+1 yıl

Manuel araç kullanımı hakkında yardımcı olur musunuz?

Merhabalar manuel ehliyetim var 1 senelik şahsi aracim otomatik manuel hic surmedik direksiyon sınav haricinde onda da 1, den 2’e 2 den 1’e vites attik manuel arac seyir halindeyiz diyelim hizimiz 100 bir anda onumuze bisi çıktı yavasladik hizimiz ibre geldi 35 e falan 2. Vitese atmamiz lazim peki araci hizi dusururken boşta olsa ondan sonra kacirmadan direk ikiye taksak oluyormu yoksa kademe kademe mi vites dusurulur ve vites dusururken debriyaja basili tutup dusurmemiz lazimdi yoksa basip kaldircaz ardindan bidaha basip kaldircaz oylemi
0 0

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Aslında seyir halindeyken araba sadece geri vitese girmez diğer tüm viteslere sırasız geçiş yapılabilir ama bu hem vites kutusuna zarar verir hemde motora.
  Şöyle düşün motor üçüncü viteste dakikada ortalama 3 bin dönerken sen bir anda beşinci vitese atıyorsun ani geçişler zarar veriyor motora.
  Aynı şekilde 3 bin dönerken birinci vitese atarsan tersi şekilde zarar verir.
  Doğru olan sırasıyla ilerlemek ve gerilemektir tabiki ama bir kaç defa fren yapmaya zamanın yoksa sırasına göre yapmazsan sorun olmaz eğer sürekli yaparsan arabanın motoru veya vites kutusu arızalanabilir. Bunlar maliyeti çok yüksek arızalar o yüzden mecbur kalmadıkça o şekilde araba kullanmamanı tavsiye ederim.

  Vites düşürür ken her defasında ayağını debriyajdan tam çekmelisin yoksa ayağın debriyajdayken arka arkaya yükseltmiş ve alçaltmış gibi motora etki yapar.

  • Yok zaten mesela hizimiz 120 bosa aldim hiz geldi 70 ondan vitesi bostab direk 4 atsam sorun teskil etmez

  • Etmez bence ya hem az benzin yakar öyle 😂

En İyi Kız Görüşü

 • Diyelim ki 100km/h ile 5. viteste gidiyorsunuz, eğer uzak ise vitesi düşürerek durmanız daha sağlıklı olur, aynı anda debriyaj ve fren yapıp deviri 3. vites için uygun bırakıp 3e geçebilirsiniz ama aniden durmanız gerekiyor ise Aniden debriyaj ve fren yapıp, Devire ve sürate göre vitese takıp gidebilirsiniz.
  ben çoğu zaman uzak mesafede yavaşlatacaksam vites düşürerek yavaşlarım ve bunu sağlıklı buluyorum ama aniden ve yakın ise hemen debriyaj ve Fren yapıyorum. Hızıma ve devire uygun olan vites ne ise yavaşlayıp, durduktan sonra ona takıp ilerliyorum.
  hızlanırken de aynı şekilde olur bu arada, eğer meşgulsem ve ellerim dolu ise 3ten 4e debriyaja basmadan da geçebilirim, mühim olan devir. her zaman referansınız devir olsun.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

0 1
 • İlk soruna cevap vereyim vitesi boşa aldın frene kökledin 35 oldu hızın debriyaja basıp 2'ye çekebilirsin vitesi. Diğer soruna cevap vereyim vitesi küçültürken ayağın sürekli debriyajda olursa balatalar çabuk yıpranır vitesi küçültüp ayağını çekersen daha iyi bu arada arabayı yürürken boşta bırakman şanzumanı kurutur o yüzden yokuşu bile insen büyük vitese at ama boşa atma aklında bulunsun keyifli sürüşler.

Sen de görüşünü paylaşmak ister misin?