tipine sahip araçlar, normal kullanımda elektrikli araçlara göre de bazı avantajlara sahiptir. Bunların başında ise ekstra olarak şarj edilmeye ihtiyaç duymaması geliyor. Rejeneratif sistem sayesinde frenlemeden dolayı ortaya çıkan enerjiyi bataryaya depolayan hibrit araçlar, bu sayede kullanacağı elektrik enerjisini kendisi üretebiliyor. Dolayısıyla kısa menzilli hibrit sistemlerde ekstra şarja da gerek kalmıyor. Elektrik enerjisi ile daha uzun menzil sunan plug-in hibrit sistemlerde ise kablolu olarak şarj mümkün kılınıyor.
  Hybrid Araç, Hybrid Otomobil Nedir? Aydınlatır mısınız?
  • Hibrit otomobil modelleri, gürültü bakımından da normal motorlara göre çok daha sessiz ve düşük gürültülü bir yapıya sahiptir. Fosil yakıtlarla çalışan içten yanmalı motorlara kıyasla neredeyse hiç ses çıkarmayan araçlar, elektrik motoru kadar sessizdir. Bu sayede sürücüler, çoğu zaman hibrit motorun çalışıp çalışmadığını bile algılayamayacak kadar düşük bir ses oranı ile karşılaşıyor.
  • Hibrit araba modellerinin ekonomik anlamda sunduğu avantajlar da dikkat çekiyor. İçten yanmalı motor hacmi daha küçük olan hibrit modeller, vergilendirme tarafında önemli bir avantaj yaratıyor. Böylece ÖTV ve MTV gibi vergi kalemleri de daha alt kademeden hesaplanıyor. Ayrıca elektrik motorlarının geleneksel motorlara kıyasla bakım maliyeti olmadığı için genel bakım giderleri de oldukça düşüktür.

  Hibrit Otomobil Modellerinin Dezavantajları Nelerdir?

  • Benzin motorları küçük olduğundan ve elektrik motorları çok güç üretemediğinden diğer araçlara göre daha güçsüzdür.
  • Birçok avantajının olmasından ve farklı bir teknoloji kullanılmasından dolayı diğer yakıt tipine ait araçlara göre daha pahalıdır.
  • Bakım masrafları daha yüksektir.
  • Voltajı daha yüksek aküler kullanırlar.

  Hibrit araçlar hakkında bildiklerim bu yönde. Umarım işine yarar.

En İyi Erkek Görüşleri

 • İki motora sahip araçlardır. Genellikle benzin ve elektrikli motorları bulunur. Dizel ve elektrikli olanları da var. Elektriklilerin neredeyse tamamına yakını ev ve iş yeri elektriğinden şarj olur. Yakın zamanda elektrik şarj istasyonları kurulursa, oralardan da şarj edilecek. Toyota'nın geliştirdiği hibrit teknolojisi çok farklı. Seyir halinde giderken ayağınızı gazdan çektiğinizde veya ışıklara yaklaşırken frene bastığınızda elektrik bataryası kendi kendini şarj ediyor. Bu da ekstra menzil üstüne menzil katıyor.

 • Kısaca iki motoru olan bir araç, birisi bilinen fosil yakıt yani benzinle çalışır. Diğer motor elektrikli motordur. Bunlar ayrı ayrı değil, birbirlerine uyumlu çalışır. Elektrikli motorun şarjı araba çalıştığında doluyor, yani ekstra şarja takmaya ihtiyaç yok.
  Bu elektrikli motorun avantajı, araca, fosil yakıt motoruna ek olarak beygir gücü sağlıyor onu destekliyor. Böylece yakıtı normal bir arabadan ciddi düzeyde daha az oluyor.

 • Hem elektrik ile hemde fosil yakıtlarla çalışan araçlara hybrid araç denir. Hem içten yanmalı motor hemde elektrik motoru ile çalışır. İki aynı anda değil tabi bildiğim kadarıyla böyle.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 3
 • Hybrid yari benzin ya da dizel yari elektrik demek 2 motoru var gibi dusun yakit tasarrufu sagliyor

 • Elektrikli demek

 • Hybrid araçların şöyle bir özelliği var; 30 km/h a kadar yani böyle sokaklarda vs. içinden ürettiği elektrik ile gidiyo
  30 km/h üstüne çıktığın zaman da benzinden yemeye başlıyor. Aslında yakıt tasarrufu diyebiliriz. Bunun dışında pek bir şeyi yok diye biliyorum. Avantajı bu dezavantajı da pahalı olması
  Yakıt tasarrufu yapmak için alınıyosa alınmasın çünkü çok pahalı. Örneğin aynı arabanın benzinlisi 200 bin ise hybrid'i 250 bin

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?