9 ay

İmmobilizer Nedir ve Ne İşe Yarar?

Arkadaşlar immobilizer ne oluyor tam olarak ve ne işe yarıyor?

İmmobilizer Nedir ve Ne İşe Yarar?
0 1

Çok Süper Cevap

 • İmmobilizer Nedir?

  İmmobilizer Nedir ve Ne İşe Yarar?

  Araçların güvenliğini artırmak amacıyla kullanılan elektronik sisteme deniyor. İmmobilizer, aracın motorunun çalıştırılmasını veya çalınmasını engellemek için tasarlanmış. Temel olarak, aracın anahtarı üzerinde özel bir çip veya transponder bulunuyor ve bu çip, aracın anahtarının tanıması için araçtaki alıcı ile iletişim kuruyor..

  İmmobilizer sistemi, aracın motorunu çalıştırmak için doğru anahtarı gerektiriyor. Yanlış anahtar veya anahtar olmadan aracı çalıştırmaya çalışıldığında, motorun çalışması engelleniyor.

  İmmobilizer Ne İşe Yarar?

  Immobilizer düz kontakla arabaların çalınmasını engelliyor. Aracın anahtarının üzerinde bulunan özel bir çipi veya kodu tanımadıkça, aracın motorunu çalıştırmayı veya kilidini açmayı engelliyor.

  İmmobilizer Arızası Nasıl Çözülür?

  Arızalar genellikle anahtar, anahtarlık, immibilizer anteni veya araç içindeki elektronik bileşenlerle ilgili ortaya çıkabilir. İlk olarak, aracınızın anahtarını kontrol edin. Anahtarın pilinin ölmemiş olduğundan ya da hasar görmediğinden emin olun. Eğer başka bir anahtarınız varsa, onu deneyin. Aracınızın bu anahtarla çalışıp çalışmadığını görmek, arıza anahtarında mı yoksa immobilizer sisteminde mi olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Eğer anahtar sorunluysa servise başvurup yeni bir anahtar isteyebilirsiniz. İmmobilizer sorunlarının kökeni araçtaki elektrik bağlantılarında da olabilir. Kablo bağlantılarını kontrol ederek herhangi bir gevşek bağlantıyı düzeltebilirsiniz.

  Arabanın kapısı açılmıyorsa pil bitmiş olabilir, cipe zarar vermeden pili değiştirebilirsiniz. Eğer buna rağmen çalışmıyorsa mutlaka servise götürmenizi öneririz.

  İmmobilizer Arıza Lambası


  En çok karşılaşan sorunlardan biri arıza lambasıdır. Anahtarınızın pili bitmiş olabilir. Yukarıdaki önerdiğimiz çözümü uygulayabilirsiniz. Eğer anahtarınızın programı değiştirildiyse veya yeni bir anahtar kullanmaya başladıysanız, bu nedenle immobilizer sistemiyle uyumsuz olabilir. Anahtarın doğru şekilde programlandığından emin olun.

  İmmobilizer Tamiri Nasıl Yapılır?

  İmmobilizer sorununun doğru bir şekilde tanısını koymanız gerekiyor. Genellikle aracın anahtarını çevirdiğinizde motorun çalışmaması gibi belirtiler bu tür bir sorunun işaretidir. İmmobilizer sorunlarının sık nedenlerinden biri anahtarın tanınmaması veya aracın anahtarın güvenliğini onaylamaması oluyor. Bu nedenle anahtarı kontrol edin eğer anahtar hasar gördüyse veya pilinin bitmiş olabileceğini düşünüyorsanız, sorunu kolayca halledebilirsiniz.

  İmmobilizer sistemi, aracın anahtarlarını tanır ve güvenlik kodlarını bu anahtarlarla paylaşır. Eğer sorun anahtarda ise, bu anahtarlar tekrar programlanabilir. Sorunun burada olduğunu düşünüyorsanız tekrar bir programlatma yaptırmanız gerekiyor. Eğer sorunun nerede olduğunu anlamıyorsanız mutlaka bir servise göstermelisiniz.

  • Ekleyeyim ben de, her ne kadar İmmobilizer olsa da aracınızın direksiyonunu kitleyin. Çünkü İmmobilizer çözmek cihazla çok kolay. Ama direksiyon kitlenirse İmmobilizer çözülmüş olsa dahi araç beyni anahtar algılayamadığından kitleniyor.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 6
 • İmmobilizer güvenlik sistemi aracın kendi anahtarı olmadığı sürece aracı çalıştırmak mümkün değil direksiyon kilitli olur frenler çalışmaz şişer motor çalışmadığı zaman

 • Hırsızlığa karşı bir önlem paketidir.

  Ateşleme ve yakıt sistemini devre dışı bırakır böylelikle anahtarı olmayan bir araca düz kontak yapıp çalışmasını önler.

 • Otomatik kapı kilit sistemi

 • Google amcaya sorup öğrenmek varken buradan gelecek yarım yamalak cevaplardan ne bekliyorsun.

 • İlk defa öğrendim ne demek oluyor bilmiyorum

 • Bilmiyorum bende öğrenmiş olacam

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?