+1 yıl

Lastik ölçüleri ebatları nasıl okunuyor ve neyi ifade ediyor?

Araçlardaki lastik ölçülerinin tam olarak nasıl okunduğunu ve neyi ifade ettiğini bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?
2 2

Çok Süper Cevap

 • Her araç sürücünün lastik ölçüleri hakkında detayları bilmesi gerekiyor çünkü yeri geliyor lastik patlayabiliyor ya da lastik değiştirmek gerekebiliyor. Bu tür zamanlarda lastiğin nasıl okunacağı bilmek, tercih edeceğiniz ve araştıracağınız lastiklerde işinize yarar.

  Lastik ebatları nasıl okunur?

  Şimdi lastiğin üzerindeki ebatlarının ne anlama geldiğini ve açıklamalarından bahsedeceğim. Örnek olarak bir Michelin marka lastiğe bakabiliriz.

  Daha önce Michelin markasının lastiğini anlatması üzerine bu fotoğraf lastik ölçülerini öğrenmek adına işimize yarayacaktır, hadi başlayalım.

  Lastik ölçüleri neyi ifade eder?

  Fotoğraf üzerindeki sayıların üzerindekilerin ne anlama geldiğini anlatmak ile başlıyorum.

  Lastik ölçüleri ebatları nasıl okunuyor ve neyi ifade ediyor?
  • 1 numaranın işaretlediği yer lastiğin markasını gösterir. Lastik markasını lastiğin o bölgesinde görebilirsiniz.
  • 2 numaranın işaretlendiği yer kuşak yapısını gösterir, buradan lastiğin kuşak yapısını öğrenebilirsiniz.
  • 3 numaranın işaretlendiği yer lastiğin yönünü gösterir. Eğer fotoğraftaki gibi dönüş yönü ise bu arka lastik olduğu anlamına gelir.
  • 4 numaranın işaretlendiği yer lastik ölçüsünü gösterir. Fotoğraftaki lastik 180/55 ZR 17 ölçülerine sahiptir. 180 lastiğin sırt tarafının mm genişliğini, 55 yüksekliğin sırt kısmına oranını, ZR 240 km/s hız ve üzerine gidebilen radyal lastik olduğunu ve 17 inç olarak jant çapı anlamına gelir.
  • 6 numaranın işaretlendiği yer lastiğin sırt deseninin adı anlamına gelir.
  • 7 numaranın işaretlendiği yer A. B. D. ve Kanada yönetmeliklerine göre uygun olan maksimum yük kapasitesini ve hava basıncını göstermektedir.
  • 8 numaranın işaretlendiği yer iç lastikli veya iç lastiksiz kullanım durumunu gösterir. Tubetype iç lastikli, Tubeless iç lastiksiz kullanım içindir.
  • 9 numaranın işaretlendiği yer de D. O. T. Amerika lastik standartlarına uygunluğunu belirtir. Ondan sonra gelen kodlar ise üreticiyi belirten kodlardır. Fotoğraftaki lastiği örnek verecek olursak, HB lastiğin üretildiği fabrika kodu, B2 kalıp kodu, 981T opsiyonel kod, Son dört rakam üretim tarihini göstermektedir.
  • 10 numaranın işaretlendiği yerde ECE R-75 onay numarasıdır ve Amerika & Avrupa standartlarına uygun olduğu anlamına gelir.
  • 11 numaranın işaretlendiği yer de ise lastiğin üretildiği ülkeyi göstermektedir.


  Lastik ölçüleri neyi gösterir?” diye soranlar için, lastik ölçülerinin ne anlama geldiğini 4 numaralı işaretlendiği yeri anlatırken bahsettim. Umarım yardımcı olabilmişimdir. :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Örnek olarak 195/55 R16 87 V olsun lastiğimiz.
  195 - Aban Genişliği
  55 - Yanak yüksekliği
  R- Radyal lastik az ısınıp kolay soğur
  16- jant çapı
  87- yük endeksi yani lastik başına 545KG
  V- hız endeksi max yüklüyken 240KmH hız yapar anlamında.
  Yukarıdaki harfler değiştikçe özellik Te değişir lastiğin hız yük vs

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • Lastik ölçüleri ebatları nasıl okunuyor ve neyi ifade ediyor?

  Görselde de olmayan da;
  R (Radyal Lastik): Radyal lastikler esnek ve daha az ısınıp daha kolay soğuma özelliğinde ki lastiklerdir. Radyal lastiklerin yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklerinkinden daha geniştir. Bu avantaj radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere oranla yüzde 20 daha iyi yol tutmasını sağlar.