+1 yıl

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2021'de Ne Kadar?

Arkadaşlar merhaba,
Kırmızı ışıkta geçme cezası 2021'de ne kadar oldu? Bilginiz var mı? Büyük ihtimalle bugün bir yere yetişirken geçiverdim, yapacak bir şey yok, cezamızı çekeceğiz. :D
0 1

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Ülkemizde en çok uygulanan cezalardan bir tanesi Madde 47/1-B olarak geçen kırmızı ışıkta geçme cezasıdır. Bilerek veya bilmeyerek trafik ışıklarında kırmızı renk yanarken geçiş yaparsanız idari para cezasına çarptırılırsınız ve ehliyetinize ceza puanı işlenir. Gelelim kırmızı ışık geçme cezası ne kadar sorusuna.

  Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar?

  Her trafik cezası gibi Madde 47/1-B olarak geçen kırmızı ışıkta geçme cezası da 2021 yılı ile güncellenmiştir. Geçtiğimiz sene 288 TL olan cezaya %9,11 oranında zam geldi. Bu zamla birlikte 2021 kırmızı ışıkta geçmenin cezası 314 TL oldu. Bunun dışında ehliyetinize 20 ceza puanı ekleniyor.

  Ayrıca yeni yönetmeliğe göre 1 yıl içinde 3 defa kırmızı ışık ihlali cezası alırsanız ehliyetinize 30 gün, 6 kez ceza alırsanız 45 gün ve 9 defa ceza alırsanız 60 gün ehliyetinize el koyuluyor.

  Kırmızı Işıkta Geçme Cezası 2021'de Ne Kadar?

  Kırmızı Işıkta Geçme Cezası İndirimi Var mı?

  Her trafik cezasında olduğu gibi kırmızı ışık cezası için de erken ödeme indirimi vardır. Ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ceza ödemesini gerçekleştirirseniz indirimden yararlanabilirsiniz. İndirim ne kadar diye soracak olursanız, %25’lik bir indirim uygulandığını söyleyebilirim. Yani, erken ödeme durumunda ceza 314 TL’den 235,50 TL’ye düşüyor.

  Kırmızı Işıkta Geçme Cezasına İtiraz Edilebilir mi?

  Kırmızı ışıkta geçme cezası hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de itiraz etme hakkının olup olmadığıdır. Eğer kusurunuz olmadan bu cezanın size yazıldığını düşünüyorsanız ve elinizde somut bir delil varsa itiraz edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey, itiraz dilekçesi doldurup cezanın iptalini istemektir.

  Bkz: Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

  Kırmızı ışık ihlali cezası ne kadar, indirim var mı gibi sorulara yanıt vermeye çalıştım, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 3
 • Son güncellenen rakamla 314 lira oldu.

 • Yola göre değişiyor

 • 320 küsür galiba

 • 100 bin TL cik