+1 yıl

Nedir bu ASR patinaj ve fren önleme sistemi? Yardımcı olur musunuz?

Arkadaşlar merhaba, ASR patinaj ve fren önleme sistemi tam olarak ne anlama geliyor? Sürekli görüyorum ancak araştırdığımda çok ağdalı açıklamalar var maalesef, anlamadım bir türlü. Şimdiden teşekkürler!
0 1

Çok Süper Cevap

 • ASR Patinaj ve Fren Önleme Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

  Araçlarda ASR kısaltması sık görülen ve açılımı pek bilinmeyen bir terimdir. ASR kısaltması “Anti Schlupf Regelung” olarak açılır. Bu terimin Türkçe karşılığı ise “Anti Patinaj Sistemi”dir.

  ASR Sistemi Nedir?

  Araç kullanmaya yeni başlayanların ya da araç içinde kullanılan sistemleri pek bilmeyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri “ASR nedir?” sorusudur. ASR patinaj önleme sistemi olarak geçer yani bir anti patinaj sistemidir.

  Sistem motorun lastiklere gereğinden fazla güç verdiğini tespit edince yani olası bir patinaj durumuna geçeceğini anladığında gücü belli seviyede tutarak arabanın patinaj yapmasını engeller. Motor gücünü fren sistemi ile düşürdükten sonra kalkışın sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlar.

  Nedir bu ASR patinaj ve fren önleme sistemi? Yardımcı olur musunuz?

  ASR’nin aktif olmaması kötü sonuçlar doğurabilir. ASR devre dışı olduğu zaman gaza fazla yüklenme durumunda arabada lastikler boşa döner yani patinaj yapar ve ardından ani bir kalkış gerçekleştirebilir, o an yapılacak bir heyecan kaza yapmaya neden olabilir.

  Bunun dışında arabanın sürekli patinaj yapması lastiklerin hızlı yıpranması anlamına gelir ve cebinize zarar verir. Bu yüzden anti patinaj sisteminin aktif olması oldukça önemlidir.

  ASR sistemi yeni çıkan çoğu araçta bulunur ve tek bir tuş ile aktif edilebilir. Tek tuşla aktif edilebildiği gibi tek tuşla özellik kapatılabilir.

  ASR Sisteminin Faydaları Nelerdir?

  • En önemli faydası can ve mal kaybına engel olmasıdır.
  • Sadece kalkışlarda değil tehlikeli virajlarda da devreye girerek güvenliği sağlar.
  • Karlı, yağmurlu havalarda oluşan kaygan zeminlerde rahat kalkış sağlar.
  • Otomobilin tekerleklerinin, debriyaj balatasının ve şanzımanın ömrünü uzatarak cebinize tasarruf sağlar.

  ASR fren sistemi nedir? soruna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Yukarıdan da gördüğün gibi oldukça faydalı ve etkili bir araç içi sistemi.

En İyi Erkek Görüşü

 • Diyelim ki, karlı yolda yokuş çıkıyorsunuz. Yokuş çıkan ASR'siz araba, patinaj çeker ve olduğu gibi kalır. ASR sistemine sahip araçlar, sistem devredeyken hiç patinaj çekmeden yokuşu çok rahat çıkar. Aynı şey yağışlı ve topraklı yollarda da geçerli. Karlı, topraklı düz yolda da ASR'li araçlar çok rahat gider. ASR'yi en çok otobüslerde ve 4 çekerli Jeep'lerde görüyorum.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Senin Görüşün Nedir? Hemen Üye Ol!

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1 0
 • Yaşını görünce sohbet etmek istedim. Mümkün mü

  • Sorunuza gelince pek anlamam arabalardan