+1 yıl

K1 Yetki Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır? Nasıl Alınır?

Arkadaşlar aranızda K1 yetki belgesi sahibi olan var mı? K1 yetki belgesi nasıl alınıyor? Özellikle kimler alıyor bilgi verebilir misiniz? Ben de almak istiyorum çünkü işten istiyorlar, ama ne işe yaradığını anlamadığım bir belgeyi alacağım resmen. Bir de çok tuzlu mu, biliyor musunuz?
0 1

Çok Süper Cevap

 • K1 Belgesi Nedir?

  K1 belgesi nedir sorusuna yanıt vermeden önce K belgesi nedir bu soruya yanıt vermek gerekir. K belgesi, taşımacılık ve nakliye için Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan belgedir. Bu belge olmadan eşya nakli işine girişirseniz para cezasına çarptırılırsınız.

  K1 belgesine gelecek olursak, kendinize ait araç veya araçlarla ticari amaçla eşya taşımacılığı işi yapmayı düşünüyorsanız K1 belgesi almanız gerekecektir. K1 yetki belgesi alabilmeniz için araçların sizin üstünüze olması gerekiyor. Üçüncü şahıslar üstüne olan arabalarla K1 yetki belgesi alamazsınız.

  K1 Yetki Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır? Nasıl Alınır?

  K1 Belgesini Kimler Almalıdır? Hangi Araçlar İçin Gereklidir?

  Şahıs olarak veya şirket olarak ticari amaçla eşya taşımacılığı yapmak istiyorsanız K1 belgesi almanız gerekecek. Yani kısaca K1 belgesini eşya taşımacılığı yapmak isteyen kişiler almalıdır. K1 belgesi alabilmeniz için en az 25 ton taşıma kapasiteli bir araçla başvuru yapmanız gerekir. Şehir içinde taşıma içinse K1* belgesi yeterli olacaktır. K1* belgesi alırken taşıma kapasitesi sınırı aranmamaktadır. K1 ve K1* belgesi ayrı belgelerdir, karıştırmamalısınız.

  K1 Belgesi Nasıl Alınır?

  K1 belgesi almak için yapmanız gereken şey, gerekli evrakları topladıktan sonra Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı’na müracaat etmektir. Sonrasında uygun bulunmanız halinde K1 yetki belgesi alabilirsiniz.

  K1 Belgesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

  Başvuru şahıs adına yapılacaksa, şahsın kendisi tarafından yazılan cep telefonu numarasının bulunduğu ve imzalandığı, firma adına başvurulacaksa firma yetkilisi tarafından imzalanmış ve telefon numarasının bulunduğu başvuru dilekçesi

  • Şahıs başvurularında başvuran şahısın, firmalarda ise ortakların firma ortaklarının ve başvuru yapan yetkili kişinin adli sicil kaydı ve kimlik fotokopisi
  • Firma için firmayı temsile yetkili olan kişi veya kişilerin imza sirkülerinin aslı ya da noter onaylı fotokopileri
  • Firma başvuruları için üzerinde “Nakliyecilik ibaresinin bulunduğu Ticaret Odası Faaliyet Belgesi
  • Firma başvuruları için Ticaret Sicil Gazetesi Sureti
  • K1 yetki belgesi için firma adına, vizeleri ve sigortaları yapılmış olan ve öz malı olan en az 50 ton taşıma kapasiteli en az 2 adet ticari aracın ruhsat fotokopileri
  • K1 yetki belgesi için şahıs adın, vizeleri ve sigortaları yapılmış olan en az 25 ton taşıma kapasiteli, şahıs adına kayıtlı ticari aracın ruhsat fotokopisi
  • K1 yetki belgesi için kişinin adına kayıtlı en az 1 adet ticari taşıtın ruhsat fotokopisi

  Bunlar dışında şirket veya şahıs mutlaka vergi mükellefi olmalıdır.

  K1 Yetki Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır? Nasıl Alınır?

  K1 Belgesi Olmadan Taşıma Yapmanın Cezası Ne Kadar?

  K1 yetki belgesi olmadan ticari taşıma yapacak olursanız, 4295 sayılı kanunun 26. maddesinin a bendine göre 1434 TL idari para cezası ödemek durumunda kalırsınız. Kayıtsız belge ile taşıma yapacak olursanız 715 TL idari para cezasına çarptırılırsınız.

  K1 Belgesi Fiyatı Nedir?

  Yurtiçi ticari eşya taşımacılığı için almanız gereken K1 yetki belgesi fiyatı 2021 yılı için 16 bin 547 TL’dir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 2
 • Selams
  K1 Yetki Belgesi sahibi değilim ama yinede sana biraz bilgi verebilirim bu belge hakkında.

  Öncelikle K1 Yetki Belgesi nedir ve kimlere veriliyor?

  Bu belge Türkiyede genellikle büyük araçlarla yük taşıyanlara veriliyor yani bu Belgeyi aldıktan sonra bu işi yapabilirsin. Ticaret işini yapanlar ya da eşya taşımacılık yapanlara bu belge veriliyor. Taşımacılık işini yapanlar için bu belge zorunludur almadan işini yapamazsın.

  K1 Yetki Belgesi nasıl alınıyor?

  Belgeyi almak için Ulaştırma Bakanlığına başvurmalısın onlar senden gereken evrakları isteyecekler. Işlermleri yaptıktan sonra belgeyi alabilirsin.
  :)
  Biraz karışık yazmış olabilirim ama senin merak ettiklerin varsa her zaman sorabilirsin. :)

 • Büyük aracinmi var kbir istiyorlar

 • Ulaştırma ve Alt Yapı bakanlığı veriyor.