+1 yıl

Kan Grubu Kartı, Belgesi Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

Arkadaşlar selam, ehliyet ya da ruhsat için gerekiyor diye biliyorum, araba aldık, ehliyet yolda. Bu kan grubu kartı, belgesi nedir? Nasıl alınır? Bir ücreti var mı? Ehliyet sahibi arkadaşlar yardımcı olur, açıklayabilirse çok sevinirim. :D
0 1

Çok Süper Cevap

 • Kan Grubu Kartı, Belgesi Nedir?

  Kan grubu kartı sağlık kuruluşlarından alınan ve hangi kan grubuna sahip olduğunuzu gösteren bir karttır. Genellikle resmi belgelerde kullanılmak için istenilir. Örneğin, bir iş girerken veya yeni kimlik, yeni ehliyet çıkartırken kan grubunuzun resmi belgeye geçirilmesi için kullanılır. Bütün sağlık kuruluşlarından alınabilir. Bunun için ilk öncelikle sizden bir miktar kan alınır.

  Kan Grubu Kartına Neden İhtiyaç Duyulur?

  Yukarıda da belirttiğim gibi birçok resmi belgede kan grubunuzun bulunması gerekir. Acil bir durum olduğunda hangi kan grubuna sahip olduğunuza dair bilgi gerekirse bu belgelerden bakılır. Ehliyet alırken veya kimlik çıkartılırken sizden istenir. Bunun dışında bazı firmalar işe alırken de kan grubu kartını sizden isteyebilir. Çıkarılma amacı tamamen acil bir durum olduğunda kullanılmak içindir diyebiliriz.

  Kan Grubu Kartı, Belgesi Nedir? Nereden, Nasıl Alınır?

  Kan Grubu Kartı Nasıl Alınır?

  Kan grubu belgesi her sağlık kuruluşundan alınabilir. Sadece gidip kan grubu kartı almak istediğinizi belirtmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında sizden bir miktar kan alınır ve daha sonrasında teste gönderilir. Hangi kan grubuna sahip olduğunuz testte çıkınca size imzalı veya kaşeli bir şekilde kart halinde verilir.

  Kan Grubu Kartı Ücreti Ne Kadar?

  Aile sağlığı merkezi veya devlet hastaneleri gibi devlete bağlı sağlık kuruluşlarında kan grubu kartı ücreti alınmamaktadır. Ancak özel sağlık kuruluşlarından almak isterseniz bunun için belli bir ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret değişkenlik gösterse de ortalama 30 TL civarındadır. Eğer imkanınız varsa devlete bağlı kuruluşlardan almanızı tavsiye ederim.

  Kan grubu kartı nereden alınır ve kan grubu kartı nedir gibi sorulara yanıt vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2 6
 • Kan grubu belgesinde senin kan grubun kimlik ve adres bilgilerin yazıyor. Bu kartı almak için sağlık kuruluşlarına başvurmalısın kan grubunu öğrenmek için ve kartını istemelisin bir kaç dakika sürmez kartını sana teslim ederler. Sağlık merkezine gidersen ücretsiz özel sağlık kuruluşlarda 10 TL-30 TL arasında değişiklik gösteriyor.

 • 30 liraya cıkart git bi hastaneye
  saglık ocaklarıda veriyor diye biliyorum ama tam emın degılım

 • Hataneden alman gerekiyor

 • sağlık ocağından kan grubunu tespit ettireceksin onu diyor
  ama ruhsata gerekli değil

 • aile sağlığı merkezinden alırsan ücretsiz özel hastaneden alırsan 10 lirayla 30 lira arasında değişen bir ücreti var

 • Kızılay'a kan verdikten sonra bana vermislerdi

 • Sağlık ocağından 5 liraya alabilirsin sabah 9 dan önce git kan vermek için hayırlı olsun.

 • Kızılaaaaay